czwartek , 6 października 2022
Strona główna / Lokalne / Robi się coraz chłodniej – pamiętajmy o bezdomnych

Robi się coraz chłodniej – pamiętajmy o bezdomnych

Okres jesienno – zimowy to trudny czas zarówno dla osób bezdomnych, samotnych i bezradnych. Gwałtownie obniżające się temperatury na zewnątrz mogą spowodować zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Dlatego też każdego roku w tych newralgicznych miesiącach policjanci monitorują sytuację proponując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.

Mundurowi aby zapobiec zamarznięciom współpracują z Strażą Miejską i Gminną, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Graniczną, Strażą Leśną i Ośrodkami Pomocy Społecznej. Co roku, wraz z rozpoczęciem chłodów  funkcjonariusze apelują do społeczeństwa aby nie przechodzić obojętnie i reagować na sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu innych.

Zachodniopomorscy policjanci wraz z obniżeniem się temperatury powietrza na dworze będą systematycznie monitorować miejsca, w których mogą przebywać bezdomni min. ogródki działkowe, dworce PKP i PKS, kanały i węzły ciepłownicze, klatki schodowe oraz pustostany. Znajdującym się tam osobom mundurowi będą wręczać ulotki informujące o adresach  instytucji i stowarzyszeń udzielających wsparcia.
Osoby, które będą chciałyby skorzystać z oferowanej przez służby pomocy przewożone będą do miejsc dla nich bezpiecznych, w których otrzymają ciepły  posiłek i nocleg. Jesienno-zimową porą na wychłodzenie organizmu oprócz osób bezdomnych są narażone również  osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Czasem napalenie w piecu, aby ogrzać mieszkanie stanowi trudność fizyczną lub  materialną. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Pamiętajmy, że są instytucje powołane do niesienia wsparcia takim ludziom.
Także policjanci posiadający wiedzę w tym temacie  informują Ośrodki Pomocy Społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami wychłodzenia organizmu.
Pamiętajmy, że na zamarznięcie mogą być również narażone osoby nietrzeźwe, które wieczorem i w nocy na zimnie siedzą  w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w innych miejscach. Ci ludzie wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Policjanci apelują do wszystkich  aby nie być obojętnym na krzywdę  innych osób. Jeżeli widzimy człowieka  narażonego na wychłodzenie zadzwońmy pod numer 997 lub 112.  Każde zgłoszenie będzie sprawdzane.  Czasem  jeden telefon może uratować  komuś życie – pamiętajmy o tym i nie bądźmy obojętni.

Zachodniopomorscy policjanci,  jak co roku w ramach wzajemnej współpracy z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i Gminnej, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Straży Leśnej oraz SOK będą prowadzić skoordynowane działania  mające na celu zapobieganie przypadkom zamarznięć.

Wkrótce do każdej jednostki Policji w województwie zachodniopomorskim trafi aktualny informator o placówkach świadczących pomoc osobom bezdomnym. Informator ten opracowany będzie przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie.

W  okresie  jesienno – zimowym 2015/2016 w województwie zachodniopomorskim zamarzło 5 osób, z czego 4 były bezdomne.
Zespół Prasowy KWP w Szczecinie / IK

Zobacz również

Konsorcjum belgijsko-katarskie wybuduje terminal w Świnoujściu

Wiadomo już kto chce wybudować terminal kontenerowy w Świnoujściu. To belgijsko-katarskie konsorcjum. Poinformował o tym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.