Strona główna / Lokalne / Komentarz. Nowoczesna Koło Świnoujście w sprawie planów powstania terminalu kontenerowego
Terminal kontenerowy ma być zbliżony wielkością do tego w Gdańsku. Foto: DCT Gdańsk

Komentarz. Nowoczesna Koło Świnoujście w sprawie planów powstania terminalu kontenerowego

Wokół sprawy budowy terminalu kontenerowego narosło wiele mitów, uprzedzeń i pogłosek, które utrudniają racjonalną ocenę tego pomysłu, i rozważenie wszystkich „za” –  jego powstaniem, jak i wszystkich „przeciw” tej inwestycji, w tym zarówno stricte gospodarczych, jak również społecznych, środowiskowych i krajobrazowych.

Nie ulega wątpliwości, że jakakolwiek pozytywna decyzja o takiej inwestycji musi zostać podjęta bardzo rozważnie, z uwagi na nieodwracalność jej skutków – raz wybudowanego terminalu nie da się w przyszłości rozebrać, przenieść, ograniczyć jego wielkości i zakresu jego oddziaływania. Także wyrządzone w trakcie jego realizacji szkody dla środowiska będą nieodwracalne, i to w perspektywie dziesiątek i setek lat – w zakresie wyciętego drzewostanu.

Nie ulega też wątpliwości, że na chwilę obecną infrastruktura, i to zarówno branży drogowej jak i kolejowej, nie spełnia warunków wybudowania takiej inwestycji, i to bez względu na to, czy miałaby się ona mieścić w rejonie plaży jako nowy port zewnętrzny, czy też w korycie Świny, w rejonie istniejącego portu handlowego. Nie chodzi przy tym tylko o infrastrukturę drogową i kolejową w rejonie samego Świnoujścia, czy nawet na odcinku Szczecin – Świnoujście, ale również, a może przede wszystkim, na odcinku od Szczecina na południe do granicy z Czechami, i dotyczy to zarówno dokończenia drogi ekspresowej S3 aż do przejścia granicznego w Lubawce, jak i modernizacji magistrali kolejowej CE-59 (tzw. Nadodrzanki). Wynika to z tego, iż terminal kontenerowy wedle zamierzeń miałby obsługiwać transport w kierunku południowym  do Czech, Węgier i krajów bałkańskich. Zatem aby mógł należycie funkcjonować, powinny być zapewnione dogodne warunki transportu na całej trasie dostępu do portu w Świnoujściu, a nie tylko w rejonie województwa zachodniopomorskiego. Tym samym, ewentualna decyzja o powstaniu terminala kontenerowego, jak i sama jego realizacja, powinna być ściśle skorelowana z modernizacją infrastruktury dojazdowej, drogowej i kolejowej, a celowość podjęcia wcześniejszej decyzji o lokalizacji i budowie terminala, z uwagi na wysoce prawdopodobną nieodwracalność jej skutków, jest bardzo wątpliwa.

Należy przy tym podkreślić, że nie należy z góry odrzucać i nie doceniać możliwych pozytywnych skutków dla gospodarki Świnoujścia, wynikających z powstania terminala kontenerowego. Znane i publikowane analizy odnośnie wpływu portów morskich na inne gałęzie gospodarki, dotyczące portów trójmiejskich w Gdańsku i Gdyni, gdzie już funkcjonują terminale kontenerowe: Deepwater Container Terminal (DCT) w Porcie Północnym w Gdańsku, oraz Baltic Container Terminal (BCT) w Gdyni, wskazują, iż jedno miejsce pracy w porcie generuje powstanie ok. 7 dalszych miejsc pracy w branżach związanych z portem, w tym zwłaszcza w transporcie, logistyce, oraz w usługach związanych z działalnością portu. Nie ma podstaw zakładać, że w przypadku ewentualnego terminala kontenerowego miałoby być inaczej – mógłby on zatem stanowić duży impuls dla rozwoju miasta, i przyczynić się do dywersyfikacji gospodarki miasta, aby w mniejszym stopniu niż dotychczas była ona uzależniona od branży turystycznej.

