Strona główna / Lokalne / Inwestycje Budżetu Obywatelskiego. W tym roku powstanie kładka pieszo-rowerowa na plażę

Inwestycje Budżetu Obywatelskiego. W tym roku powstanie kładka pieszo-rowerowa na plażę

Od kilku dni trwa wycinka drzew pod budowę kładki pieszo- rowerowej przy rondzie na terenie osiedla Przytór-Łunowo. Inwestycja będzie realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Kładka ułatwi, a przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów, udających się na plażę na prawobrzeżu. Ma być gotowa w tym sezonie letnim. Kładka będzie biegła nad siecią torów kolejowych.

To najkrótsza droga z tego osiedla na plażę, z której korzystało bardzo wiele osób.  Wniosek o budowę kładki w imieniu mieszkańców Przytoru – Łunowa złożył do Budżetu Obywatelskiego 2015 radny Grupy Morskiej – Cała Naprzód Sławomir Nowicki.

Tory, S3 i obietnica prezydenta

W głosowaniu pomysł poparło niemal 900 mieszkańców. Niestety, wkrótce okazało się, że realizacja inwestycji nie będzie łatwa. Poszło o jedne z torów kolejowych…

Chodzi o jedne z biegnących tamtędy torów, które od lat były nieużywane – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – Polskie koleje zapewniały, że jedne z biegnących tam torów, które od lat są nieużywane, nie będą jej potrzebne i miasto może poprowadzić przez nie kładkę. Gdy chcieliśmy rozpocząć inwestycje, PKP nagle zmieniły zdanie i stwierdziły, że te tory jednak będą im potrzebne.

Pojawiły się głosy, że miasto nie dotrzyma słowa i wycofa się z budowy kładki. Prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz nie ukrywał, że sprawa jest trudna. Dodawał jednak, że zrobi wszystko, aby dotrzymać słowa i zrealizować inwestycję. Tak też się stało. Rozwiązaniem okazało się połączenie kładki z przekopem pod torami, co do których PKP zmieniło zdanie.

Kolejnym problemem było skoordynowanie budowy kładki z budową drogi ekspresowe S3. Ostatecznie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uwzględniła kładkę. Po kilku miesiącach analiz potwierdziła brak kolizji pomiędzy obu inwestycjami.

W dwóch etapach

Budowa bezpiecznego przejścia na plażę została podzielona na dwa etapy. W pierwszym, zgodnie z pierwotnymi założeniami, wykonana zostanie kładka nad torami używanymi przez kolej wraz z drogami dojazdowymi. Wykonawcą jest szczecińska firma UW –Service. Pierwszym krokiem było uzyskanie z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zgody na wycinkę drzew w miejscu, gdzie przebiegać będzie inwestycja. Kolejnym – już sama wycinka, która właśnie się rozpoczęła.  Sama budowa kładki i dróg dojazdowych ma zakończyć się w sezonie letnim.

Drugim etapem będzie budowa przekopu pod nieużywanymi na razie torami kolejowymi. Rozpoczęcie planowane jest w tym roku.

To dla mieszkańców tej części miasta bardzo dobre wiadomości. Z dwóch powodów. Po pierwsze, bo będziemy mieli bezpieczną drogę na plażę. A poza tym, wiem, że niektórzy przestali już wierzyć, że to przejście powstanie. Realizacja tej inwestycji to najlepszy dowód, że miasto liczy się z głosami mieszkańców  – mówi radny Sławomir Nowicki. – To także przykład, że nie warto od razu się poddawać.  Trzeba walczyć, szukać rozwiązań. No i tak jak w tym przypadku, po prostu trochę poczekać.

Tekst i zdjęcie BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Wykonano ponad 12 mln 225 tys. szczepień przeciw COVID-19

W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 są 3 mln 184 tys. 152 osoby. Wykonano …

2 komentarze

  1. “Gdy chcieliśmy rozpocząć inwestycje, PKP nagle zmieniły zdanie i stwierdziły, że te tory jednak będą im potrzebne” – ku*wa, dwie przekupy na rynku rozmawiały? Czy urząd z firmą? … “Po kilku miesiącach analiz potwierdziła brak kolizji pomiędzy obu inwestycjami” po KILKU MIESIĄCACH ???

  2. w zestawieniu z projektem nowej drogi i linii kolejowej do terminalu kontenerowego, kładka na kilka lat?.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.