Strona główna / Lokalne / Dwie książki, jedna historia

Dwie książki, jedna historia

W roku szkolnym 2015/2016 Szkoła Podstawowa nr 1 obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia oraz 25-lecie nadania jej imienia Marynarki Wojennej RP. Okazja ta stała się inspiracją dla powstania niniejszej książki.
Pomysł na publikację o najstarszej w Świnoujściu placówce oświatowej zrodził się dziesięć lat temu przy okazji 60-lecia. Wówczas udało się wydać niewielką broszurę, przedstawiającą zarys historyczny i osiągnięcia „Jedynki”.
Dziś oddajemy Czytelnikom książkę, która przedstawia historię Szkoły Podstawowej nr 1, prezentuje wspomnienia absolwentów oraz stanowi pamiątkę obchodów jubileuszowych.

Monografia szkoły jest w całości pracą magisterską mgr Agnieszki Kotkiewicz obronioną na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W książce znajdują się również wspomnienia i wywiady z byłymi nauczycielami i absolwentami szkoły. Czytelnik znajdzie w niej również bajki których autorami są uczniowie szkoły, którzy brali udział w konkursie literackim. Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie.

W roku harcerski 2016/2017 III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego obchodził jubileusz 70-lecia istnienia harcerstwa w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej RP. Okazja ta stała się inspiracją dla wydania niniejszej książki.

Pomysł na publikację o najstarszym środowisku w Świnoujściu zrodził się dziesięć lat temu przy okazji 60-lecia. Wówczas historia początków środowiska mieściła się na jednej kartce. Zdjęcia, kroniki, osoby i ich wspomnienia czekały na odnalezienie, poukładanie i spisanie. Trzeba było wykonać tytaniczną pracę sprawdzić ponad 60 kronik, przejrzeć ponad 200 dyplomów, przeszukać 4 archiwa. Pisanie pliku z tekstem zajęło 554 godziny, tekst zawiera ponad 140 000 wyrazów. Najważniejsze co udało się zrobić, to dotrzeć do żyjących uczestników wydarzeń. Nie obyło się bez sensacji o nowe fakty, udało się odnaleźć druhny i druhów nawet z pierwszych drużyn. Nie zamykamy kart historii, ale dalej będziemy poszukiwać materiałów i relacji.

Dziś oddajemy Czytelnikom książkę, która przedstawia historię, prezentuje wspomnienia oraz stanowi pamiątkę obchodów jubileuszowych. Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie.

Książki zostały wydane dzięki Funduszowi Wspierania Inicjatyw Lokalnych Polskiego LNG S.A., któremu serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również Radzie Rodziców przy “Jedynce”, jak i Kole Przyjaciół Harcerstwa, które też swoimi środkami umożliwiło wydanie książek.

Książki zostaną bezpłatnie podarowane do bibliotek w naszym mieście, Międzyzdrojach, Wolinie, Kamieniu Pomorskim i Szczecinie.

Kupienie książek będzie możliwe od nowego roku.

Zobacz również

PGE: będziemy wspierać odbudowującą się Ukrainę. Spotkanie prezesa PGE z ambasadorem Ukrainy

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce …

2 komentarze

  1. Kupienie książek będzie możliwe od nowego roku.

  2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ㄓ 〄

    Szkoda, że to czytadło nie jest na sprzedaż.

    P.S. _ U góry z prawej w książce z lewej o historii szkoły, to ta kobieta stoi przed 17-ką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.