Strona główna / Lokalne / Straci pracę, bo uderzył więźnia?

Straci pracę, bo uderzył więźnia?

Miał pilnować i resocjalizować więźniów. Jak się okazuje, czasami ponosiły go nerwy. Jacek D. jest strażnikiem więziennym w stopniu majora. Według przełożonych wcześniej jego zachowanie nie odbiegało od zachowania innych strażników. 3 stycznia miał uderzyć osadzonego w świnoujskim areszcie. Czy to jedyne grzechy strażnika więziennego?

W areszcie śledczym karę odsiaduje około 50 osadzonych. Nie ma tu osób z ciężkimi przestępstwami. Placówka przechodzi wszystkie audyty i kontrole. Na początku stycznia miało dojść jednak do naruszenia dyscypliny przez strażnika więziennego.

Stonoga znowu w akcji

Popularny bloger opublikował list przesłany od strażników więziennych ze Świnoujścia. Wynika z niego, że w areszcie doszło do pobicia osadzonego. Miał tego dokonać major Jacek D. Z listu wynika, że przyznał się do swojej agresji. Nasz reporter sprawdził, czy zdarzenie miało miejsce, a list nie jest przypadkiem autorstwa więźniów odbywających karę.

– Wyjaśniane zdarzenie miało mieć miejsce 3 stycznia. Dyrektor aresztu powołał zespół doświadczonych specjalistów, których zadaniem jest wyjaśnienie sprawy. W jej wyjaśnieniu współpracujemy ściśle z Prokuraturą Rejonową w Świnoujściu. Zależy nam na dogłębnym i rzetelnym wyjaśnieniu zdarzenia. W przypadku potwierdzenia się zarzutów, funkcjonariuszowi grożą konsekwencje karne i dyscyplinarne, włącznie z wydaleniem ze służby – tłumaczy por. Grzegorz Brzeźniakiewicz rzecznik prasowy Dyrektora Aresztu Śledczego w Świnoujściu.

Z informacji do których dotarł nasz reporter, strażnik więzienny przyznał się już przed dyrektorem aresztu do tego, co zrobił.

Pod okiem kamer

Budynek Aresztu Śledczego w Świnoujściu wybudowano na początku XX stulecia przez Niemców. Po wojnie budynek był zajęty przez wojska radzieckie i pełnił rolę aresztu garnizonowego. Dziś to naszpikowana elektroniką twierdza z bramkami do wykrywania metalu i dziesiątkami kamer. Każdy centymetr pilnowany jest nie tylko przez uzbrojonych strażników, ale także kamery monitoringu, które mogły zarejestrować agresję majora SW.

Skarżą się na wszystko

Budynek aresztu jest stary, jednak stale modernizowany. Cele są schludne i odmalowane. Osadzeni mają do dyspozycji małą siłownię. Mogą korzystać z radia, prasy i biblioteki. Mają także kaplicę w której ksiądz odprawia nabożeństwa. Jest także pokój zwany „chatka ruchatka” – czyli miejsce do spotkań intymnych. Te warunki jednak nie wszystkim odpowiadają. Osadzeni ślą pisma do przeróżnych instytucji. Najczęściej skarżą się na małą powierzchnię celi, wielkość kotleta schabowego, a nawet na świeżość chleba. Na szczęście z roku na rok skarg jednak jest coraz mniej.

Komentarz

Pod artykułem jaki opublikowano na portalu swinoujskie.info pojawiło się kilka komentarzy, które wprost popierają tego typu praktyki, jakich dopuścił się strażnik więzienny ze Świnoujścia. Kilku Czytelników wręcz nawołuje o zaostrzenia rygoru więziennego i wprowadzenia jeszcze surowszych niż obecnie restrykcji w postaci kar cielesnych i psychicznej agresji, by “przestępcy poczuli, gdzie trafili”. Trudno się zgodzić z tego typu opiniami. Niemal każdy człowiek (wyłączę z tej grupy ludzkie bestie, które okaleczą i świadomie pozbawiają życia drugie istoty), który popełnił błąd w swoich życiu zasługuje na drugą szansę. Karanie go w takich jak wymienione w artykule sposoby, jest barbarzyństwem i zamiast służyć resocjalizacji napędza spiralę nienawiści, agresji i frustracji. Efekt? Kara pozbawienia wolności, czyli więzienie zamiast dać nauczkę i choć w części zresocjalizować, “produkuje” nowych przestępców.

