Strona główna / Lokalne / Dym z kominów jak latająca tablica Mendelejewa

Dym z kominów jak latająca tablica Mendelejewa

Wieczorami zamykają okna, bo smród na osiedlu jest nie do wytrzymania. Dym unosi się z kominów domków jednorodzinnych. Nie wiadomo czym palą właściciele. Najgorzej jest w bezwietrzne wieczory.

W Świnoujściu nie powinno się narzekać na brak rześkiego powietrza. A jednak. W okresie jesienno-zimowym na osiedlach Zachodnim i Posejdon trudno się oddycha. Powodem jest dym z kominów. Zapylenia powietrza nikt u nas systematycznie nie mierzy. Dlatego nie wiadomo czym oddychają świnoujścianie.

Dym powoduje choroby

W trakcie spalania węgla w piecach domów, uwalnia się wiele szkodliwych związków, w tym tlenki węgla, azotu i siarki, metale ciężkie, ozon, a także drobny pył, który wraz z powietrzem trafia do naszych płuc. Tam działają podobnie jak dym papierosowy: wywołują stany zapalne oraz uszkadzają naczynia krwionośne.

Gaz lepszy od węgla

Idealnie by było, gdyby właściciele domków jednorodzinnych wymienili ogrzewanie z węglowego na CO. Nie wszędzie jednak sieć ciepłownicza sięga. Mieszkańcy ulic: Wielkopolskiej, Małopolskiej, Mazowieckiej i części ulicy Markiewicza, nie mają możliwości podłączenia do sieci Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Właściciele nieruchomości w tej części miasta, wodę użytkową i do CO ogrzewają najczęściej przy użyciu pieców węglowych. Gdy nadchodzą chłody, z kilkudziesięciu kominów, jednocześnie unosi się dym. Mieszkańcy osiedla Zachodniego, zamykają wówczas szczelnie okna i zatykają nosy. Smród jest nie do wytrzymania. W takim przypadku zdrowsze jest ogrzewanie gazowe.

Miasta dopłacają do wymiany pieców

Na likwidację starego kotła i zainstalowanie nowego niskoemisyjnego ogrzewania można uzyskać wysokie dofinansowanie np. w Krakowie. Dofinansowanie może dotyczyć nie tylko podłączenia do sieci ciepłowniczej czy ogrzewania gazowego, ale także zakupu nowoczesnego automatycznego kotła na węgiel, drewno lub pelet. Kocioł musi spełniać wymagania klasy 5 w zakresie sprawności i emisji zanieczyszczeń. Czy na podobne rozwiązania będą mogli liczyć świnoujścianie? Wiele zależy od ich chęci i zaangażowania. Jeśli do magistratu zaczną zgłaszać się chętni, wówczas miasto może rozważyć takie rozwiązanie. Potrzebna będzie decyzja prezydenta i zgoda radnych na opracowanie specjalnego programu.

Strażnicy na straży

Straż Miejska reaguje na informacje dotyczące dymu wydzielającego się z kominów. Jak wynika z doświadczenia, w
wielu przypadkach do największego zadymienia dochodzi w momencie rozpalania pieca lub w sytuacji używania wilgotnego opału.

Właściciel posesji, który zanieczyszcza powietrze spalając w piecu śmieci, plastikowe odpady może spodziewać się mandatu w wysokości do 500 złotych. W 2015 roku otrzymało je ośmiu właścicieli nieruchomości. Jeżeli nie chce przyjąć mandatu, sprawa kierowana jest do sądu, który może nałożyć grzywnę w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Zobacz również

13-letniego Kuby poszukiwało 32 strażaków

W poniedziałek 23 maja 2022 r. strażacy wsparli swoimi siłami akcję poszukiwawczą 13-letniego chłopca ze …

Jeden komentarz

  1. Skończy się kontrakt z Rosją na gaz. ….a wtedy dopiero zaczniemy „płakać ” na ceny z Qtaru. ..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.