Strona główna / Lokalne / Co dalej z Karsiborem? Architekci przedstawili swoją wizję

Co dalej z Karsiborem? Architekci przedstawili swoją wizję

Bulwar z pływającymi domami biegnący wzdłuż ulicy 1 Maja, miejsca piknikowe, miejsca na kampery, ścieżki rowerowe czy wreszcie Dom Natury i wodny tramwaj łączący wyspę Karsibór z centrum miasta oraz plażą na wyspie Uznam – to najważniejsze inwestycje zaproponowane przez szczecińskich architektów w ramach pomysłu na zagospodarowanie tej części Świnoujścia. Przedstawiona propozycja spodobała się członkom Zarządu Osiedla Karsibór i Stowarzyszenia Karsibór. Będzie jeszcze konsultowana z pozostałymi mieszkańcami wyspy.

Zanim do pracy przystąpili architekci, wstępne założenia koncepcyjne do wizji opracował zespół składający się z przedstawicieli radnych i mieszkańców Karsiboru, Urzędu Miasta Świnoujście, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Zagospodarowanie pod kątem turystycznym tej części miasta jest jednym z zadań przyjętych przez Radę Miasta Świnoujście w Wieloletnich Strategicznych Programach Operacyjnych na lata 2014 – 2020. To, jak sama nazwa wskazuje, dokument, który wytycza kierunki rozwoju naszego miasta i określa konkretne cele, które w związku z tym mamy do wykonania.

Trzeba wykorzystać potencjał wyspy

Wyspa Karsibór to jedna z zamieszkanych trzech wysp, na których leży Świnoujście. Cechuje się ogromnym, w znacznej mierze niewykorzystanym, potencjałem turystycznym. To wyjątkowy obszar w skali polskiego wybrzeża i nie tylko.

Przedstawiona ostatnio przez architektów wizja rozwoju wyspy uwzględnia walory wyspy (zarówno te naturalne, jak i historyczne) i proponuje ich wykorzystanie w taki sposób, aby Karsibór stał się miejscem wypoczynku dla osób ceniących bliskość z naturą, sporty wodne, jak chociażby żeglarstwo czy kajakarstwo. Ale także dające szansę na rozwój rolnictwa ekologicznego i rybołówstwa.

Architekci zaproponowali, aby już na wjeździe na wyspę, powstał parking z punktem informacji turystycznej, wypożyczalnią rowerów, miejscem dla kamperów itp. A w pobliżu, nad kanałem Piastowskim i przy rozwidleniu ścieżek rowerowych – zaplecze piknikowe z miejscami do rekreacji, grillowania, placem zabaw dla dzieci.

Wśród propozycji architektów jest między innymi stworzenie sieci dróg i ścieżek rowerowych wraz z miejscami do odpoczynku.

Kręgosłupem wyspy miałby być bulwar biegnący pomiędzy wodą a obecną ulicą 1 Maja. Przy bulwarze swoje lokalizacje miałyby pływające domy na wodzie, przystań dla wodnego tramwaju, kajaków, rybaków, a dodatkowo również pływające plaże na wzór tych już funkcjonujących w Kopenhadze.

Dom Natury na wzgórzu Piekarzyny

Według architektów centralnym punktem wyspy powinien być Dom Natury, dla którego lokalizację wskazują przy wzgórzu Piekarzyny. Spełniałby kilka funkcji: edukacyjną, turystyczną i naukową.

Przede wszystkim byłby to punkt początkowy i końcowy dla wszystkich, różnorodnych szlaków turystycznych wytyczonych po wyspie Karsibór – węzeł komunikacyjny dla: turystyki rowerowej, pieszej, kajakowej, samochodowej, żeglarskiej i konnej. Byłaby to również baza dla wyspecjalizowanych form turystyki, jak ekoturystyka, turystyka kulturowa, turystyka podwodna czy wędkarska. Dom Natury pełniłby też funkcję edukacyjną z szeroką ofertą skierowaną dla wszystkich grup dzieci i młodzieży. W skład części edukacyjnej weszłyby multimedialna sala dydaktyczna przystosowana do zajęć lekcyjnych, ogród z różnymi gatunkami traw i trzcin oraz systemami wodnymi, tak charakterystycznymi dla tej wyspy, pokazową zagrodą zwierząt hodowlanych.

Bez wątpienia dużą atrakcją i wygodą mógłby być tramwaj wodny, który sprawnie i bez potrzeby korzystania z samochodów, czy autobusów, przewoziłby turystów z wyspy Karsibór na główną plażę na wyspie Uznam. Takie połączenie również zaproponowali architekci w swojej wizji przyszłości tej części miasta.

Wizję zagospodarowania wyspy Karsibór przygotowali architekci ze szczecińskiej spółki „Compono”.

Główna ulica w przyszłym roku

Obecnie wykonywana jest dokumentacja projektowa na przebudowę ulicy 1 Maja oraz budowę deptaka nad wodą, przystani kajakowej wraz z przyległym terenem rekreacyjnym oraz bazy rybackiej. Te dokumenty są niezbędne, aby Miasto mogło starać się o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Rozpoczęcie przebudowy ulicy 1 Maja planowane jest w 2018 roku.

Tekst, zdjęcie, BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Budynek komunalny przy ul. Steyera nabiera kolorów

Dobiegają końca prace przy elewacji nowego budynku mieszkalnego przy ul. Steyera. Wewnątrz też się sporo …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.