Jestem za tym, by osadzeni pracując zarabiali na swoje utrzymanie. Za zniesieniem przepustek dla osób skazanych za najcięższe przestępstwa – dla zabójców i gwałcicieli. Ale jestem też za tym, by w zakładach karnych obowiązywało prawo i by respektowano prawa osadzonych.

Zobacz również

Jutro nie będzie wody na ulicy Chodorowskiej

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z wymianą przyłącza wodociągowego w …

47 komentarzy

 1. Może spojrzeć z drugiej strony konfliktu. Nie sugerować się tylko tym co mówi domniemany pokrzywdzony, ale wysłuchać oskarżonego. Czy rację ma ten, który pierwszy się popłacze?

 2. Szeregowy plama

  Pracowalem tam ale zrezygnowalem przez majora plame.niewiem jak ci ludzie daja rade z nim pracowac pozdrawiam

 3. Facet nazywa się JACEK #$%^&. Nad osadzonymi od dawna się znęcał

 4. Po pierwsze
  jaki schabowy tam nie ma takich rzeczy …
  Po drugie
  Plama to psychol
  Po trzecie
  każdy siedzi za coś to fakt ale są granice …
  A tak w ogóle to wina Kaczyńskiego

 5. No panowie więziennicy, za nic w was solidarności i jedności. Jeżeli wy swoje żale i brudy będziecie prali publicznie to nie liczcie na szacunek ze strony innych. Nawet wasi podopieczni mają zasady. Sami się ugotujecie, nikt nie będzie was traktował poważnie.

 6. Ten kto pisze ,że Wlodar………….,jeszcze nie ma w Polsce to chyba wie ,że on już kilka razy w tym areszcie przebywał.

 7. To pewnie było tak: niezwykle kulturalny, ułożony, dobrze wychowany, zupełnie niewinny skazany, posługujący się czystą uniwersytecką polszczyzną, nie używający słów wulgarnych, bez stwerdzonyh zaburzeń, został zupełnie bez powodu pobity bestialsko przez psychopatę.

  • Ani skazany niewinny, ani strażnik. Jeżeli odpowiedzią na naganne zachowanie więźnia jest agresja to gratuluję sukcesów i pomyślnych audytów.
   Jeżeli w takim grajdołku takie cuda, to nic dziwnego, że szef non stop potrzebował pani psycholog;).

 8. No jak kierownik odejdzie ,to dopiero będzie przedszkole. Bo nikt się nie chce narażać osadzonym,to dopiero będą na głowę wchodzili.

 9. ŚWINOUŚCIANIN

  WIĘZIENIE TO NIE WCZASY I DOBRZE ZROBI NIEJEDNEMU Z OSADZONYCH JAK DOSTANIE W ŁEB I TO NIE PODLEGA DYSKUSJI KONIEC KROPKA.
  PANIE STONOGA,A PANA BARDZO PROSZĘ ŻEBY PAN ZAINTERESOWAŁ SIĘ KOMENDĄ MIEJSKĄ POLICJI W ŚWINOUJŚCIU BO TAK NAPRAWDĘ JEST CZYM SIĘ ZAINTERESOWAĆ !!!!!!!!!

 10. Portal e świnoujscie jak zrozumiałem opisuje, że były dwa pobicia maj i wrzesień 2016 roku. Dotyczyło pobicia funkcjonariusza. Trzecie pobicie styczeń 2017 roku. Zastanawiam się kto w Areszcie Śledczym odpowiada za te przypadki ?. Czy jest tam jakiś kierownik główny czy dyrektor?

