Strona główna / Lokalne / Komentarz: Zero tolerancji dla przestępców

Komentarz: Zero tolerancji dla przestępców

Z wielką radością i ulgą dowiedziałem się, że Paweł W. w końcu trafił w ręce policjantów.  Mniejsza już o to na ile przyczynił się do tego Zbigniew Stonoga (który twierdzi, że to dzięki jego informacji udało się ująć zbira), a na ile była to własna praca operacyjna funkcjonariuszy. Najważniejsze, że Paweł W. trafił tam, gdzie jego miejsce – za kraty.

Fakt jego ujęcia nie kończy jednak sprawy śp. Piotrka. Po rozmowach z mieszkańcami miasta i ulicy Krzywej,  rodzicami i bliskimi ofiary odnoszę wrażenie, że tej strasznej zbrodni można było zapobiec. I że w przypadku bandytów z ul. Krzywej zawiódł, zresztą nie pierwszy raz w Polsce, system, który przestępczą działalność grupy z “Krzywej” powinien zakończyć już wiele lat temu. Może wtedy gdy młody, niespełna 17-letni Paweł W. wraz z drugim bandziorem skatował na ulicy niewinnego człowieka? A może kilka lat później, gdy bandziora zatrzymano z narkotykami?

Z biegiem lat było coraz gorzej. Handel narkotykami przynoszący krocie i bandycki układ, który dosłownie sparaliżował całe otoczenie bojące się o swoje bezpieczeństwo, przy niskiej aktywności policji doprowadził do szaleństwa, zakończonego przerażającą, brutalną zbrodnią na niepełnosprawnym chłopaku. Młodzi przestępcy, ze wsparciem starych wyjadaczy, w narkotycznym szaleństwie poczuli się jak panowie życia i śmierci, bo nie było nikogo, kto bym im się przeciwstawił! Jak to jest, że w 40-tysięcznym mieście wszyscy wiedzą kto i gdzie sprzedaje, kto czym się zajmuje tylko nie policja?

Dlaczego służby: Policja, CBŚ, Straż Graniczna, Urząd Skarbowy nie interweniowali na tę spiralę narkotykowej przestępczości i agresji na tyle skutecznie, by tego typu proceder wykluczyć?  Coraz częściej słychać opinie, że może zamiast “łapanek” na mieście na kierowców, czy pieszych przechodzących w niedozwolonym miejscu, wystawiania  przez skarbówkę mandatów przedsiębiorcom za drobne błędy formalne, funkcjonariusze tych służb powinni zająć się… prawdziwymi przestępcami, a nie zwykłymi obywatelami.

Trudno uwierzyć, w pogłoski i plotki, które mówią, że policjanci odpowiedzialni za zwalczanie przestępczości narkotykowej w naszym mieście byli w stosunku do Pawła W. i jego szajki wyjątkowo pobłażliwi.  Faktem jednak jest, że bandyci  prowadzili swoją przestępczą działalność od wielu lat i służby niewiele z tym robiły. Faktem  jest, że na osiedlu Krzywa od lat dochodziło do różnego rodzaju przestępstw, a w Świnoujściu zakup narkotyków nie stanowił do niedawna większego problemu.

Od kilku miesięcy policjantami w Świnoujściu dowodzi nowy komendant  – Dorota Zawłocka.  Pani Doroto! Liczymy na Panią! Niech Pani służba przyniesie nową jakość-  zero tolerancji dla przestępców.

Wojciech Basałygo

Redaktor  naczelny Kronik Portowych i portalu swinoujskie.info. Świnoujścianin. Rocznik 1983. Dziennikarz i fotoreporter.  W latach 2004-2007 współpracownik dziennika Fakt. Później, przez 5 lat pracował w Super Expresie. Miłośnik kina, muzyki i nowoczesnych technologii.

Zobacz również

W Świnoujściu świętowali dzień bohaterów

18-go maja 2022 roku na placu Komendy Miejskiej PSP w Świnoujściu przy ul. Barlickiego odbył …

17 komentarzy

 1. Śmierć za śmierc !!! W Nowogardzie juz się chłopcy do dup dobiorą Zwyrodnialcą!!! Obyscie zdychali w cierpieniach!!!

 2. Wszyscy co macie coś wspólnego ze śmiercią Piotra odpowiecie za to. ŁÓDŹ PO WAS PŁYNIE

 3. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  Nagle wszyscy mocni, a co do czego, to kulicie ogony.
  Za miesiąc czasu będzie wszystko po staremu, i dalaej ogony będziecie kulili.

 4. Razem z mężem jesteśmy ze Świnoujścia ale 12 lat mieszkamy za granicą i my jesteśmy za karą śmierci wiemy że to w pl raczej nie możliwe szkoda……kara dożywocia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia w najcięższym pod względem rygoru więzieniu i porządny wp…..ol !!

 5. Mieszkańcy Świnoujścia powinni w końcu przerwać zmowę milczenia. Wiecie jak wiele złego działo się w waszym mieście. Wiadomo że ci zwyrodnialcy mają więcej na sumieniu. Wiadomo że nie tylko Piotr był ich ofiarą. Wiadomo że jeszcze są inni którzy w podobny sposób się ,,bawili ,, Powinna zostać złamana zmowa milczenia, przełamany strach. Jeśli wiecie cokolwiek powinniście podzielić się wiedzą z odpowiednimi organami. W imię tego żeby już żadna matka nie płakała nad grobem swojego syna.

  • Prawdajest takaże policja w Świnoujściu nie bardzo chce cos z tym robic młodzi policjanci cpuny które od nich kupują to raczej logiczne że ich nie ruszą bo pójdą siedzieć z nimi podczas zgloszenia policjanci informuja bandziorów kto doniósł to jak ludzie majasie nie bac skoro policja chroni element

 6. tu nawet pewnie ci z policij biora narkotyki kazdy wie kto handluje ale oni maja to gdzies

 7. Dziękuję za “Mniejsza już o to na ile przyczynił się do tego Zbigniew Stonoga (który twierdzi, że to dzięki jego informacji udało się ująć zbira), a na ile była to własna praca operacyjna funkcjonariuszy”
  Raz jeszcze dziękuję.

 8. Najlepsze jest to, że tylko 1 spośród 4 był z krzywej ????

 9. A tatuś Pawła to niby niczemu nie winny, sam patologie do rodziny wprowadził, handel papierosami i alkoholem bez akcyzy, czy też kradzieże na Skandynawii silników motorowych.picie alkoholu z 17 letnim synem i kolegami syna. To miało wpływ na tego chłopaka kim się stał. Gowniarzowi w głowie bandytka w głowie była, niech siedzi teraz długie lata a ojciec niech drapie się po głowie co zrobił synowi swojemu !!!

 10. A Artur P. To brat Grzegorza P. Oraz jeden z bandytów którzy to zrobili!! Wszyscy powinni byc ujawnieni a nie tylko Paweł W.

 11. Ciągle słychać tylko Paweł W a gdzie Grzegorz P o nim się nic nie mówi taki sam bandzior

 12. Mądre słowa ,bardzo dobrze napisane wreszcie ktoś się odważył na te słowa.

 13. Przykre jest to, że jest w mieście policja , straż graniczną oraz skarbówka i nikt tej spirali nie zlikwidował.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.