Strona główna / Lokalne / Dzięki Terminalowi LNG będzie bezpieczniej

Dzięki Terminalowi LNG będzie bezpieczniej

Profesjonalna i wykwalifikowana kadra nowej Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu będzie chronić nie tylko terminal LNG, ale także całą prawobrzeżną część miasta. W piątek 28 października odbyło się uroczyste otwarcie obiektu oraz nadanie sztandaru.

Budowa i wyposażenie obiektu w profesjonalny sprzęt to koszt około 20 milionów złotych. Prace rozpoczęto w połowie 2015 roku.

Sfinansowanie budowy oraz zakupu  wyposażenia nowej jednostki straży pożarnej w Świnoujściu przez Gaz System i Polskie LNG to przykład odpowiedzialności społecznej spółek eksploatujących Terminal LNG – tłumaczy Artur Zawartko, wiceprezes spółki GAZ-SYSTEM.

Konieczność utworzenia zawodowej straży pożarnej w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu wynikała z planów bezpieczeństwa w zakresie jego eksploatacji. Początkowo miała je jednak zapewniać Zakładowa Straż Pożarna, zlokalizowana na terenie inwestycji.

W wyniku konsultacji z interesariuszami projektu, społecznością lokalną i samorządem Świnoujścia zdecydowano się powierzyć zadanie ochrony przeciwpożarowej terminalu LNG Państwowej Straży Pożarnej.

 – Przekazanie zadań i obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego profesjonalnej kadrze, szkolonej do prowadzenia efektywnych działań ratowniczych, to gwarancja pełnego bezpieczeństwa – tłumaczy st. bryg. mgr inż. Jacek Staśkiewicz, Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP.

 – Skorzystają na tym także mieszkańcy prawobrzeża miasta, którzy będą mieli poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu posiadania niezawodnego oddziału interwencyjnego, zlokalizowanego na miejscu i niezależnego od przeprawy promowej – dodaje Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Prawobrzeże od kilku lat miało jedynie Posterunek PSP. Pełniło w nim służbę tylko kilku strażaków na zmianie. Do pomocy wzywane były jednostki z wyspy Uznam lub z sąsiednich Międzyzdrojów.

W nowej jednostce zlokalizowana będzie także świnoujska siedziba Komendy Miejskiej PSP. Pracować tam będzie 17 strażaków.

– Czas dojazdu z nowej jednostki do terminalu, w najgorszym wariancie, czyli przy oblodzeniu dróg i gęstej mgle, szacujemy na maksymalnie 3 minuty – wyjaśnia Witold Kalisz, Komendant Miejski PSP. – Jako formacja przeznaczona do walki z pożarami i innymi zagrożeniami na terenie Świnoujścia, JRG na Warszowie będzie mogła podejmować, organizować i prowadzić skuteczne działania.

Fakty nt. JRG

 • Projekt budowlany terminalu LNG przewidywał utworzenie na terenie inwestycji Zakładowej Straży Pożarnej  (4 osoby na zmianie dysponujące jednym ciężkim samochodem gaśniczym);
 • Strażnica JRG zostanie wyposażona w sprzęt ratowniczo gaśniczy:
  • Ciężki Samochód Ratowniczo Gaśniczy – SCANIA z napędem 6×6,  8 tys. litrów wody, z całym wyposażeniem.
  • Zdalnie sterowany agregat proszkowy 250 kg proszku gaśniczego.
  • Samochód Rozpoznawczo Ratowniczy ISUZU wyprodukowany przez firmę Marvel z Łodzi.
  • Średni Samochód Ratowniczo Gaśniczy – 2,5 tys. litrów wody.
  • Średni Samochód Ratowniczo Gaśniczy z modułem proszkowym – 2,5 tys. litrów wody i 750 kg proszku gaśniczego.
  • Samochód – nośnik kontenerów z kontenerem środka pianotwórczego – 10 ton środka.
  • Drabina o wysokości 42 m z łamanym przęsłem marki MAGIRUS (dotychczas w Polsce jest taka jedna w Łodzi).
  • Specjalny samochód kwatermistrzowski – do przewozu sprzętu na teren akcji.
  • Specjalny samochód transportowy – do przewozu sprzętu na teren akcji.
  • Pompa pożarnicza na przyczepie o wydajności 4 tys. litrów na minutę.

Zobacz również

Święto Wojska Polskiego z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.