Podstawowa obawa dotyczy jednak tego, czy tak się rzeczywiście stanie, i czy ewentualny terminal będzie miał wpływ, i  tej skali na gospodarkę Świnoujścia. Branża transportu morskiego, w tym kontenerowego, od dłuższego czasu jest w stagnacji, i ilość ładunków utrzymuje się na podobnym poziomie. Pytanie zatem brzmi: czy powstanie samego terminala spowoduje, że przynajmniej część dotychczasowych ładunków, które dotychczas były kierowane do innych portów: w Gdańsku, w Gdyni, w Hamburgu, w Rostocku, itp., zostanie skierowana do portu w Świnoujściu?

Na to pytanie chyba nikt w tej chwili nie zna odpowiedzi. Podejmowanie decyzji w warunkach niepewności zawsze jest trudne. Tylko analiza  w oparciu o zmienne funkcjonujące w otoczeniu może dać odpowiedź o celowości powstania terminalu. Wszelkie protesty i spory w tej kwestii do momentu rzeczowego wyjaśnienia wątpliwości  wydają się przedwczesne.

Paweł Kazimierczak

Sekretarz świnoujskiego Koła Partii .Nowoczesna

Zobacz również

Ponownie dwukierunkowy ruch na ul. Duńskiej i Fińskiej w Świnoujściu

Wykonawca budowy tunelu pod Świną zawiadomił o planowanej zmianie tymczasowej organizacji ruchu na ulicy Duńskiej …

14 komentarzy

 1. Jeśli to chce budować spółka skarbu państwa to znaczy że w interesie państwa i wezmą wszystkie za i przeciw pod uwagę.

 2. Szanowny Panie,
  Chciałabym zwrócić Panu uwagę na kilka faktów co do uzasadnienia gospodarczego i nie tylko:
  1. Skąd Pan weźmie tych pracowników z 1 na 7 dodatkowych? W Świnoujściu nie ma aż takiego bezrobocia – Pan Prezydent ustami swoich urzędników się tym chwalił wielokrotnie. Wiec należałoby sprowadzić ich z Polski. A tu Pan Prezydent wyprzedał wszystko pod apartamentowce 26m2 za 500 tys. zł – 1 mln zł. Pracowników na umowach śmieciowych nie stać na ten luksus. No tak – zawsze można postawić baraki z kontenerów 😉 Albo przekwalifikować pracowników branży turystycznej (z całym szacunkiem dla Waszej ciężkiej pracy – wyzyskiwani do potęgi entej w sezonie – praca po kilkanaście godzin na umowie śmieciowej) aby po sezonie była dokerami – przecież mają pracę tylko w tym krótkim sezonie
  2. Co się dzieje na rynku kontenerów:
  – Chińczycy kupili port w greckim Pireusie, dzięki temu mają okno na Europę (co tam okno? WROTA). Zamierzają zwiększyć przepustowość tego portu z 3,6 mln kontenerów na 10 mln – rocznie. Przypominam, że do Pireusu Chińczycy mają o jakieś 2000 mil (?) mniej niż musieliby płynąć na Bałtyk – krótszy czas, zaoszczędzone pieniądze,
  – mówi się, że ten port kontenerowy w Świnoujściu to kanał dystrybucyjny do Czech, Słowacji, Austrii, Węgier – zwracam uwagę, że te kraje obsługiwane są przez porty np. takie jak Koper na Słowenii – proste wyliczenia: Koper-Budapeszt 569 km, Świnoujście-Budapeszt 1174 km (przez tragiczną S3), Koper-Wiedeń 490 km, Świnoujście-Wiedeń 842 km S3 i 911 km przez Niemcy, Koper-Bratysława 542 km, Świnoujście-Bratysława 913 km. Może Pan Czechom, Słowakom itd. będzie dopłacać do różnicy w cenie za przejazd? A może Rząd polski z naszych podatków?
  – dziś pomiędzy Polska a Chinami uruchomione są dwie linie kolejowe – 7 razy w tygodniu, 40 wagonów – podróż 14 dni (statek 30 dni),
  -The Wall Street Journal podał w tym roku w swoim raporcie, że na rynku kontenerowym panuje stagnacja (żeby nie powiedzieć zapaść) – w tym roku zlikwidowano około tysiąca kontenerowców o łącznej zdolności transportowania około 52 mln ton. W latach 2010-2015 rocznie zamawiano około 1450 statków kontenerowych, w tym roku zamówiono tylko 293. Zwracam uwagę, że jednocześnie zmalała żywotność tych statków z 30 lat na 15. (Nie wspominając o tym, że ta ciężka sytuacja spowodowała upadek w tym roku Hanjin – jednego z największych na świecie przewoźników kontenerów).
  3. Bariery techniczne i środowiskowe:
  – przypominam o tym, że Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście przegrał batalię o zanurzenie Nord Stream – obecnie do portu mogą wchodzić jednostki o zanurzeniu max 13,5m. A skoro to ma być port konkurujący z Hamburgiem to mówimy o jednostkach rzędu 16-17 m zanurzenie. No tak – zawsze ten bogaty polski Rząd może wyłożyć dodatkową furę pieniędzy z tej pełnej polskiej „kasy” na dodatkowe nakłady, aby zmienić tą sytuację – zawsze można wybudować nowy tor podejściowy do tego wspaniałego, strategicznego celu – na pewno turyści z Międzyzdrojów się ucieszą podziwiając przeogromne kontenerowce snujące się tuż obok plaży.
  – rozbudowa portu kosztem kolejnych kilometrów plaży na Obszarze Natura 2000 – Dyrektywa Ptasia i Siedliskowa. Przypominam, iż coraz groźniejsza panuje ptasia grypa, giną ptaki, więc zapewne będą wzmożone akcje ratunkowe ginących gatunków, z którymi mamy doczynienia między innymi w tym obszarze.
  Jak Pan sam wspomniał inwestycja będzie wywoływać „wysoce prawdopodobną nieodwracalność jej skutków”, i żeby nie okazało się, że to spektakularne, ważne strategicznie przedsięwzięcie nie okazało się taką totalną klapą jak budowa portu kontenerowego w niemieckim Wilhelshaven. Zniszczymy przyrodę, a Świnoujście zostanie pozbawione, dzisiaj już jedynej możliwości dalszego rozwoju w kierunku turystyki – plaża od portu po Międzyzdroje to ostatni skrawek ziemi dający naszemu miastu możliwość dalszego rozwój w kierunku zgodnym z przyjętą przez miasto Strategią. Te tereny, aż się proszą by powstała zjawiskowa promenada spacerowo-rowerowa z drobną infrastrukturą gastronomiczno-hotelową, łącząca te dwa piękne kurorty.

