Połącz się z nami

Lokalne

Mimo problemów, pod ich skrzydłami szkolą się kolejni młodzi żeglarze

Opublikowano

w dniu

Dobre warunki pogodowe panujące niemal przez całe lato pozwoliły upływający sezon żeglarski w „Kotwicy” zaliczyć do udanych. Sezon tym bardziej zasługujący na uwagę, że jubileuszowy, bowiem klub obchodzi w tym roku 40-lecie swojej działalności.

– Żeglowanie jest oczywiście naszą pasją i od maja do października skupiamy się na wykorzystaniu każdej nadarzającej się okazji, aby spędzić kolejne godziny lub dni na wodzie. To jest po prostu wielka frajda. Najwięcej energii już drugi sezon z rzędu wkładamy jednak w organizację i przeprowadzanie działań społecznych mających na celu popularyzowanie żeglarstwa wśród mieszkańców Świnoujścia i turystów, ze szczególnym uwzględnieniem naszej młodzieży – tłumaczy Marek Ochlik.

Rejs za rejsem

Program Morskiego Wychowania Młodzieży kontynuowany w tym roku na nieco zmienionych zasadach i rozszerzony o dodatkowe działanie Żeglarstwo Łączy Pokolenia znacząco zaabsorbował siły i środki. Jednak było warto, świadczą o tym opinie uczestników, dla których stworzono możliwości poznania nowej rzeczywistości, odmiennej od lądowej codzienności.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– Przeprowadzanie rejsów rozpoczęliśmy już w maju od krótkich dwu-dniowych wypadów np. do Wolina, by w czerwcu jeszcze w czasie trwania roku szkolnego, wejść już w zwykły ich rytm. Najciekawszym wydarzeniem początku lata był rejs maturzystów na Rugię w całości zorganizowany i przeprowadzony przez tegorocznych absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I. W lipcu dwa długie i wymagające rejsy do Kopenhagi, drugi połączony z udziałem w Balic Jazz Regatta na Bornholmie. Sierpień i wrzesień to kilkudniowe rejsy na Rugię. Pomiędzy tymi wydarzeniami udział w regatach „Dni Morza” i „Wiatrak” organizowanych przez nasz klub oraz w innych jak choćby „ Między-mieliźniane” „Unity Line” „Sputnik Cup”. Do największych sukcesów w tym roku możemy zaliczyć III miejsce w międzynarodowych „Baltic Jazz Regatta” i II miejsce w regatch „Sputnik Cup” pod dowództwem kpt. Andrzeja Piotrowskiego – wymienia Marek Ochlik.

Każdy może żeglować

Działo się naprawdę dużo i często. W kilkudniowych przerwach pomiędzy ważniejszymi imprezami jachty były wykorzystane do działań na Zatoce Pomorskiej. Dużą popularnością cieszyła się możliwość wypłynięcia na kilka godzin, na morze pod opieką  klubowych instruktorów. Każdy, nawet najbardziej zdeklarowany szczur lądowy, mógł postawić żagiel lub posterować jachtem. Z tej możliwości skorzystały zarówno grupki przyjaciół np. ratownicy z naszego kąpieliska lub harcerze jak i rodziny. I te ostatnie szczególnie napawały nas optymizmem, bo pod opieką starszych na jachtach pojawiały się nawet kilkuletnie dzieci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najczęściej uczestnikami byli jednak uczniowie gimnazjów, szkół średnich i studenci, ci ostatni raczej w bardziej wymagających wyprawach jak np. regaty „Sputnik”. Ogółem na pokładach jachtów swoje pierwsze godziny na Bałtyku spędziło ponad 100 osób.

Funkcjonowanie Klubu „Kotwica” nie ogranicza się jednak do samego pływania. Podsumowując ten sezon warto wspomnieć o szeregu zwykłych działań jak np. kursy motorowodne, zajęcia z młodzieżą na przystani, organizacja spotkań integracyjnych dla klubowiczów lub zaprzyjaźnionych stowarzyszeń. Nie mógł przejść niezauważony w mieście majowy festyn żeglarski, pierwszy raz zorganizowany na tak dużą skalę, otwarty dla wszystkich mieszkańców i turystów. Klub włączył się także do działalności charytatywnej organizując specjalny rejs w czasie zbiórki funduszy dla chorego Tomka.

Dzięki sponsorom, przyjaciołom i klubowiczom

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wszystkie działania na wodzie skierowane do społeczności pozaklubowej były możliwe dzięki współpracy Klubu „Kotwica” z Urzędem Miasta Świnoujście i Zespołem Szkół Morskich a w konsekwencji eksploatacji jachtu Świnoujście ZSM, na którym odbyła się większość rejsów. Obniżenie kosztów uczestnictwa do poziomu akceptowalnego dla osób nawet o bardzo niskich dochodach było możliwe dzięki wsparciu Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., sponsora Programu Morskiego Wychowania Młodzieży. Członkowie Klubu dziękują z tego miejsca wszystkim zaangażowanym instytucjom i osobom prywatnym, które przyczyniły się do powodzenia naszych przedsięwzięć.

Nie jest tajemnicą, że od kilku tygodni Klub mierzy się z poważnymi kłopotami związanymi z utratą dotychczasowej siedziby.

– Cały czas jesteśmy jednak optymistami i wierzymy, że w przyszłym sezonie nasze programy będą mogły być kontynuowane a JKMW Kotwica nadal będzie odgrywał istotną rolę w naszym mieście. Czynimy nieustannie starania, aby z tej trudnej sytuacji wyjść minimalizując straty. Sympatyków prosimy: trzymajcie za nas kciuki! – dodaje żeglarz.

A tymczasem. W październiku przy ładnej pogodzie da się jeszcze przyjemnie żeglować i postaramy się z pewnością dobrze wykorzystać ten czas.

Czytaj dalej
7 komentarzy

1 Komentarz

 1. edzia temu

  1 października 2016 na 16:23

  dlqaczego moj koment nie zostal opublikowany widze ze cenzura tu tez jest publikujecie co wam sie podoba zenada

 2. w temu

  1 października 2016 na 10:54

  ->sad

  Proszę napisać jaka jest ta prawda.

 3. sad temu

  30 września 2016 na 22:40

  Pływają za kasę miasta (czyli nasza), „społecznie” robią te pseudo kursy a prawda jest zupełnie inna.

  • edzia temu

   1 października 2016 na 16:22

   prywatny folwark treposki zlikwidowac to

   • żeglarz temu

    1 października 2016 na 18:54

    Każdy może zapisać się do klubu, a po opłaceniu składek, odpracowaniu odpowiedniej liczby godzin przy jachtach, porządkowaniu terenu klubu, przejściu szkolenia pływać sobie w rejsy -oczywiście po opłaceniu kojowego, kosztów paliwa i postoju.

    • edzia temu

     2 października 2016 na 11:23

     i ty pewnie to wszystko placisz hehehehe sciema jak ich malo

  • żeglarz temu

   1 października 2016 na 19:07

   500+ na dzieci też daje miasto (z budżetu centralnego, czyli z mojej i twojej kieszeni), na szkoły też. Dlaczego nie protestujesz?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524