Strona główna / Lokalne / O Świnoujściu w niemieckim Schwerinie

O Świnoujściu w niemieckim Schwerinie

W dniach od 1do 2 grudnia br.,w stolicy Kraju Związkowego w Schwerinie odbywała się Prezentacja Województwa Zachodniopomorskiego w Meklemburgii – Pomorzu Przednim 2016.

 

W prezentacji, oprócz przedstawicieli władz województwa, z  Marszałkiem Olgierdem Geblewiczem, Kraju Związkowego z Premierem Erwinem Selleringiem, przedstawicieli Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania,  wzięli udział również Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz oraz Andrzej Lebdowicz – Prezes świnoujskiego Oddziału Północnej Izby Gospodarczej .

Prezydent Świnoujścia w trakcie spotkania rozmawiał z Premierem Landu Erwinem Selleringiem na temat odtworzenia transgranicznej linii autobusowej łączącej historyczne Cesarskie Uzdrowiska.

Otrzymałem zapewnienie Pana Premiera, iż będzie popierał ten projekt, rozumiejąc ,iż skomunikowanie wyspy Uznam jest ważnym elementem jej turystycznego rozwoju i transgranicznej współpracy – informuje Prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Bardzo wysoko jest oceniana współpraca transgraniczna pomiędzy Świnoujściem a gminą Heringsdorf . Wejście Polski do Unii Europejskiej, układu z Schengen, możliwość pozyskania funduszy zewnętrznych także poprawiło sytuację społeczną i gospodarczą naszego miasta. Po otwarciu granic dla ruchu kołowego wzmógł się ruch turystyczny, który szczególnie zadowala naszych usługodawców i branżę hotelarską. Oprócz tego można było przedłużyć linię kolejki uzdrowiskowej UBB do Świnoujścia, otworzyć przejście w Garz dla ruchu kołowego do 7, 5 tony, o co postulowała polska branża turystyczna. Dziś trwają rozmowy na temat odtworzenia historycznego połączenia kolejowego z Berlinem.      Nasza młodzież może korzystać z lodowiska w Heringsdorfie; w tym roku podczas ferii zimowych oraz w styczniowe i lutowe weekendy.

Realizujemy wspólne projekty ekologiczne, które upowszechniają walory przyrodnicze wyspy Uznam jak chociażby edukacyjne place zabaw przy ośrodkach kultury.

Kilka lat  temu otwarty został najdłuższy w Europie transgraniczny ciąg pieszo rowerowy, który na długości 12. kilometrów łączy trzy niemieckie uzdrowiska cesarskie: Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck z historycznie najważniejszym z nich: Świnoujściem. Rok wcześniej podobna inwestycja połączyła Świnoujście z malowniczą gminą Kamminke. Obie te inwestycje, które były wspólnym projektem kosztowały prawie 5 milionów euro i były dofinansowane z przygranicznych projektów unijnych. Obie cieszą się ogromną popularnością. Ruch turystyczny i nie ma co ukrywać handlowy wzrósł zdecydowanie. Zainteresowanie tego typu turystyką jest tak duże, iż powstała cała sieć wypożyczalni rowerów.

Przykładem wieloletniej współpracy w dziedzinie sportu jest Międzynarodowy Maraton Świnoujście – Wolgast, największa tego typu impreza w województwie zachodniopomorskim.  Miasto współpracuje od kilku lat z organizatorami Uznamskiego Festiwalu Muzyki. Coraz więcej koncertów odbywa się w Świnoujściu.

Wspólny, polsko niemiecki projekt edukacyjny, przygotowany wspólnie z gminą Heringsdorf, został uznany za najlepszy przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dzięki temu miasto otrzymało środki na realizację kolejnych międzynarodowych projektów.

Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I współpracuje z Maxim Gorki Gimnazjum  w Heringsdorfie. Bardzo docenianym  projektem, było otwarcie polsko-niemieckiej klasy gimnazjalnej. Uczestniczy w nim młodzież z Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum  w Heringsdorfie. Dzięki temu jego uczniowie  uzyskują najwyższe w kraju noty podczas testów kompetencyjnych z języka niemieckiego.

Doskonale rozwija się współpraca stowarzyszeń kobiecych: Polsko-Niemieckiego Forum Kobiet z siedzibą w Świnoujściu z jego niemieckim odpowiednikiem w mieście Wolgast.

Kolejne lata to również realizacja wspólnych projektów inwestycyjnych i społecznych ,na realizacje których będziemy starali się wspólnie pozyskać środki zewnętrzne, takich jak wspólne Centrum Usług Doradczych czy tak długo  oczekiwana przebudowa ulicy Wojska Polskiego – dodaje Prezydent Janusz Żmurkiewicz.

 

Zobacz również

Wodny tor przeszkód z okazji Dnia Dziecka na Uznam Arena

Zapraszamy do wspólnej zabawy Wodny Tor Przeszkód, na basenie sportowym Uznam Arena przy ul. Grodzka …

Jeden komentarz

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ㄓ 〄

    Wzajemni adoratorzy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.