Strona główna / Lokalne / Współpraca z Kormoranem. Kolejny etap prób morskich

Współpraca z Kormoranem. Kolejny etap prób morskich

Przyszły okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża niszczyciel min ORP Kormoran w pierwszej połowie grudnia zrealizował współpracę zarówno z załogą śmigłowca SH-2G a także z okrętem dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Czernicki.

Współpraca z innymi jednostkami pływającymi oraz ze statkami powietrznymi to jeden z kolejnych etapów morskich prób nowego niszczyciela min Kormoran. Podczas realizacji zadań z okrętem dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Czernicki testowano miedzy innymi możliwości zaopatrywania Kormorana przez inne jednostki pływające. Pierwsze z prób przeprowadzono w Porcie Wojennym w Gdyni. Pomiędzy zacumowanymi w nim okrętami zostały przeciągnięte liny służące do przeładunku towarów, a także wąż paliwowy. Następnie miejsce miały próby na morzu. Na wodach Zatoki Gdańskiej współpracujące okręty ustawiły się w szyku torowym. Dzieliło je około 150 metrów. Z rufy ORP Czernicki na Kormorana podano wąż paliwowy a następnie sprawdzono prawidłowość zamocowania króćców paliwowych.

Z kolei podczas współpracy ze śmigłowcem SH-2G głównym zadaniem jego załogi było praktyczne przećwiczenie podejmowania i przekazywania na pokład okrętu ładunku umieszczonego w zasobniku. Podczas lotu doświadczalnego wyznaczono także bezpieczny profil podejścia do współpracy z nowym typem jednostki oraz określono najbardziej dogodne miejsca na pokładzie niszczyciela min do wykonywania tzw. zadań VERTREP (ang. Vertical replenishment) czyli zaopatrywania okrętu z powietrza przez śmigłowiec.

Źródło: 8 FOW

 

Zobacz również

Wodny tor przeszkód z okazji Dnia Dziecka na Uznam Arena

Zapraszamy do wspólnej zabawy Wodny Tor Przeszkód, na basenie sportowym Uznam Arena przy ul. Grodzka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.