 11. Zastanawiam się gdzie w tym czasie był dyrektor Aresztu Śledczego w Świnoujściu ?. Tak nie przeprowadza się resocjalizacji. Dziękuję Panie Zbigniewie. Myślę że wreszcie przyjdą dobre zmiany.

 12. Żenada więzienia ,cmętarze, szpitale ,kina ,stadiony, i wiele innych rzeczy są dla ludzi. Do więzienia może trafić każdy za wypadek i wiele innych spraw które nas otaczają .Wiadomo że zwyrodnialcy ,pedofile, gwałciciele to inna kategoria więźniów i powinni w innych warunkach odbywać karę co pozostali więźniowie ale ogólnie są prawa człowieka obowiązujące wszystkich nas . Człowiek odbywający karę pozbawienia wolności jest tylko pozbawiony wolności a nie innych praw tak że co niektórzy nie mają pojęcia o warunkach znajdujących się tam za kratami, ale pamiętajcie WY co się tak durnowato wypowiadacie jak spotka to was lub kogoś z waszych RODZIN to natychmiast zmienicie zdanie i z całego serca tego wam życzę …. A pan JACEK D. to psychopata powinien się leczyć u psychologa nie panuje nad emocjami i ta praca nie jest dla niego bynajmniej już nie dla niego. Panie PLAMA czas na emeryturę ………….. i tak za długo tam pracowałeś prywatny FOLWARK sobie stworzyłeś PSYCHOPATO… czas na ciebie nadszedł……

 13. Mówią,że ta biedna ofiara majora to Pan Włodar………,ciekawe czy dla Pana Stonogi to zmienia postać rzeczy?

 14. słyszałem, że Pan osadzony trafiając za kraty np. na 20 lat dostaje pracę za najniższą krajową. Tak mu mija ten okres – wynik 20 lat odprowadzana składka do zus – u, a na koncie kilkadziesiąt tys. Za prąd, jedzenie, wodę, pranie ,lekarz od ręki, leki, ząbki naprawią, odzież, obuwie,TV, fryzjer i h… wie co jeszcze płaci państwo. Wychodzi na wolność, i co? wraca tam gdzie mu dobrze…… i znowu to co w/w. wychodzi 65 lat i emeryturę zus płaci, a na koncie już grubo, urlop za pracę też mu się należy. O nic się nie martwi. widzenia, przepustki, założenie rodziny też nie problem. A i jeszcze ochrona 24 godz. na dobę.
  A uczciwy zwykły pracownik zarabia nie wiele więcej, kredyt na mieszkanko, jedzenie, prąd, dojazd do pracy, fryzjer, lekarz specjalista za kilka m-cy, stomatolog 150 za kanał, rodzina, jak się uda to wczasy u rodziny, a to naprawa pralki, lodówki, na koncie – 3000 tys. debetu, itp…….
  Jeżeli jest inaczej to sorki ale tak słyszałem na mieście.

 15. Co za obłuda Panie Stonoga.Pojawił się Pan Tutaj aby złapać przestępcę, a z drugiej strony broni przestępców. Żaden z tych skazanych nie siedzi za niewinność. Z doświadczenia ( a mam duże) wiem, że patologia rodzi patologię. Resocjalizacja to jedno wielkie G…o. Pomaga na chwilę ,po latach się okazuje,że wychodzi szydło z worka. Wielmożni Państwo skazani muszą mieć doskonałe warunki do życia: większe cele, większe kotlety, dostęp do mediów, siłowni (żeby się bardziej wzmacniali fizycznie),pięknie pomalowane cele i co jeszcze??? Może całujmy im rączki? Za nasze pieniądze? Potem wyjdą i szybko wrócą ,bo tu fajnie…..Wszystko za darmo!!! Oni muszą poczuć na własnej skórze co to areszt i skazanie. To musi ich boleć aby nigdy nie chcieli tu wrócić tylko w ten sposób (choć częściowo) możemy tym ludziom pomóc. Jacku trzymaj się!!! Tylko te g…e, którzy nie mają perspektyw na normalne życie będą przeciw Tobie. Kupę lat robiłeś dobrą robotę, a teraz jakiś Stonoga wszystko spartaczył CZYŻBY DOBRA ZMIANA???

