Połącz się z nami

Lokalne

Komentarz. Nowoczesna Koło Świnoujście w sprawie planów powstania terminalu kontenerowego

Opublikowano

w dniu

Wokół sprawy budowy terminalu kontenerowego narosło wiele mitów, uprzedzeń i pogłosek, które utrudniają racjonalną ocenę tego pomysłu, i rozważenie wszystkich „za” –  jego powstaniem, jak i wszystkich „przeciw” tej inwestycji, w tym zarówno stricte gospodarczych, jak również społecznych, środowiskowych i krajobrazowych.

Nie ulega wątpliwości, że jakakolwiek pozytywna decyzja o takiej inwestycji musi zostać podjęta bardzo rozważnie, z uwagi na nieodwracalność jej skutków – raz wybudowanego terminalu nie da się w przyszłości rozebrać, przenieść, ograniczyć jego wielkości i zakresu jego oddziaływania. Także wyrządzone w trakcie jego realizacji szkody dla środowiska będą nieodwracalne, i to w perspektywie dziesiątek i setek lat – w zakresie wyciętego drzewostanu.

Nie ulega też wątpliwości, że na chwilę obecną infrastruktura, i to zarówno branży drogowej jak i kolejowej, nie spełnia warunków wybudowania takiej inwestycji, i to bez względu na to, czy miałaby się ona mieścić w rejonie plaży jako nowy port zewnętrzny, czy też w korycie Świny, w rejonie istniejącego portu handlowego. Nie chodzi przy tym tylko o infrastrukturę drogową i kolejową w rejonie samego Świnoujścia, czy nawet na odcinku Szczecin – Świnoujście, ale również, a może przede wszystkim, na odcinku od Szczecina na południe do granicy z Czechami, i dotyczy to zarówno dokończenia drogi ekspresowej S3 aż do przejścia granicznego w Lubawce, jak i modernizacji magistrali kolejowej CE-59 (tzw. Nadodrzanki). Wynika to z tego, iż terminal kontenerowy wedle zamierzeń miałby obsługiwać transport w kierunku południowym  do Czech, Węgier i krajów bałkańskich. Zatem aby mógł należycie funkcjonować, powinny być zapewnione dogodne warunki transportu na całej trasie dostępu do portu w Świnoujściu, a nie tylko w rejonie województwa zachodniopomorskiego. Tym samym, ewentualna decyzja o powstaniu terminala kontenerowego, jak i sama jego realizacja, powinna być ściśle skorelowana z modernizacją infrastruktury dojazdowej, drogowej i kolejowej, a celowość podjęcia wcześniejszej decyzji o lokalizacji i budowie terminala, z uwagi na wysoce prawdopodobną nieodwracalność jej skutków, jest bardzo wątpliwa.

Należy przy tym podkreślić, że nie należy z góry odrzucać i nie doceniać możliwych pozytywnych skutków dla gospodarki Świnoujścia, wynikających z powstania terminala kontenerowego. Znane i publikowane analizy odnośnie wpływu portów morskich na inne gałęzie gospodarki, dotyczące portów trójmiejskich w Gdańsku i Gdyni, gdzie już funkcjonują terminale kontenerowe: Deepwater Container Terminal (DCT) w Porcie Północnym w Gdańsku, oraz Baltic Container Terminal (BCT) w Gdyni, wskazują, iż jedno miejsce pracy w porcie generuje powstanie ok. 7 dalszych miejsc pracy w branżach związanych z portem, w tym zwłaszcza w transporcie, logistyce, oraz w usługach związanych z działalnością portu. Nie ma podstaw zakładać, że w przypadku ewentualnego terminala kontenerowego miałoby być inaczej – mógłby on zatem stanowić duży impuls dla rozwoju miasta, i przyczynić się do dywersyfikacji gospodarki miasta, aby w mniejszym stopniu niż dotychczas była ona uzależniona od branży turystycznej.

Podstawowa obawa dotyczy jednak tego, czy tak się rzeczywiście stanie, i czy ewentualny terminal będzie miał wpływ, i  tej skali na gospodarkę Świnoujścia. Branża transportu morskiego, w tym kontenerowego, od dłuższego czasu jest w stagnacji, i ilość ładunków utrzymuje się na podobnym poziomie. Pytanie zatem brzmi: czy powstanie samego terminala spowoduje, że przynajmniej część dotychczasowych ładunków, które dotychczas były kierowane do innych portów: w Gdańsku, w Gdyni, w Hamburgu, w Rostocku, itp., zostanie skierowana do portu w Świnoujściu?

