Strona główna / Lokalne / Przytór-Łunowo. Prezydent o inwestycjach w przyszłym roku

Przytór-Łunowo. Prezydent o inwestycjach w przyszłym roku

Żyjemy w mieście, które bardzo intensywnie wykorzystuje swoją szansę na rozwój. Dotyczy to zarówno prawo, jak i lewobrzeża – powiedział w piątek Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podczas spotkania z mieszkańcami osiedla Przytór-Łunowo. – Do budżetu miasta wpłynęły niemałe pieniądze, między innymi z podatku od terminala LNG, którymi oczywiście z wami się podzielimy. Oprócz inwestycji, jakie w 2017 roku planowane są w tej części miasta, prezydent poruszył również temat budowy portu kontenerowego.

Niemal 200 mieszkańców osiedla Przytór-Łunowo wzięło udział w świątecznym spotkaniu z Prezydentem Miasta Januszem Żmurkiewiczem, które odbyło się w tamtejszej szkole. Razem z prezydentem w spotkaniu uczestniczyli I zastępca prezydenta Barbara Michalska, II zastępca Paweł Sujka, a także naczelnicy wydziałów inżyniera miasta Rafał Łysiak oraz zarządzania i eksploatacji nieruchomościami Wioleta Nawrocka. Byli także członkowie Zarządu Osiedla Przytór-Łunowo Agnieszka Nowicka (przewodnicząca), Zenon Patryjas (wiceprzewodniczący), Renata Patecka, Wiesława Wasilewska, Ilona Lewandowska oraz radni Sławomir Nowicki i Zdzisław Merchelski.

3,5 mln złotych na drogi w Przytorze- Łunowie

Spotkanie rozpoczęło się  od krótkiego podsumowania tego, co udało się zrealizować w tym roku, między innymi wybudowania Szkolnego Ośrodka Żeglarskiego, oświetlenia i nawierzchni kolejnych ulic, czy wreszcie inwestycji, która głosami mieszkańców wygrała w Budżecie Obywatelskim 2016 – wyłożenia kostką i zagospodarowania placu przy kościele i cmentarzu komunalnym.

Przyszły rok będzie jeszcze lepszy – zapowiedział prezydent. – Zrobimy jeszcze więcej, bo mamy w budżecie więcej pieniędzy.  Tylko na poprawę stanu dróg na Państwa osiedlu zaplanowaliśmy kwotę 3,5 mln złotych. Do tego oczywiście oświetlenie ulic, ruszymy z budową przystani żeglarskiej w Łunowie.

W kolejnych, najbliższych latach miasto zamierza rozbudować powstały w tym roku Szkolny Ośrodek Żeglarski, przebudować istniejący już, stary ośrodek w Łunowie, wybudować dodatkowe szlaki rowerowe, które będą przebiegały przez Przytór – Łunowo, wykonać meliorację terenów, a także zrealizować dalsze przebudowy osiedlowych dróg wraz z oświetleniem.

Port kontenerowy: dyskusja na argumenty

Jednym z tematów, jakie poruszył prezydent była sprawa budowy portu kontenerowego. Przypomniał o obawach, jakie część mieszkańców miała przy budowie terminalu LNG. Dziś potwierdziło się, że wszyscy na tym skorzystaliśmy; tak miasto (poprzez ponad 40 mln podatek do budżetu), jak i poszczególnie jego mieszkańcy, którzy wynajmowali pokoje budującym terminal, czy właściciele sklepów i innych, gdzie pracownicy powstającego gazoportu robili zakupy, a tym samym zastawiali pieniądze.

Podobna sytuacja może być z portem kontenerowym, oczywiście z zagwarantowanym dojazdem do dobrze przygotowanej plaży dla mieszkańców Warszowa, Przytoru-Łunowa i Karsiboru – mówił prezydent. – Ale zarząd portów powinien najpierw przedstawić nam argumenty, które mogą nas przekonać o korzyściach, jakie ta inwestycja może nam przynieść. Bez tego, bez tych argumentów, dyskusja na temat portu kontenerowego wydaje się być przedwczesna.

Dokończenie drogowych inwestycji i plac piknikowy

Z kolei naczelnik wydziału inżyniera miasta  Rafał Łysiak wyjaśnił także mieszkańcom, że powodem przerwania w tym roku inwestycji drogowych w Przytorze- Łunowie były problemy po stronie wykonawcy, a nie miasta. Zapewnił również, że środki nie przepadły i inwestycje zostaną dokończone w przyszłym roku, po wyborze nowego wykonawcy.

Członkowie Zarządu Osiedla oraz radny Sławomir Nowicki powiedzieli natomiast o planach co do wniosków z inwestycją, które chcą w przyszłym roku złożyć  do Budżetu Obywatelskiego 2018.

Ten temat nie jest nowy, mieszkańcy doskonale go znają – mówił radny Sławomir Nowicki. – Chodzi o stworzenie prawdziwego placu piknikowego przy filii Miejskiego Domu Kultury. To od lat nasze stałe miejsce do organizacji festynów i różnego rodzaju imprez, które scalają naszych mieszkańców.  Chcemy zadbać o stworzenie tam odpowiedniej infrastruktury do tego typu spotkań.

Pokazali co potrafią, otrzymali wielkie brawa

Spotkanie było okazją także do bezpośredniej rozmowy z prezydentem, jego zastępcami czy naczelnikami wydziałów. Takiej w cztery oczy. I mieszkańcy chętnie z tego skorzystali.

A jako że było to spotkanie w okresie bożonarodzeniowym, w specjalnym świątecznym występie zaprezentowali się uczniowie SP nr 9 oraz dzieci z przedszkola miejskiego działającego przy szkole.  Z krótkim koncertem wystąpi także chór koła emerytów i rencistów z Przytoru – Łunowa. Dużym zainteresowaniem cieszył się również kiermasz, na którym można było kupić świąteczne ozdoby przygotowane przez uczniów oraz ciasta i inne smakołyki.

Nie mogło również zabraknąć Świętego Mikołaja, który przyniósł prezydent dzieciom, ale także seniorom z koła rencistów i emerytów.

Zobacz również

Jutro nie będzie wody na ulicy Chodorowskiej

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z wymianą przyłącza wodociągowego w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.