sobota , 1 października 2022
Strona główna / Lokalne / Bezpieczniej na pokładach wszystkich promów Polferries
Jakub Komers, Dyrektor ds. Technicznych PŻB (z prawej) i Piotr Wołejsza, Prezes Zarządu Sup4Nav, tuż po podpisaniu umowy (fot. Weronika Bulicz).

Bezpieczniej na pokładach wszystkich promów Polferries

Wynalazek, mający na celu wspomaganie pracy nawigatorów był testowany na pokładach promów m/f Wawel i m/f Mazovia od początku 2016 roku. Teraz trafi również na  m/f Baltivia, pływający ze Świnoujścia do Ystad. PŻB podjęło decyzję o wyposażeniu promów w system NVAVDEC by podnieść bezpieczeństwo pasażerów i transportowanych ładunków.

Navdec to pierwszy na świecie system wspomagania decyzji nawigacyjnych w sytuacjach kolizyjnych na morzu. System pozyskuje i przetwarza dane o bieżącej sytuacji statku, a w przypadku zagrożenia kolizją wypracowuje i prezentuje nawigatorowi propozycje manewrów pozwalające bezpiecznie minąć spotkane obiekty. Technologia oraz prototyp systemu zostały opracowane przez zespół naukowy pod kierunkiem dr hab. inż. Zbigniewa Pietrzykowskiego prof. AM na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Szczecinie. Obecnie system jest wdrażany przez spółkę Sup4Nav, którą kieruje dr inż. kpt.ż.w. Piotr Wołejsza.

System może stanowić w niedalekiej przyszłości jeden z podstawowych elementów systemów nawigacji bezzałogowych i autonomicznych jednostek pływających.
Fakt, że Navdec jest polskim wynalazkiem, miał również wpływ na decyzję operatora Polferries. – Jako polska firma cieszymy się, mogąc korzystać z rodzimych rozwiązań – zapewnił Jakub Komers, Dyrektor ds. Technicznych PŻB SA.

 

Zobacz również

Chcesz pracować w dziale utrzymania tunelu? Jest praca

Jest praca. Inspektor w dziale utrzymania tunelu pod Świną. Kandydaci powinni mieć wykształcenie min. średnie …

Jeden komentarz

  1. chyba polferries, a nie polfferies jak w tytule. wystarczy sprawdzic na zdjeciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.