Na to pytanie chyba nikt w tej chwili nie zna odpowiedzi. Podejmowanie decyzji w warunkach niepewności zawsze jest trudne. Tylko analiza  w oparciu o zmienne funkcjonujące w otoczeniu może dać odpowiedź o celowości powstania terminalu. Wszelkie protesty i spory w tej kwestii do momentu rzeczowego wyjaśnienia wątpliwości  wydają się przedwczesne.

Paweł Kazimierczak

Sekretarz świnoujskiego Koła Partii .Nowoczesna

Czytaj dalej
14 komentarzy

1 Komentarz

 1. Kama temu

  6 grudnia 2016 na 20:51

  Jeśli to chce budować spółka skarbu państwa to znaczy że w interesie państwa i wezmą wszystkie za i przeciw pod uwagę.

 2. Ania temu

  5 grudnia 2016 na 11:04

  Szanowny Panie,
  Chciałabym zwrócić Panu uwagę na kilka faktów co do uzasadnienia gospodarczego i nie tylko:
  1. Skąd Pan weźmie tych pracowników z 1 na 7 dodatkowych? W Świnoujściu nie ma aż takiego bezrobocia – Pan Prezydent ustami swoich urzędników się tym chwalił wielokrotnie. Wiec należałoby sprowadzić ich z Polski. A tu Pan Prezydent wyprzedał wszystko pod apartamentowce 26m2 za 500 tys. zł – 1 mln zł. Pracowników na umowach śmieciowych nie stać na ten luksus. No tak – zawsze można postawić baraki z kontenerów 😉 Albo przekwalifikować pracowników branży turystycznej (z całym szacunkiem dla Waszej ciężkiej pracy – wyzyskiwani do potęgi entej w sezonie – praca po kilkanaście godzin na umowie śmieciowej) aby po sezonie była dokerami – przecież mają pracę tylko w tym krótkim sezonie
  2. Co się dzieje na rynku kontenerów:
  – Chińczycy kupili port w greckim Pireusie, dzięki temu mają okno na Europę (co tam okno? WROTA). Zamierzają zwiększyć przepustowość tego portu z 3,6 mln kontenerów na 10 mln – rocznie. Przypominam, że do Pireusu Chińczycy mają o jakieś 2000 mil (?) mniej niż musieliby płynąć na Bałtyk – krótszy czas, zaoszczędzone pieniądze,
  – mówi się, że ten port kontenerowy w Świnoujściu to kanał dystrybucyjny do Czech, Słowacji, Austrii, Węgier – zwracam uwagę, że te kraje obsługiwane są przez porty np. takie jak Koper na Słowenii – proste wyliczenia: Koper-Budapeszt 569 km, Świnoujście-Budapeszt 1174 km (przez tragiczną S3), Koper-Wiedeń 490 km, Świnoujście-Wiedeń 842 km S3 i 911 km przez Niemcy, Koper-Bratysława 542 km, Świnoujście-Bratysława 913 km. Może Pan Czechom, Słowakom itd. będzie dopłacać do różnicy w cenie za przejazd? A może Rząd polski z naszych podatków?
  – dziś pomiędzy Polska a Chinami uruchomione są dwie linie kolejowe – 7 razy w tygodniu, 40 wagonów – podróż 14 dni (statek 30 dni),
  -The Wall Street Journal podał w tym roku w swoim raporcie, że na rynku kontenerowym panuje stagnacja (żeby nie powiedzieć zapaść) – w tym roku zlikwidowano około tysiąca kontenerowców o łącznej zdolności transportowania około 52 mln ton. W latach 2010-2015 rocznie zamawiano około 1450 statków kontenerowych, w tym roku zamówiono tylko 293. Zwracam uwagę, że jednocześnie zmalała żywotność tych statków z 30 lat na 15. (Nie wspominając o tym, że ta ciężka sytuacja spowodowała upadek w tym roku Hanjin – jednego z największych na świecie przewoźników kontenerów).
  3. Bariery techniczne i środowiskowe:
  – przypominam o tym, że Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście przegrał batalię o zanurzenie Nord Stream – obecnie do portu mogą wchodzić jednostki o zanurzeniu max 13,5m. A skoro to ma być port konkurujący z Hamburgiem to mówimy o jednostkach rzędu 16-17 m zanurzenie. No tak – zawsze ten bogaty polski Rząd może wyłożyć dodatkową furę pieniędzy z tej pełnej polskiej „kasy” na dodatkowe nakłady, aby zmienić tą sytuację – zawsze można wybudować nowy tor podejściowy do tego wspaniałego, strategicznego celu – na pewno turyści z Międzyzdrojów się ucieszą podziwiając przeogromne kontenerowce snujące się tuż obok plaży.
  – rozbudowa portu kosztem kolejnych kilometrów plaży na Obszarze Natura 2000 – Dyrektywa Ptasia i Siedliskowa. Przypominam, iż coraz groźniejsza panuje ptasia grypa, giną ptaki, więc zapewne będą wzmożone akcje ratunkowe ginących gatunków, z którymi mamy doczynienia między innymi w tym obszarze.
  Jak Pan sam wspomniał inwestycja będzie wywoływać „wysoce prawdopodobną nieodwracalność jej skutków”, i żeby nie okazało się, że to spektakularne, ważne strategicznie przedsięwzięcie nie okazało się taką totalną klapą jak budowa portu kontenerowego w niemieckim Wilhelshaven. Zniszczymy przyrodę, a Świnoujście zostanie pozbawione, dzisiaj już jedynej możliwości dalszego rozwoju w kierunku turystyki – plaża od portu po Międzyzdroje to ostatni skrawek ziemi dający naszemu miastu możliwość dalszego rozwój w kierunku zgodnym z przyjętą przez miasto Strategią. Te tereny, aż się proszą by powstała zjawiskowa promenada spacerowo-rowerowa z drobną infrastrukturą gastronomiczno-hotelową, łącząca te dwa piękne kurorty.

