Strona główna / Lokalne / Rada Miejska w Międzyzdrojach: Nie dla terminala kontenerowego

Rada Miejska w Międzyzdrojach: Nie dla terminala kontenerowego

Radni  z Międzyzdrojów, po kilku miesiącach rozmów zajęli oficjalne stanowisko w sprawie pomysłu budowy w Świnoujściu  Terminala Kontenerowego.  Stanowisko podjęli w formie pisma, które wysłali do  wszelkich instytucji – w tym między innymi  władz państwowych, posłów i oczywiście Zarządu Morskich Portów Szczecin- Świnoujście.

„Stanowczo sprzeciwiamy się przedmiotowemu traktowaniu gminy Międzyzdroje położonej kilka kilometrów od miejsca planowanej gigantycznej inwestycji. Potrzeby ponadregionalne nie mogą ograniczać i pogarszać warunków egzystencji lokalnego społeczeństwa” – czytamy w piśmie Rady Miejskiej. (…) Nasi mieszkańcy utrzymują się głównie z turystów przyjeżdżających tu z całej Polski. Po wybudowaniu terminala kontenerowego nasza gmina straci na atrakcyjności, turyści nie będą tak licznie przyjeżdżać, co bezpośrednio przełoży się na jakość życia mieszkańców”.  W piśmie wymieniono także inne zagrożenia- realne, prognozowany wzrost ilości wypadków samochodowych, ładunki niebezpieczne przewożone drogami i koleją, zagrożenie terrorystyczne i spotęgowany  na drodze hałas i zanieczyszczenie środowiska  spalinami .

Z inicjatywy branży hotelarskiej w Międzyzdrojach powstaje także stowarzyszenie, które zamierza zadbać, by walory naturalne gminy, w tym Woliński Park Narodowy nie został „rozjeżdżony przez miliony tirów, a na plażach zamiast czystego piasku nie zaległa popłuczyny z ropy i inne portowe śmieci  ze statków”. – Ta inwestycja zabije nas wszystkich!- czytamy w liście przesłanym do redakcji przez Grupę TAK DLA TURYSTYKI z Międzyzdrojów. – Turystykę, ptaki, ryby i nas- ludzi. Gdzieś jest granica tego idiotyzmu- przecież Wyspa Wolin to w pierwszej kolejności unikalny ekosystem.

Warto przypomnieć, że to już trzecia tego typu inicjatywa obywatelska, która powstaje by chronić turystyki i przyrody w naszym regionie, bronić interesy lokalnych społeczności  i zablokować budowę Terminalu Kontenerowego.  Pierwsze dwa stowarzyszenia powstały w Świnoujściu.

Zobacz również

Firmy w ING mogą skorzystać z innowacyjnej usługi – aplikacji eTerminal

ING wdrożył aplikację mobilną, która umożliwia przyjmowanie płatności zbliżeniowych na telefonie lub tablecie z systemem …

4 komentarze

  1. Bardzo dziękujemy Radzie Miejskiej Międzyzdroje za głos rozsądku w tej sprawie. Dodatkowo cieszy nas dostrzeżenie przez Radnych rozbieżności, nieścisłość w analizach dyrekcji dróg w stosunku do rozmachu jaki planuje zarząd morskich portów. Analiza „drogowców” wskazuje, że nastąpi wzrost ilości tirów o 400 tys. tirów a my wszyscy wiemy że koncepcja terminala kontenerowego przewiduje 1,5 mln kontenerów.

  2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Mądrzy radni. nie, to co te świnoujskie usłużne pieski, które na rozkaz pana podnoszą rączki.

    • Radni SLD już dawno wydali oświadczenie że są przeciwni budowie terminalu. Zanim coś palniesz sprawdź najpierw fakty.

  3. Mieszkaniec Warszowa

    Cicho być tam !!! Pilnujcie tej swojej wiochy, plaż bez piasku i takich tam badziewi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.