Strona główna / Lokalne / Kurs na nowoczesny port
Misją portów jest stworzenie dogodnych warunków rozwoju w Szczecinie i Świnoujściu jako najbardziej uniwersalnego kompleksu portowego na południowym Bałtyku. Foto: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Kurs na nowoczesny port

Port to nie tylko setki ton ładunków przypływających do Polski z najodleglejszych krajów, portowe dźwigi wpisujące się w krajobraz Świnoujścia, czy białe promy kursujące do Skandynawii. Do zadań portu należy prognozowanie i planowanie rozwoju portów tak, aby były konkurencyjne z innymi bałtyckimi portami. To także budowa nowoczesnej infrastruktury i poprawianie bezpieczeństwa już istniejącej. Do zadań portu należy także pozyskiwanie nieruchomości na potrzeby rozwoju.

Plany do 2027 roku

W Spółce powstał ważny dokument zakładający rozwój portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu do 2027 roku. Najbliższe 11 lat to konieczność modernizacji, zmiana planów przeładunkowych przygotowanych w oparciu o diagnozę trendów rynkowych i prawnych. Szczecin i Świnoujście wiodącymi portami na południowym Bałtyku? To jest możliwe!

– Naszą ambicją jest by zespół portów Szczecin-Świnoujście był wiodącym kompleksem portowym na Południowym  Bałtyku. Mamy plan działania, by tak się stało. Plany są ambitne, ale i realne zarazem. Musimy podążać za potrzebami rynkowymi. W przeciwnym razie konkurencja przejmie zyski, które mogłyby zostać w naszych portach -tłumaczy Monika Woźniak-Lewandowska.

Misją portów jest stworzenie dogodnych warunków rozwoju w Szczecinie i Świnoujściu jako najbardziej uniwersalnego kompleksu portowego na południowym Bałtyku. Aby tak się stało, potrzeba zapewnić ofertę usługową odpowiadającą potrzebom rynkowym.

Cele strategiczne

Kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju portów w Szczecinie i Świnoujściu ma dziś pogłębienie toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m na całej długości. Tor podejściowy do portu w Świnoujściu musi być pogłębiony do głębokości 14,5 m w pierwszym etapie, a docelowo do głębokości 16,7 m – tak aby mogły do niego dopływać statki o maksymalnym zanurzeniu dostępnym dla statków pływających po Bałtyku.

Obecnie trend jest taki, że do eksploatacji wchodzą coraz większe statki. Co powoduje, iż koszt przewozu towarów jest mniejszy. Nasze terminale muszą być odpowiedzią na oczekiwania armatorów, by ci chcieli włączać nasze porty do siatki swoich połączeń.

Z kolei budowa portu zewnętrznego w Świnoujściu z nabrzeżami nie będzie możliwa, jeśli równolegle nie zostaną przeprowadzone inwestycje drogowe, w tym ważna dla mieszkańców Świnoujścia – bezpieczna, szeroka i dwupasmowa droga S3 do samego portu w Świnoujściu.

Pomogła Unia Europejska

Od kilku lat ZMPSiŚ S.A. korzystając umiejętnie ze środków unijnych jest jednym z największych inwestorów w regionie. W latach 2014-2015 w obu portach zrealizowane zostały  inwestycje współfinansowane ze środków unijnych, których wartość przekroczyła 600 mln złotych. Wśród nich budowa placów postojowych dla ciężarówek płynących do Skandynawii, czy oddanie do użytkowania kolejnego stanowiska promowego.  Strategia rozwoju portów morskich do roku 2027 zakłada inwestycje w zespole portowym Szczecin-Świnoujście, na kwotę blisko 900 mln zł. To olbrzymia szansa nie tylko dla portu, ale także Świnoujścia i całego regionu.

