Strona główna / Lokalne / Historyczny moment! Są pieniądze na budowę tunelu pod Świną

Historyczny moment! Są pieniądze na budowę tunelu pod Świną

Jest pozytywna decyzja o sfinansowaniu budowy tunelu pod Świną! Miasto otrzyma na realizację inwestycji 85 proc. wartości. Resztę będzie musiało pokryć z własnych środków.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie się zajmowała prowadzeniem tej inwestycji, natomiast jej finansowanie – z wykorzystaniem środków unijnych i późniejsze utrzymanie będzie leżało w gestii Miasta

Miasto złożyło wniosek  aplikacyjny do Centrum Unijnych Programów Transportowych o dofinansowanie inwestycji budowy tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wniosek przeszedł etap formalny, został pozytywnie oceniony i dopuszczony do konkursu. Ministerstwo zatwierdziło wniosek do realizacji.

Przypomnijmy, że GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę tunelu, który połączy wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Stało się to możliwe po podpisaniu aneksu do porozumienia z 2007 roku pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, Generalną Dyrekcją dróg Krajowych i Autostrad oraz Prezydentem Świnoujścia w sprawie realizacji stałego połączenie wysp Uznam i Wolin.

Ogłoszony przetarg był postępowaniem ograniczonym, w pierwszym etapie były sprawdzane wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Następnie podmioty spełniające warunki uczestnictwa w postępowaniu zostaną zaproszone do składania ofert cenowych. Kryteriami w przetargu są cena – w 90 % –  i czas realizacji w 10 %

Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał 50 miesięcy na realizację zadania, w tym 15 miesięcy na prace projektowe i uzyskanie decyzji ZRID, z czasu realizacji robót budowlanych są wyłączane okresy zimowe .Planowane oddanie tunelu do użytku to przełom 2021/22 roku.

W związku z historyczną decyzją, prezydent Janusz Żmurkiewicz zwołał na czwartek konferencję prasową. Tuż po niej przekażemy naszym Czytelnikom szczegóły inwestycji oraz harmonogram działań.

Zobacz również

Wodny tor przeszkód z okazji Dnia Dziecka na Uznam Arena

Zapraszamy do wspólnej zabawy Wodny Tor Przeszkód, na basenie sportowym Uznam Arena przy ul. Grodzka …

29 komentarzy

 1. Nie jestem z zachodniopomorskiego ale to k… skandal zeby ludzie mieli placic za tunel !! do kur… nedzy przeciez to tak czy inaczej bedzie zrobione z publicznych pieniedzy, ludzie nie dajcie sie bo niedlugo na chodnikach porobia bramki

 2. Bramki na wizualizacji świadczą, że będzie trzeba płacić za przejazd tunelem. Czyli, kto ma kasę do tunelu, kto nie ma na prom! Bo chyba je zostawią? Taki pływający skansenik. Szkoda, że ten luksus jest jednopasmowy. Zestarzeje się bardzo szybko i będziemy stali w kolejkach do kas, jak obecnie do promu.
  Miasto wytrzymało bez tunelu/mostu przez ostatnie sto lat. I nie straciło nic ze swej rangi. Szkoda pieniędzy na te stałe kosztowne przeprawy. Uważam, zę należy pomęczyć się jeszcze lat ok. 50. Do tego czasu Szczecin straci rangę portu morskirego na rzecz Ś-cia. Ten proces już jest widoczny od co najmniej 10 lat. A wtedy wystarczy nam zwykły mosteczek niskowodny, pod którym tylko barki bedą pływały, motorówki i stateczki pasażerskie. Jednostki pełnomorskie zatrzymają się w Świnoujściu, a portem będzie zarządzać Dyrekcja Portu Świnoujście-szczecin.

 3. Teraz rozumiem dlaczego Żmurkiewicz opuścił SLD. Oni mu tylko przeszkadzali w tej sprawie. Niech wyciągną wnioski jak chcą żeby im mieszkańcy zaufali. Ja się ich już wstydzę.

