Strona główna / Lokalne / ORP ,,Sarbsko” ma nowego dowódcę

ORP ,,Sarbsko” ma nowego dowódcę

We wtorek, 27 września, w świnoujskim Porcie Wojennym odbyła się uroczystość objęcia obowiązków dowódcy okrętu 12. Dywizjonu Trałowców.  Nowym dowódcą ORP ,,SARBSKO” został kpt. mar. Paweł KAŁWAK.

Uroczystość objęcia obowiązków dowódcy okrętu odbyła się zgodnie z marynarskim ceremoniałem. Obecni byli m.in. dowódca 12. Dywizjonu Trałowców kmdr por. Krzysztof SZUMLICKI, dowódcy okrętów dywizjonu oraz załoga „SARBSKA”. Dowódca 12.DTR złożył wyznaczonemu oficerowi gratulacje, marynarskie życzenia wszelkiej pomyślności, sukcesów w realizacji celów, zarówno osobistych jak i zawodowych oraz życzył przysłowiowej ,,stopy wody pod kilem”. W trakcie uroczystości kpt. mar. Paweł KAŁWAK podziękował dowódcy dywizjonu za powierzenie mu odpowiedzialnej funkcji dowódczej oraz za zaufanie, jakim go obdarzono.

1-3Kpt. mar. Paweł KAŁWAK urodził się w 1983 roku we Wrocławiu. Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 2007 roku został skierowany do służby na trałowcu ORP ,,NAKŁO” wchodzącym w skład 12. Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu. Objął on obowiązki dowódcy działu broni podwodnej, a następnie w 2011 roku został wyznaczony na zastępcę dowódcy okrętu ORP ,,SARBSKO”. W 2014 roku został przeniesiony na ORP ,,GARDNO” gdzie również służył jako zastępca dowódcy okrętu. Po dwóch latach powrócił na „SARBSKO”, aby objąć stanowisko jego dowódcy.

Trałowiec ORP „SARBSKO” (projekt 207P) wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce świnoujskiego dywizjonu został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Trałowce te to jednostki małomagnetyczne przeznaczone do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych postawionych w zagrodach minowych lub pojedynczo. Ograniczenie pola magnetycznego osiągnięto głównie dzięki zastosowaniu w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo – szklanego. W skład dywizjonu wchodzi 12 okrętów tego typu.

Kmdr ppor. Jacek KWIATKOWSKI

FOTO 12.DTR

Zobacz również

Spłoszony koń uciekał uciekał ulicami Świnoujścia

W niedzielne popołudnie policjanci, patrolując rejon Wybrzeża Władysława IV, dostrzegli machającą kobietę, która poinformowała ich, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.