poniedziałek , 26 września 2022
Strona główna / Lokalne / Co roku przywracają pamięć o dawnych mieszkańcach
To już historyczna fotografia ( z 2003 roku) - była mieszkanka Karsiborza śp. Inga Steinbrick przywraca pamięć swoją opowieścią o jednym z mieszkańców Karsiborza

Co roku przywracają pamięć o dawnych mieszkańcach

Już za kilka dni 1 listopada. Większość mieszkańców naszego miasta już odwiedza i sprząta groby swoich bliskich.  Niektórzy pamiętają także o tych, o których niemal wszyscy zapomnieli.

Jak co roku, od  14 lat, w czwartek mieszkańcy miasta, uczniowie prawobrzeżnych szkół pod egidą swojego nauczyciela historii Ryszarda Morocha i marynarze 8 FOW będą porządkować cmentarz w Karsiborzu i pomnik lotników.

Akcję w 2002 roku zainicjowali pasjonaci historii z Fortu Gerharda. Społecznicy postanowili uratować od zapomnienia XIX-to wieczny, piękny wiejski cmentarz w Karsiborzu.  W przedsięwzięciu brali udział przedwojenni i obecni mieszkańcy Karsiborza i Świnoujścia. Niektórzy z Tych, którzy przywracali pamięć odeszli i dziś spoczywają na świnoujskich cmentarzach. – Lechosław Goździk, Henryk Odon,  Inga Steinbrik – pamiętamy o nich! Szczególnie podczas tych akcji- mówi Piotr Piwowarczyk.

Nekropolia została ponownie poświęcona podczas mszy ekumenicznej przez biskupa Jana Gałeckiego, a sam cmentarz w 2004 roku został wpisany do rejestru zabytków. W międzyczasie nekropolia padła  niestety ofiarą złomiarzy, ale cały czas można na niej podziwiać kunsztowne, żeliwne ogrodzenia- dzieła miejscowych kowali.

Od kilku lat motorem działań na tej pięknej, wiejskiej nekropoli jest  Ryszard Moroch z Gimnazjum nr 3 z Warszowa. Od kilku lat w akcji pomaga także Urząd Miasta Świnoujście- zapewniając kontener na śmieci, worki itp.

Społecznicy  spotykają się na cmentarzu 27 października ( w czwartek!)  około godziny 13:00. Pracy jest dużo. Warto zabrać ze sobą także znicz i własny sprzęt: grabki, rękawice itp.

Zobacz również

Za nami 259. parkrun

W ostatnią sobotę września w Parku Zdrojowym zebrało się 35 ochotników, którzy zechcieli w pięknych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.