 4. Brawo Pis brawo marszałek Brudziński który jest ojcem tunelu……….

 5. Rewelcja Prezydent Żmurkiewicz dopiął swego !! 🙂 Gratulacje !!!

 6. Ciekawe jakie argumenty wymyśli resztka młodzieżówki Agatowskiej na czele z Bartkowiakiem żeby nastawić opinię społeczną przeciwko tej budowie? Słyszałem nawet o kolejkach tirów w tunelu które miałyby zmierzać na plażę w sezonie. Ludzie nie dajmy się manipulacji politycznej.

 7. To miasto jest już stracone dawno, przez wycięcie w pień lasów nadmorskich i zabudowę blokowiskami hoteli dyktowane pod germańskich emerytów! Komu się będzie chciało przyjeżdżać z jednego blokowiska do drugiego ?!

 8. Wszyscy powinniśmy się cieszyć mimo że co niektórzy robili złą propagandę na zlecenie polityczne. Wstyd żeby być tak zaslepionym.

 9. Od samego początku pomysł na most miał zablokować całą ideę połączenia wysp ale niektórzy powtarzają ją już w poczuciu klęski, głównie z niektórych środowisk SLD.

 10. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  Będzie taki przewał na forsie jak na moście Piastowskim do Karsiborza, tylko, że na większą skalę, bo w grę wchodzi dużo więcej pieniążków.

 11. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  Won z tunelem!
  Tunel to miasto zniszczy.
  Jeszcze będziecie klnąc na ten tunel.
  Nie wiem czemu się uparliście na jakąś dziurę w ziemi?

  Most jest przynajmniej bardziej prestiżowy i ładniejszy, a przede wszystkim bezpieczniejszy.

 12. pierwszy projekt ogladalem w latach 60 tych wisial w dawnej TEATRALNEJ ruski zakazal JAPONIA chciala zrobic w zamian za wypozyczenia nabrzeza gdzie miesci sie SWINOPORT 4 ,ktory mieli sami rozbudowac ale Ruskim to bylo nie nareke .

 13. Gdyby nie było zmiany rządu to moglibyśmy tylko marzyć o tunelu. Brawo PIS za prawdziwe wsparcie.

 14. Najbardziej ciekawe są bramki opłat. Powinni wprowadzić też opłaty na moście w Wolinie 🙂

 15. To wspaniala wiadomosc ,atrapa jednorurowego tunelu ,z odplatnoscia za kazdy przejazd dla KAZDEGO -rowniez mieszkanca.
  Bieliki zostaja , a linii kolejowej po lewe stronie (Naszej )brak .
  To doskonala wiadomosc .

 16. Najbardziej ciekawe są bramki opłat. Powinni wprowadzić też opłaty na moście w Wolinie 🙂

 17. komuchy z PO i N doprowadza aby tunelu nie było….

 18. Czerwone Swinoujscie I tak powie ze to dzieki Tuskowi.

 19. Bardzo się też cieszę .Brawo PIS dzięki im będziemy nareszcie mieć tunel i skończy się problem z kolejkami na prom …BRAWO 🙂

  • nie umniejszam ich roli w załatwieniu sprawy ale to jednak nie pis tylko Unia da nam pieniądze na budowę tunelu a resztę też bardzo dużą sumę (15 % inwestycji) zapłacimy my sami jako nasz wkład własny wiec ani Państwo ani tym bardziej żadna partia nam na ten cel nie da pieniędzy a i przy tym wszystkim należą się brawa dla obecnego Prezydenta Miasta i jego podwładnych za determinację

  • A z dworca dalej na piechotkę… I opłata podwyższona za komunikację miejską. Brawo negocjacje pis…

 20. Jestem w szoku, dobra wiadomość

 21. byłem sceptykiem ale bardzo się cieszę z tej wiadomości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.