  • Ty ja, a czym się różni ten twój Jacek od tego przestępcy, bijąc skazanego sam się nim stał.I nie pierdziel mi swoich farmazonów skoro nie dajecie sobie rady w tym zawodzie to do grabienia liści a ten zostaw normalnym spokojnym i ułożonym ludziom.Przez takich jak wy resocjalizacja to tylko utopia niestety.

   • Antonim, panu to juz podziekujemy. Mowicie, ze ludzie zasluguja na druga szanse (majac na mysli osadzonych), a piszecie hejty na czlowieka,( ktory przepracowal kupe lat dobrej roboty), za to, ze jeden raz poniosly go nerwy. Nie znamy dokladnych okolicznosci, nie powinnismy osadzac.

   • Słusznie,nie wciskam farmazonów “normalnym, spokojnym i ułożonym ludziom”,którzy przez jakiś dziwny przypadek znaleźli się w areszcie.Patologio!!!.Prawda jest jedna, jak napisałeś” resocjalizacja to utopia” Cóż zostaje Dać parę razy w papę i wzbudzić niechęć do powrotu.Taka jest Twoja opinia i sugestia.Chyba sam się wkopałeś nie wiedząc co piszesz.Widać straszne braki w wykształceniu gimnazjalnym.

  • To znaczy że co ze można ich lać jak psów cwaniaki za klawiaturą

 16. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  Sprawę zamiotą pod dywan.

 17. Praca w areszcie jest nie do pozazdroszczenia ! Kryminaliści dają się we znaki każdemu pracującemu . Ten , kto trzyma tam porządek nie może liczyć na pochwały . Przestępcy mają prawa i korzystają z nich . Skargi i donosy są na porządku dziennym . Zawsze znajdzie się ktoś , kto ulituje się nad biednymi kryminalistami .

  • Nikt tych panów nie zmuszał do pracy w areszcie.

  • W dupie byliście gowno wiecie Jacek D zwany plama to dopiero przestepca to przez niego resocjalizacja tam nie działa a to jego niepierwsza wpatka wystarczy podnieść dywan a nie znowu chować tam śmieci

 18. Pan Jacek D. trenuje w pewnym klubie karate przy ul. Matejki więc widocznie mu za mało treningòw albo może dostaje łupnia od wspòłtrenujących i dlatego wyżywa się na takich co to oddać nie mogą.A swoją drogą ładna reklama dla klubu, dla prezesa pana ********* *, strach tam dzieci posyłać na treningi skoro tacy tam osobnicy trenują./KOMENTARZ MODEROWANY

 19. Artykuły to kpina. Ciężki obóz pracy dla nich a nie przedszkole to co mają … Medal powinien dostać strażnik jeśli to prawda… Za kradzież batonika tam nie siedzą

 20. Trzymaj się Jacek, najwięcej i najmocniej plują ci, którzy nie mają zielonego pojęcia o co chodzi.

 21. Żart! Może głaskać i całować po rączkach? Wyjdzie taki i narozrabia, bo w pierdlu jest bajecznie….

 22. Zastanawiam się dlaczego to trwało tak długo ?. Szanowny Panie redaktorze proszę zobaczyć i sprawdzić ile było skarg na tego pana. Skarg również od funkcjonariuszy. Proszę sprawdzić również czy przeciwko temu Panu toczy się inne postępowanie karne. Odpowiedzi naświetlą cały obraz Aresztu Śledczego w Świnoujściu.

  • Pewnie dlatego, że dyrektor nic nie widział i nic nie słyszał. Nie dlatego, że ślepy i głuchy, ale dlatego,że tamten odwalał za niego całą robotę. Wujek dyrektora załatwił ” karierę” od strażnika do dyrektora, ale rozumu załatwić się nie da. Pan dyrektor tyle lat się ślizga więc pewnie czas na kopa w górę;).

 23. wolne zarty!! za niewinnosc tam nie siedza!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.