Strona główna / Lokalne / Komentarz: Fala dymu z kominów

Komentarz: Fala dymu z kominów

Okres jesienno – zimowy to czas, kiedy nasze miasto, szczególnie nad dzielnicami domków jednorodzinnych spowite jest … falą dymów z kominów, które oczywiście i niestety rozchodzą się na całe miasto. Brzydki zapach czują Mieszkańcy, czują i turyści oraz kuracjusze. Tak nie powinno być!  Dbałość o to czym oddychamy jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, jest również ważna dla statusu uzdrowiska, które posiada nasze miasto – więc argumenty te powinny nas zobligować do działania.

Powód takiego stanu jest oczywiście jeden: palenie w piecach węglowych – węglem, koksem, miałem, ale i nierzadko rożnymi innymi odpadami.  Mimo kontroli Straży Miejskiej na donosy i nie tylko, sytuacja nie ulega poprawie, a właścicielom pieców najwyraźniej to nie bardzo przeszkadza, chociaż powinno.  
Po ostatnim spotkaniu z panią prezes PEC, jako radni Klubu SLD doszliśmy do wniosku, że nie można dłużej czekać i liczyć na to, że problem „sam się rozwiąże”. Na spotkaniu tym dowiedzieliśmy się, że PEC nie ma w swoich planach w najbliższych latach podłączać rurociągów ciepłowniczych do dużych osiedli domków jednorodzinnych, gdyż jest to dla firmy ekonomicznie nieopłacalne, a mieszkańcy nie zgadzają się na partycypowanie w kosztach finansowania przyłączy, co sięgać może czasem nawet kilkunastu, a nawet więcej tysięcy złotych. Przyczyny są więc jak widać przede wszystkim finansowe. I my to rozumiemy, że ludzi często po prostu nie stać na taki wielki wydatek. 

Dlatego tym bardziej konieczne jest pilne znalezienie alternatywnego rozwiązania problemu. Wydaje się więc, że motywacja finansowa w postaci dotacji na wymianę pieca, jest jednym z takich pomysłów, który pozwoli docelowo rozwiązać ten problem.

Oczywiście będą i takie osoby, które uznają, że absolutnie nie należy wspierać budżetowymi środkami finansowymi takie działania, że należy stosować tylko wysokie kary finansowe na tych którzy zanieczyszczają środowisko. My jako radni SLD uważamy, że musi być i kij i marchewka, czyli alternatywą dla kar powinna być również pomoc finansowa (oczywiście na określonych zasadach), która jest w naszym wspólnym interesie – gdyż czyste powietrze jest takim właśnie wspólnym dobrem. Wiemy bowiem, że wiele osób po prostu najnormalniej w świecie nie stać bowiem na udźwigniecie tak dużego wydatku, nękanie ich w związku z tym karami byłoby działaniem nieprzyzwoitym i antyspołecznym – na to nie chcemy się zgodzić!

Dlatego też jako radni Klub Radnych SLD  podjęliśmy inicjatywę  przeznaczenia w budżecie miasta kwoty ok. 500.000 zł. na rok 2017 w celu przygotowania specjalnego lokalnego programu ograniczania niskich emisji (czyli wymiany pieców węglowych na inne alternatywne źródła ciepła), który pomoże właścicielom domków i mieszkań posiadających jeszcze piece,  podjąć dobrą decyzję wymiany swojego pieca na taki, który nie będzie truł naszego środowiska. Te 500.000 to kwota z dywidendy Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Świnoujściu, którą zaplanował on na wpłatę do budżetu w roku 2017 z tytułu planowanego zysku. Chcemy, żeby te pieniądze wróciły niejako do mieszkańców z podstawową korzyścią również dla środowiska naturalnego. W takim kierunku właśnie będziemy działali. 
Jest więc spora szansa, że już w przyszłym roku, jako miasto zajmiemy się na poważnie wyeliminowaniem smogu z naszego pięknego miasta, a kilkadziesiąt osób wymieni swoje piece na źródła ciepła zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku i naszym mieszkańcom. Programy takie z powodzeniem działają już w wielu miastach i przynoszą bardzo dobre efekty – a właśnie na dobrym efekcie społecznym nam najbardziej zależy.

J.Agatowska, S.Bartkowiak, W. Buczyński, R.Gawroński, M.Niewiarowski, R.Teterycz, K.Szpytko, J.Włodarczyk

 

Zobacz również

Wodny tor przeszkód z okazji Dnia Dziecka na Uznam Arena

Zapraszamy do wspólnej zabawy Wodny Tor Przeszkód, na basenie sportowym Uznam Arena przy ul. Grodzka …

Jeden komentarz

  1. brac się do roboty! Nic tyle czasu nie robiliście!
    ale macie plusa, że macie jakieś pomysł.,.. inni siedza na tyłku i myślą jak zmienic peirdoly… Taki PIS czy Po

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.