  • Burd temu

   6 grudnia 2016 na 00:05

   „Te tereny, aż się proszą by powstała zjawiskowa promenada spacerowo-rowerowa z drobną infrastrukturą gastronomiczno-hotelową, łącząca te dwa piękne kurorty.”” tak tak z pięknym widokiem na zbiorniki gazu skroplonego !! przypominam, że obecnie rządzący chcą dostawić nam trzeci (a być może dwa) zbiornik i będzie trzeba znowu wyciąć sporą cześć lasu a „strategia” nic nie pomoże nikt nie postawi hotelu czy pensjonatu w widokiem na takie betonowe kopuły.

 3. Mieszkaniec Warszowa temu

  4 grudnia 2016 na 11:26

  Budować i tyle i to jak najszybciej !

  • 㞢 㐃 㐅 ㄠ ㄓ 〄 temu

   4 grudnia 2016 na 18:56

   Ty jesteś mieszkańcem, ale Pierdziszewa.

   • Mieszkaniec Warszowa temu

    5 grudnia 2016 na 08:11

    czyli mieszkasz w Pierdziszewie ? Gratulacje !

    Budować ten terminal jak najszybciej !!!

    • Anonim temu

     14 grudnia 2016 na 13:50

     morda

 4. mieszkaniec temu

  4 grudnia 2016 na 10:59

  Smieszne stanowisko, z którego tak naprawdę nic nie wynika. Nowoczesna jest trochę za i troche przeciw. Dużo słów zero treści. Kuglowanie stanowiskiem widocznie teraz jest na rękę politykom tej partyjki bo a nuż widelec coś się ugra.

 5. j temu

  4 grudnia 2016 na 10:57

  Bezmyślne stanowisko, wynika z niego że dopiero po wybudowaniu terminalu przekonamy się czy było to błędem. Zmienne zawsze będą zmienne a kasa do kieszeni to zawsze pewnik, takie nowoczesne stanowisko.

  • realnie myslacy ... temu

   4 grudnia 2016 na 18:11

   Jakos nikomu nie przeszkadza terminal , ani gdansku ani w gdyni , bliskosc portow zachodnich od swinoujscia temu sprzyja …

 6. PIS NA 1000 LAT temu

  4 grudnia 2016 na 10:49

  to inwestycja grypy cwaniaków z PO- czyli z Nowoczesnej. Oni się niczym od siebie nie różnią! STOP NOWOCZESNA!

 7. Anonim temu

  4 grudnia 2016 na 10:47

  Panie Pawle, jeśli Nowoczesna ma mieć porządnego lidera, to stawiam na Pana. Gdy słucham wypowiedzi Pani Doroty, to niestety mdli mnie… Komentarz jest trafny, mówi o plusach i minusach. Wydaje mi się, że większośc opcji myśli podobnie.

  • zygor temu

   8 grudnia 2016 na 11:40

   Jeden tam jest porządny, chociaż prawdę mówiąc i ten też …

 8. starodawnY. temu

  4 grudnia 2016 na 10:05

  Wygląda na dość wyważony i (prawie) bezstronny komentarz. Pytanie tylko czy intencją nie jest (tylko) uspokojenie nastrojów przeciwników i rozmiękczenie, przed kolejną batalią? A może przed Pudzianowym 80 sekundowym ciosem, gdy wszystko będzie dograne?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524