Strona główna / Lokalne / Karsibór dla kajakarzy, Łunowo dla żeglarzy. Co wybierze prezes Kaczyński?

Karsibór dla kajakarzy, Łunowo dla żeglarzy. Co wybierze prezes Kaczyński?

– Wiecie kto pływa po tych akwenach? Musimy się postarać – wyszeptał marszałek Olgierd Geblewicz (PO) do prezydenta Janusza Żmurkiewicza podczas uroczystości podpisania dofinansowania na budowę przystani żeglarskiej w Łunowie i bazy dla kajakarzy w Karsiborzu. Z pewnością miał na myśli prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który lubi korzystać z uroków tej części Świnoujścia. Z bazy wodnej będa mogli korzystać przede wszystkim mieszkańcy i turyści odwiedzający Świnoujście.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz podpisali dziś umowę na dofinansowanie ze środków unijnych dwóch kolejnych inwestycji w naszym mieście. Obecnie byli również zastępcy prezydenta miasta Barbara Michalska i Paweł Sujka oraz pochodzący z Karsiboru wiceprzewodniczący Rady Miasta Zdzisław Merchelski i przewodniczący Rady Osiedla Karsibór Przemysław Witkowski.

– Zainwestowaliśmy w Zachodniopomorski Szlak Żeglarski. Marina w Świnoujściu jest atrakcyjna. Dziś przychodzi nam wzmacniać potencjał sportów wodnych w Świnoujściu. Inwestujemy w wyspy Wolin i Karsibór. To lokalizacje dla łodzi z mniejszym zanurzeniem, lecz wzbogacamy tym ofertę turystyczną Pomorza Zachodniego i Świnoujścia – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Prawie 60 procent kosztów budowy obu przystani zostanie pokrytych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020. W sumie na oba projekty warte 6 mln złotych, nasze miasto otrzyma ponad 2,3 mln zł dofinansowania z RPO WZ 2014-2020.

– Nasze miasto wygrało pieniądze na dwa zadania: przystań dla kajakarzy w Karsiborze, a także większą inwestycję – przystań żeglarską w Łunowie. W tegorocznym budżecie zostały zapisane pieniądze na ten cel. Oba projekty zostaną zakończone w 2018 roku powiedział prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Nowa przystań żeglarska na Łunowie to 5 pomostów dla 60 jachtów oraz 20 mniejszych jednostek pływających np. skuterów czy łodzi. Obok pomostów powstanie także  obiekt sanitarno-administracyjny z toaletami, natryskami oraz tarasem widokowym. Ponadto projekt uwzględnia powstanie slipu do wodowania łodzi, wiaty rowerowej oraz wiaty grillowej. Koszt budowy to 4,5 mln zł. Wsparcie unijne wyniesie prawie 1,9 mln zł.

Budowa przystani kajakowej przy ulicy 1 Maja w Karsiborze ma zastąpić infrastrukturę, która stanowi pozostałości po dawnym porcie rybackim Certa. To w tym miejscu powstanie slip, pomosty pływające i cumownicze, zaplecze sanitarne, w tym toalety oraz parking, miejsce na ognisko i zadaszona wiata piknikowa. Prace kosztować będą 1,5 mln zł. Unijne wsparcie przewidziano na poziomie blisko pół mln zł.

Budowa obu przystanie rozpocznie się w tym roku i potrwa do końca przyszłego.

 

Zobacz również

W portach Szczecin i Świnoujście rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej rozpoczęta

W grudniu ub. roku Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. podpisał z Korporacją Budowlaną …

3 komentarze

  1. Tylko w Swinoujsciu urzędnik może podjąć tak niekorzystna decyzje dla środowiska żeglarskiego.Ten przystanek to czysta komercja.Powod lokalizacji tego niby obiektu żeglarskiego jest wiadomy,trzeba rozkrecic ruch i biznes w istniejącej obok knajpie.Gdzie na zime ustawić jachty,gdzie ma podjechać dźwig,gdzie sa sale wykładowe,gdzie hala do remonyu jachtow? To będzie deptak jak na promenadzie.Koniec spokoju i ciszy jaka jest na przystani obecnej Szkoly Morskiej.Co Pan zrobil Panie Prezydencie przez wszystkie lata dla obecnej przystani chyba celowo ja zaniedbaliście,i oszukiwal Pan nas caly czas.A ten Pana pomocnik większy szacunek by miał w srodowisku zeglarskim jak wogole by się nie wtracal .Bo on się wogole na tym nie zna.

  2. Pisze tu często komentarze ale często sa usuwane.Ci panowie którzy zadecydowali o likwidacji obecnej przystani Szkoly Morskiej,maja smieszny argument ze przystan jest zamulana.Ale wydaje mi się ze to wam mózgi zamuliło.Ten problem jest do usuniecia.Takie głupoty można opowiadac ludziom którzy wogole się nie orientują w temacie.Komu przygotowujecie obecna przystan do sprzedaży?Inie będzie problemu ze zamula?Przykre jest to ze za realizacje takich zadań biora się ludzie nieodpowiedzialni i nie znający tematu.Te skutery,gril nam żeglarzom potrzebne sa jak zadzior w d…e.

  3. Przypomnienie

    A ja przy każdej nadarzającej się okazji będę przypominać, że tę przystań żeglarską w Przytorze buduje się tuż obok działek kolegów, czy obok tawerny kolegi Pana ……. Do tej pory nic nie warte chaszcze nagle zyskały wartość. I oczywiście nie wspomnę, że odbywa się to kosztem przystani, na której wyszkoliły się całe pokolenia żeglarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.