Strona główna / Lokalne / Jeszcze więcej gazu z Kataru. PGNiG podpisało strategiczny kontrakt z Qatargas

Jeszcze więcej gazu z Kataru. PGNiG podpisało strategiczny kontrakt z Qatargas

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG) poinformowało o podpisaniu z Qatargas – wiodącym producentem LNG na świecie – Umowy Dodatkowej do obowiązującej Umowy Długoterminowej.

Zgodnie z jej warunkami, Qatargas zwiększy wolumen skroplonego gazu ziemnego (LNG) dostarczanego PGNiG do łącznie 2 milionów ton rocznie (tj. około 2,7 mld m3 gazu po regazyfikacji). Nowa umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. i będzie obowiązywała do czerwca 2034 roku.

– PGNiG zdecydowanie stawia na rozwój portfela LNG oraz aktywną obecność na międzynarodowym rynku skroplonego gazu ziemnego. Bardzo się cieszę, że wspólnie z Qatargas osiągnęliśmy porozumienie, które przysłuży się realizacji długoterminowych celów obu firm. To istotne wsparcie dla realizacji naszej strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG.

– Umowa ta stanowi kolejny ważny krok w pogłębianiu naszej bliskiej współpracy z Qatargas, największym na świecie producentem LNG, oraz potwierdza zaangażowanie Qatargas we wspieranie projektu budowy hubu LNG w Polsce. Niewątpliwie przyczyni się także do wzmocnienia wartości Spółki dla akcjonariuszy – dodał Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. Handlowych.

Dostarczane do Polski LNG będzie pochodziło z Qatar Liquefied Gas Company Limited (3) (“Qatargas 3”), wspólnego projektu Qatar Petroleum, ConocoPhillips, and Mitsui & Co. Ltd. Dostawy do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu będą realizowane zbiornikowcami LNG typu Q-Flex.

 

Zobacz również

13-latek uciekł z domu w Świnoujściu. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Świnoujska policja prosi o pomoc w poszukiwaniach Jakuba Matczaka, 13-letniego mieszkańca Świnoujścia. Chłopiec w dniu …

2 komentarze

  1. chcę tylko powiedzieć trochę off-topic że takie nachalne i na siłę “utrwalanie” pamięci o Lechu Kaczyńskim będzie miało skutek absolutnie przeciwny do zamierzonego. Ludzie się porzygają i jak tylko ta natrętna kampania się zakończy będą chcieli jak najszybciej o nim zapomnieć.

  2. JestemzMiasta

    po ile ten gaz ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.