Strona główna / Lokalne / [FILM] Otwarcie wystawy “Codzienna służba w Bateriach Artylerii Stałej – żołnierze klerycy rocznika 1964-66”

[FILM] Otwarcie wystawy “Codzienna służba w Bateriach Artylerii Stałej – żołnierze klerycy rocznika 1964-66”

Z okazji kolejnej edycji Dni Twierdzy na Wyspach, świnoujscy muzealnicy z Fortu Gerharda , dzięki współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej z Gdyni otworzyli  nową  wystawę poświęconą służbie w Bateriach Artylerii Stałej Marynarki Wojennej. Wystawa ma dodatkowy, bardzo ciekawy historycznie aspekt – pokazuje tę służbę oczami żołnierzy – kleryków, którzy w jednym z takich  jednostek wojskowych służyli w latach 60-tych XX wieku i którzy po 50 latach podczas wernisażu wystawy  spotkali się w Świnoujściu by powspominać swoją służbę i… młodość.

Karta do woja

“Codzienna służba w Bateriach Artylerii Stałej- żołnierze klerycy rocznika  1964-66” bo taki tytuł nosi owa wystawa opowiada o klerykach – studentach seminariów duchownych – powołanych do wojska w czasach PRL-u. Podczas swojej dwuletniej służby uwiecznili na zdjęciach oraz na kartach swoich pamiętnikach życie codzienne baterii. “Na tych fotografiach dokładnie widać, co nosili, co jedli, jak spędzali wolny czas i jak wyglądała służba tych żołnierzy. To niesamowite źródło historyczne!” – mówi Marcin Ossowski z   Muzeum Obrony Wybrzeża. – Służba była sterowaną odgórnie formą walki  z Kościołem, który według władz PRL był jednym z podstawowych przeszkód w kształtowaniu i upowszechnianiu socjalistycznego bytu.  Wcielanie kleryków do trzech specjalnych jednostek wojskowych,  miało służyć walce z nowymi powołaniami.    Jednostki kleryckie powstały w tym czasie w Opolu, Szczecinie i Gdańsku – pierwszy pobór alumnów odbył się w 1955 roku, kiedy w kamasze wcielono 72 młodych mężczyzn. Kompanie podlegały bezpośrednio Głównemu Zarządowi Politycznemu Ludowego Wojska Polskiego. Ówczesny vice minister obrony narodowej – Wojciech Jaruzelski, podpisał specjalne wytyczne, w których opisano metody “pracy” z klerykami aby skutecznie zniechęcić ich do pozostania w stanie duchownym.

“Nie ilość kaplic będzie decydować o postępach laicyzacji, lecz dopływ kadry kleru”

art-wystawa-klerycy– Byliśmy młodzi. Uczęszczaliśmy do seminariów duchownych. Mieliśmy być następnym pokoleniem księży, którzy będą sprzeciwiać się ustrojowi. Więc się za nas zabrali!” – opowiada jeden kleryków.

Wystawa powstała dzięki ks. Stanisławowi Bobulskiemu, który przygotował książkę poświęconą kleryckiej kompanii w BAS-ie i ks. Piszczykowi, który w czasie służby wykonywał zdjęcia. Obie relacje- wspomnienia i fotografie – są współcześnie wyjątkowym materiałem historycznym o służbach we wszystkich Bateriach Artylerii Stałej.

Armata zadziała jak za dawnych lat!

Dwuletnia służba kleryków w oddziałach artylerii nabrzeżnej jest ciekawa również dla świnoujskich muzealników. Należy pamiętać, że w okolicach Świnoujścia również znajdował się jeden z takich kompleksów. Usytuowany   półtora kilometra od Międzyzdrojów, na Białej Górze – obiekty 17 BAS są dziś nawet częściowo udostępnione turystom.

– W kolekcji naszego muzeum znajduje się ogromna, siedemnastotonowa,  kopuła pancerna chroniąca dalmierz artyleryjski z Białej Góry”- opowiada Piotr Piwowarczyk, dyrektor MOW . –  Nie możemy również doczekać się spotkania z weteranami polskiej artylerii nabrzeżnej. Przypuszczamy, że pomimo upływu lat żołnierze-klerycy pamiętają, a nawet śmiem przypuszczać, że mają w jednym palcu działoczyny armaty B-13, która stoi na wejściu do Fortu Gerharda.

Zobacz również

Rozładunek żurawia budowlanego. Deptak Słowackiego będzie zamknięty

Dziś (wtorek) od godz. 23.00 do jutra (środa) do godziny 5.00 rano mogą wystąpić czasowe …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.