Odpowiedzialny rozwój

Dla mieszkańców Świnoujścia wielomilionowe inwestycje w porcie oznaczają coś więcej. Działalność portowej spółki nie opierają się wyłącznie do działalności biznesowej. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście już dziś angażuje się w życie mieszkańców i wspiera lokalne inicjatywy związane od wielu lat z morzem. Wspiera „Dni Morza” podczas, których mieszkańcy i turyści mogą bawić się przy muzyce na żywo, zwiedzać okręty oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z morskim charakterem miasta. Dzięki staraniom Spółki podczas „Sail Świnoujście” turyści mają wyjątkową okazję przepłynięcia się pięknymi żaglowcami kołyszącymi się na falach Zatoki Pomorskiej. Zarządowi Morskich Portów Szczecin i Świnoujście  zależy także na edukacji młodzieży. Ze środków Spółki wkrótce uda się wyposażyć Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu o nowoczesne stanowiska do zajęć z chłodnictwa dla przyszłych marynarzy. Do tej pory młodzież, aby poszerzać swoją wiedzę, musiała jeździć do Akademii Morskiej w Szczecinie.

Dariusz Słaboszewski - Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA

Szanowni Mieszkańcy Świnoujścia, Drodzy Państwo. Gospodarka morska Pomorza Zachodniego jeszcze nigdy nie miała tak wielkiej szansy, aby dorównać portom zachodniej Europy. Chcielibyśmy, aby Świnoujście stało się oknem na świat gospodarki Polski. Przed nami wiele ciężkiej pracy, aby naprawić lata zaniedbań. Najbliższe lata zadecydują, czy port Szczecin i Świnoujście stanie się nie tylko wiodącym portem w Polsce, ale i także w tej części Europy. Za inwestycjami portowymi w parze będą szły te poprawiające bezpieczeństwo i komfort mieszkańców regionu i Świnoujścia: szerokie i nowoczesne drogi oraz zmodernizowane sieci kolejowe. Przed nami starania, aby port Szczecin i Świnoujście stał się impulsem dla gospodarki regionu. Chcielibyśmy, aby port spełniał najwyższe światowe standardy, był nowoczesnym przedsiębiorstwem i mógł śmiało konkurować z europejskimi portami. Plany rozwoju to dobra okazja do rozmów na temat współpracy pomiędzy mieszkańcami, samorządowcami i nami. Dziś nowoczesne zarządzanie to nie tylko ciągłe starania o rosnące przeładunki, ale także troska o sąsiedzką przychylność i dobre relacje z mieszkańcami. Jestem przekonany, że wspólnie uda nam się sprawić, aby port w Świnoujściu stał się rozpoznawalną światową marką i będzie świadectwem gospodarki Polski.

Zobacz również

Spotkanie z posłem Dariuszem Wieczorkiem. Będzie można porozmawiać także o elektromobilności

Mieszkańcy Świnoujścia będą mogli w najbliższy poniedziałek spotkać się z posłem Nowej Lewicy Dariuszem Wieczorkiem. …

7 komentarzy

 1. Chcieć, to sobie możecie…

 2. I ta …”bezpieczna, szeroka i dwupasmowa droga S3 do samego portu w Świnoujściu.”…
  będzie się kończyła niebezpiecznym, wąskim, jednopasmowym i dwukierunkowym tunelem.
  W razie stłuczki w tunelu korek będzie aż do Wolina.

  Co do portu.
  Budowa gazoportu zaburzyła pływy wodne i spowodowała szybkie zamulanie wejścia do portu.
  Pogłębiarki nie nadążają z wybieraniem
  Działalność portu szkodzi uzdrowisku.
  Już próbuje się kamuflować pylenie substancji chemicznych.
  Pomidory na działce po „deszczu” dostają czarnych plam

 3. Dariuszu, a nie chcecie sobie zrobić takiego mega wypasionego portu zrobić w wszej Szczecińskiej wsi nad Zalewem Szczecińskim?

 4. To się nazywa urabianie przeciwnika, w celu uzyskania zgody, na lokalizację portu kontenerowego, którego właścicielem maja być Chińczycy. Grubymi nićmi szyte.

 5. to się nazywa PROPAGANDA, rzeki mlekiem i miodem płynące 😉

 6. Artykuł sponsorwany przez ZMPSŚ? rozumiemy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.