Strona główna / Lokalne / Jerzyki potrzebują domu. Pomogą nam w walce z komarami

Jerzyki potrzebują domu. Pomogą nam w walce z komarami

Jerzyki – te niepozorne ptaki- często zresztą mylone z jaskółkami-  są nieocenione w skutecznej walce z komarami. Tylko w ciągu doby jeden jerzyk zjada około 20 tysięcy owadów, w tym tych najbardziej  dla nas dokuczliwych – komarów. Ornitolodzy są zgodni. Gdyby w miastach wybudować budki lub wieże dla tych ptaków, problem komarów rozwiązałby się sam. Takie domki doskonale zdają egzamin na budynkach, także mieszkalnych. Ten tekst ma na celu przybliżyć temat mieszkańcom Świnoujścia; sprawić, abyśmy rozważyli, czy nie warto „przygarnąć” jerzyki  pod swój dach. Tym bardziej, że tych którzy się na to zdecydują, nie będzie to nic kosztowało. Miasto kupi budki i zamontuje na budynku na swój koszt.

… ale brudzą i hałasują

Przy podjęciu decyzji na „tak” z pewnością ważna będzie również informacja, że nie należy obawiać się, iż jerzyki będą brudziły elewacje swoimi odchodami. Ptaki te większość swojego życia spędzają bowiem w locie, w związku z tym w gniazdach przebywają stosunkowo krótko, a więc nie powodują zanieczyszczeń, jak chociażby gołębie, mewy czy jaskółki. Poza tym dorosłe jerzyki wynoszą z gniazda większość odchodów swoich młodych.

W przeciwieństwie do innych gatunków ptaków, które gnieżdżą się na budynkach (kawki, gołębie, wróble), odgłos wydawany przez jerzyki nie jest dokuczliwy. Ich głos jest delikatny i neutralny (przeciągłe „sriii”). A poza tym ptaki te są wokalne, czyli wydają dźwięk, jedynie podczas lotu, a więc w pewnym oddaleniu od gniazda.

… ale niszczą elewacje, siadają na parapetach

Ornitolodzy uspokajają. Sąsiedztwo jerzyków nie stanowi dla człowieka żadnej uciążliwości:

– jerzyki nie powodują zatykania przewodów kominowych (w kominach gnieżdżą się prawie wyłącznie kawki),

– jerzyki nie gnieżdżą się w rynnach,

– jerzyki gnieżdżące się w stropodachach nie uszkadzają dachów budynków,

– jerzyki niemal całe życie spędzają w powietrzu, ptaków tych nie spotyka się przysiadających na parapetach okiennych lub balkonach.

Także zachowywanie szczelin w elewacjach budynków, gdzie mogą gniazdować jerzyki, nie wpływa negatywnie na stan techniczny budynków.

Ocieplanie budynków przegoniło jerzyki

Jeszcze kilka lat temu mury budynków same w sobie były dogodnym miejscem do budowy gniazd przez jerzyki. Samoistne szczeliny, spękania murów służyły bowiem do tego idealnie. Wszystko zmieniło się wraz z termomodernizacją budynków, która od jakiegoś czasu ma miejsce w całej Polsce, także w Świnoujściu.

Uszczelnianie budynków, ich ocieplanie, oczywiście niesie ze sobą korzyści finansowe, jak również dla naszego klimatu. Jednak te słuszne działania mają także negatywne skutki – w trakcie termomodernizacji budynków dochodzi często do likwidacji miejsc lęgowych ptactwa, w tym właśnie tak pożytecznych w walce z komarami jerzyków.

Z tych samych powodów lepsze dla jerzyków wydają się budki na budynkach, niż budowanie specjalnych wież, platform? Ptaki te z natury na swoje domy wykorzystują zaciszne szczeliny, zakamarki w budynkach, miejsca pod dachami, pod okapami domów jednorodzinnych,  a nie na wolno stojącej, wystawionej na działanie słońca i wiatru, platformie. Naturalnym jest więc, że  szansa na osiedlenie się jerzyków właśnie w budkach na domach jest większa, niż w specjalnej wieży.

Pomyśl, bo naprawdę warto

Wszystkich właścicieli budynków, zarządców, którzy byliby zainteresowani budową budek dla jerzyków na swoich obiektach prosimy o kontakt (do końca tego roku) z Wydziałem Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta Świnoujście, ulica Wyspiańskiego 35 C, telefon: 91  321 79 26, czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30 – informuje Robert Karelus rzecznik prezydenta miasta-

– Zapraszamy także na oficjalną stronę internetową Miasta Świnoujście www.swinoujscie.pl, do zakładki „Warto wiedzieć” (po lewej stronie). Znajdziecie tam Państwo specjalne opracowanie przygotowane przez fachowców na temat możliwości osiedlenia się jerzyków w naszym mieście, korzyści jakie to nam przyniesie, a także listę budynków, gdzie szczególnie wskazanym byłoby montaż budek dla tych ptaków oraz wiele innych ciekawych informacji na ten temat.

Tekst BIK UM Świnoujście

Fot. www.trojmiasto.pl / www.swinoujscie.pl

 

Zobacz również

Klęska na Odrze. Z Wolińskiego Parku Narodowego wywożone jest bydło

W związku z klęską na Odrze, z niezamieszkanych wysp Wolińskiego Parku Narodowego położonych na terenie …

Jeden komentarz

  1. Chetnie ugoszcze jerzyki, na swojej czesci budynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.