Strona główna / Lokalne / Spokojny, Supełek i Gryf. Kim byli tajni współpracownicy rejestrowani w Świnoujściu?
Foto: IPN w Szczecinie

Spokojny, Supełek i Gryf. Kim byli tajni współpracownicy rejestrowani w Świnoujściu?

Kilkadziesiąt teczek tajnych współpracowników rejestrowanych w Świnoujściu znajduje się w aktach IPN. Nie tylko te informacje znajdują się w zasobach instytucji. Wśród nich są np. dokumenty dotyczące „wrogiej agentury systemu kapitalistycznego”, albo akta marynarzy, którzy odmówili powrotu do Polski. Są też bogate opracowania jak „analiza wykroczeń popełnianych przez marynarzy bander państw kapitalistycznych”, albo wykazy napadów i zabójstw dokonanych na terenie Świnoujścia w latach 1946-1948.

Aby zapoznać się ze zbiorem, wystarczy wejść na stronę inwentarza archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej i skorzystać z wyszukiwarki. Można wpisać imię i nazwisko osoby, albo interesującą nas frazę. Po chwili wyświetlą się zarchiwizowane wyniki. Znajdziemy interesujący nas katalog. Wyszukiwarka nie pokazuje konkretnych dokumentów, ale ułatwia znalezienie ich w fizycznym zbiorze IPN.

Wśród archiwaliów jest sporo teczek tajnych współpracowników rejestrowanych w WSW Świnoujście. Wśród pseudonimów są: Sasza, Gzil, Szop, Ewa, Rajdowiec, Żużlowiec, Wrażliwy, Spokojny, Supełek i Gryf.

Wartość tych zbiorów, chęć ich ochrony i efektywniejszego wykorzystania, jak również intensyfikacja badań naukowych i dziennikarskich, zadecydowały o uruchomieniu projektu digitalizacji zbiorów.

Zobacz również

Na ferie. Lodowisko w Heringsdorfie za darmo dla świnoujskich uczniów

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku uczniowie świnoujskich szkół podstawowych i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.