poniedziałek , 3 października 2022
Strona główna / Lokalne / Wywiad. Trzeba się rozwijać

Wywiad. Trzeba się rozwijać

Obecnie w obu portach przeładowuje się rocznie ok. 23 mln ton towarów. Wedle założeń strategii rozwoju  wielkość ta będzie rosła, by docelowo w 2027 r. osiągnąć wartość ponad 42 mln ton rocznie. Aby to się udało trzeba szukać nowych rozwiązań i dopasować się do potrzeb rynku.

Jak będzie rozwijał się port Szczecin i Świnoujście?

Dariusz Słaboszewski, prezes ZMPSZIŚ:  Naczelnym celem strategii rozwoju portu jest zachowanie uniwersalnego charakteru obu portów. Spółka dążyć będzie do tego by Szczecin i Świnoujście były wiodącymi portami na południowym Bałtyku. Co ma być osiągnięte dzięki tworzeniu dogodnych warunków rozwoju w obu portach morskich. Obserwujemy tendencję spadkową przy przeładunkach masowych takich jak węgiel i ruda, dlatego szukamy nowych rozwiązań.

Czyli ładunki kontenerowe?

Dariusz Słaboszewski: Infrastruktura portowa daje możliwości przeładowywania towarów. Jeśli jej nie ma, albo jest przestarzała, biznes wybiera inne porty do których jest swobodny dostęp. Osiągnięcie wyznaczonych przez nas celów nie będzie możliwe bez poprawy parametrów dostępu do portów od strony morza i lądu. Stąd konieczność pogłębienia toru podejściowego do portu w Świnoujściu do głębokości 14,5 i 17 m, czy konieczność poprawy parametrów nawigacyjnych. Wśród priorytetów jest zagospodarowanie dotąd niewykorzystywanych terenów na cele portowe. Chcielibyśmy, aby to w Świnoujściu powstał terminal kontenerowy. Jesteśmy w trakcie opracowywania koncepcji. Jeśli tylko pojawią się konkrety, przekażemy je mieszkańcom. Argumentów za budową jest sporo. Mogę zapewnić, że skorzysta miasto i mieszkańcy, a emocje pojawiające się na tym etapie inwestycji są przedwczesne.

Na jakie korzyści mogą liczyć mieszkańcy?

Dariusz Słaboszewski: To przede wszystkim miejsca pracy dla kolejnych pokoleń. Ale nie tylko, bo rozwój portu idzie w parze z innymi inwestycjami zależnymi w znacznej mierze od podmiotów zewnętrznych – Urzędu Morskiego w odniesieniu do pogłębienia toru wodnego, Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w kwestii modernizacji drogi ekspresowej S3,  PKP Polskie Linie Kolejowe w zakresie modernizacji magistrali kolejowych  CE59 i E59, gminy Szczecin i Świnoujście w zakresie dróg dojazdowych do obu portów.

Zobacz również

Zmieniają się godziny otwarcia punktu bankowego

Jak informuje Bank Pekao S.A., od  dnia  3 października 2022r.  do   odwołania punkt kasowy banku …

4 komentarze

  1. Wspaniale Prezesie ma Pan rację pozdrawiamy ze Świnoujścia

  2. Zróbcie najpierw porządek w obecnych granicach portu. Oddaliście Niemcom prawie wszystko np. dawne tereny Odry leżą w 70 % puste a od naszej plaży wara!!!!

  3. Ja przepraszam, ale plaża to nie jest teren niewykorzystywany – jak Pan Szanowny raczył stwierdzić 😀

  4. Bujaj się gościu i wybuduj sobie pod domem autostradę! nas nie trzeba uszczęśliwiać – na siłę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.