Strona główna / Lokalne / Pomysł mieszkańców: rower miejski usprawniłby komunikację
System roweru miejskiego z powodzeniem funkcjonuje w Szczecinie. Foto: UM Szczecin

Pomysł mieszkańców: rower miejski usprawniłby komunikację

Złodzieje rowerów, brak miejsca do trzymania jednośladów w mieszkaniach, wysokie ceny kupna zniechęcają do korzystania z rowerów. A przecież jest to środek transportu dający użytkownikom niezależność większą niż samochód. Są także wygodniejsze w miejscach, gdzie ciężko o miejsce parkingowe, ograniczenia spowodowane wprowadzeniem strefy pieszej. Poza tym nie powodują zanieczyszczeń do atmosfery, nie emitują hałasu i promują zdrowy tryb życia.

– Gdyby udostępnić mieszkańcom możliwość wypożyczenia roweru za kilka złotych, wówczas znacznie usprawniłoby to komunikację np. w trakcie tegorocznych i pewnie przyszłorocznych remontów ulic – zauważa pan Krzysztof.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek twierdzi, że Bike_S stanowi ważny element uzupełniający system komunikacji miejskiej w Szczecinie. Foto: UM Szczecin

Takie rozwiązania proponuje idea roweru miejskiego. Rowery przypięte do zamków magnetycznych można wypożyczyć w większych miastach, ale nie tylko, bo także tych wielkością zbliżonych do Świnoujścia (np. Grodzisk Mazowiecki).

Jak działa rower miejski?

Wystarczy podejść do specjalnej stacji, nacisnąć przycisk „Wypożycz” i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu. Opłata jest pobierana z konta przedpłaconego. Rower jest automatycznie zwolniony z elektrozamka, gdy mamy środki na koncie. Pierwsze 20 minut jazdy na rowerze jest bezpłatne, za każdą następną trzeba zapłacić np. 1 zł. Według zamysłu, ma to zachęcić użytkowników do poruszani się między stacjami i przepinania rowerów. W efekcie 3-godzinna jazda na rowerze może kosztować około 3 złotych lub mniej. Idea opiera się na współdzieleniu rowerów i ma zachęcać do wybierania roweru zamiast samochodu.

W Świnoujściu co prawda funkcjonują wypożyczalnie rowerów, ale ich zamysł jest zupełnie inny – udostępniają rowery turystom na całodniowe wycieczki. Koszt najmu takiego roweru na cały dzień wynosi około 25-30 zł. W przypadku 3-osobowej rodziny to blisko 100 zł za jeden dzień. Na taki wydatek nie może sobie pozwolić mieszkaniec codziennie dojeżdżający np. do pracy.

Działanie roweru miejskiego różni się fundamentalnie od działania wypożyczalni rowerowych i nie powinno być porównywane.

Zobacz również

W Świnoujściu dbają o drzewa poprzez zabiegi pielęgnacyjne

Z dwóch świnoujskich pomników przyrody – dębu w Przytorze i platanu przy ulicy Bohaterów Września …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.