  • „Te tereny, aż się proszą by powstała zjawiskowa promenada spacerowo-rowerowa z drobną infrastrukturą gastronomiczno-hotelową, łącząca te dwa piękne kurorty.”” tak tak z pięknym widokiem na zbiorniki gazu skroplonego !! przypominam, że obecnie rządzący chcą dostawić nam trzeci (a być może dwa) zbiornik i będzie trzeba znowu wyciąć sporą cześć lasu a „strategia” nic nie pomoże nikt nie postawi hotelu czy pensjonatu w widokiem na takie betonowe kopuły.

 3. Mieszkaniec Warszowa

  Budować i tyle i to jak najszybciej !

 4. Smieszne stanowisko, z którego tak naprawdę nic nie wynika. Nowoczesna jest trochę za i troche przeciw. Dużo słów zero treści. Kuglowanie stanowiskiem widocznie teraz jest na rękę politykom tej partyjki bo a nuż widelec coś się ugra.

 5. Bezmyślne stanowisko, wynika z niego że dopiero po wybudowaniu terminalu przekonamy się czy było to błędem. Zmienne zawsze będą zmienne a kasa do kieszeni to zawsze pewnik, takie nowoczesne stanowisko.

  • realnie myslacy ...

   Jakos nikomu nie przeszkadza terminal , ani gdansku ani w gdyni , bliskosc portow zachodnich od swinoujscia temu sprzyja …

 6. PIS NA 1000 LAT

  to inwestycja grypy cwaniaków z PO- czyli z Nowoczesnej. Oni się niczym od siebie nie różnią! STOP NOWOCZESNA!

 7. Panie Pawle, jeśli Nowoczesna ma mieć porządnego lidera, to stawiam na Pana. Gdy słucham wypowiedzi Pani Doroty, to niestety mdli mnie… Komentarz jest trafny, mówi o plusach i minusach. Wydaje mi się, że większośc opcji myśli podobnie.

 8. Wygląda na dość wyważony i (prawie) bezstronny komentarz. Pytanie tylko czy intencją nie jest (tylko) uspokojenie nastrojów przeciwników i rozmiękczenie, przed kolejną batalią? A może przed Pudzianowym 80 sekundowym ciosem, gdy wszystko będzie dograne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.