Strona główna / Lokalne / Komentarz: Polityka transportowa miasta

Komentarz: Polityka transportowa miasta

Polityka transportowa miasta to temat niezwykle ważny. Dotyka on bowiem każdego z mieszkańców oraz przybywających do Świnoujścia turystów. Niestety po raz kolejny nie dorośliśmy do rozwiązania tej jakże istotnej sprawy. Kiedy 2 lata temu omawiano ten  temat, nie udało się w tej kwestii nic zmienić na lepsze. Podobną inicjatywę podjęto teraz, jednak rezultaty są te same. A prawdą jest to, że jeśli nie poczynimy konkretnych zamierzeń,  braknie nam po prostu odwagi do dalszego działania, jako, że temat jest trudny. Tu warto postawić pytanie – jakim miastem jesteśmy? Jakim pragniemy widzieć nasze miasto? Czego, jako mieszkańcy, oczekujemy? Bo zamiast rozmawiać o polityce transportowej miasta, o możliwych polach rozwoju tego tematu, skupiliśmy się tylko i wyłącznie na strefie płatnego parkowania jako jedynym rozwiązaniu problemu. W rezultacie stała się ona z jednej strony zbawieniem z drugiej fiskalizacją mieszkańców. Należałoby jednak zadać proste pytanie:  jakiego rozwoju miasta w chcemy?

– Rozwoju prosamochodowego – dwupasmowe drogi i wszechobecne parkingi? A co za tym idzie – pełno smogu i ograniczenie zieleni?

– Miasto bez samochodu – Ciekawa idea, jednak myślę, że dla nas nierealna. Po prostu jesteśmy na nią za leniwi, a szkoda bo – jak pokazują przykłady z różnych części świata -potrafi się sprawdzić i przynieść wszystkim profity

– Strategia zrównoważonego rozwoju – Myślę że na dzień dzisiejszy może do niej choć trochę dorośliśmy i mamy świadomość tego, że w tym kierunku musimy zmierzać. Jednak bez motywowania samych siebie do zaparkowania samochodu i szukania alternatywnych rozwiązań w poruszaniu się po mieście nic nie osiągniemy.

Mam nadzieje że ten krótki tekst rozpocznie dialog, którego potrzebujemy. Zależy mi jednak, aby nie były to krótkie konsultacje, sondy uliczne czy własne opinie. Konieczne jest otwarcie naszych umysłów, zmiana przyzwyczajeń, uświadomienie sobie tego, jakiego miasta oczekujemy w ujęciu polityki transportowej i wyjście ze swoich okopanych pozycji.

Kamil Janta-Lipiński, radny Platforma Obywatelska

Zobacz również

W Świnoujściu wciąż istnieją bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się osób niepełnosprawnych

Miasto cały czas rozbudowuje się i modernizuje, jednak na co dzień możemy nie zauważyć błahych …

4 komentarze

  1. Niektórzy do polityki się nie nadają
    Ostatnio Pan radny popisał się w TV Świnoujście na temat sportu (jakoś nigdy nie widziałem Pana ani Pana Borowskiego uprawiajacego sport) a mają najwiecej do powiedzenia

  2. Za leniwi ? Pisz tylko o sobie ! Czyli jesteś leniwy ?
    Ja nie jestem ! Jak mam chorą mamę i muszę ją zawieźć do lekarza to co mam ją przetransportować na wózku ? Do Szczecina też jedź na rowerze.

  3. Radny Kamil myśli, ze zna receptę a pisze o byle jakości.Ani to, ani to, wiec zostańmy po środku. To sie nazywa wszechobecna niemoc i brak odwagi w decyzjach, bo ani lenistwo ani smog to nie argumenty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.