Strona główna / Lokalne / „Dzień odblasków” – świnoujscy policjanci włączyli się do akcji

„Dzień odblasków” – świnoujscy policjanci włączyli się do akcji

Wczoraj 25 stycznia 2017 roku w całej Polsce obchodzony był po raz pierwszy „Dzień odblasków”. Świnoujscy policjanci także włączyli się do akcji zachęcającej niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym. Na ulicach miasta stróże prawa rozdawali odblaskowe opaski pieszym i rowerzystom.

„Dzień odblasków” to przedsięwzięcie wywodzące się z Norwegii. W trosce o pieszych oraz rowerzystów policjanci postanowili zaszczepić podobną akcję również w Polsce. Jej celem jest zachęcanie jak największej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym.

Wczoraj 25 stycznia 2017 roku w naszym kraju „Dzień Odblasków” odbył się po raz pierwszy.  Akcja zorganizowana została w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku.

Do akcji włączył się znany szczeciński rysownik i satyryk Henryka Sawka, który na potrzeby projektu stworzył rysunki odwzorowane na opaskach odblaskowych.

Policjanci ze Świnoujścia także włączyli się do tej szczytnej akcji. Wczoraj w różnych częściach miasta stróże prawa rozdawali opaski przechodniom oraz rowerzystom, przypominając, że te niewielkie gadżety mają wielkie znaczenie w dbaniu o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi przekonywali, że widoczność jest  ważnym elementem składającym się na bezpieczeństwo. Pieszy, który posiada element odblaskowy widoczny jest dla kierowców z odległości nawet 150 metrów. Jeśli go nie ma, to pieszy jest widoczny dla kierowcy z odległości około 30 metrów. Wtedy nie ma on praktycznie możliwości wykonania jakiegokolwiek manewru i dochodzi do potrącenia.

Obdarowani odblaskami deklarowali chęć ich noszenia oraz zachęcania do tego innych domowników.

Ponadto w ramach „Dnia odblasków” policjanci wspólnie z lekarzem i ratownikami Pogotowia Ratunkowego rozdawali odblaski i promowali bezpieczeństwo w ruchu drogowym na spotkaniu z podopiecznymi Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej przy ulicy Piastowskiej w Świnoujściu.

Świnoujscy policjanci cyklicznie rozdają mieszkańcom miasta oraz turystom zawieszki, opaski i kamizelki odblaskowe, promując tym samym bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

asp. sztab. Beata Olszewska

Zobacz również

Wodny tor przeszkód z okazji Dnia Dziecka na Uznam Arena

Zapraszamy do wspólnej zabawy Wodny Tor Przeszkód, na basenie sportowym Uznam Arena przy ul. Grodzka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.