Strona główna / Lokalne / 12,5 metra poprawi konkurencyjność naszego portu

12,5 metra poprawi konkurencyjność naszego portu

Dostęp do portu morskiego w Szczecinie zapewni budowa lub przebudowa toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m. Inwestycja będzie realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Trzeba będzie na nią przeznaczyć ok. 1 mld 385 mln zł (85 proc. ze środków unijnych i 15 proc. środków z budżetu państwa będących w dyspozycji ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej). Inwestycja ma być zrealizowana do 2022 r.

Inicjatywa ta wpisuje się w plan odtworzenia transportu morskiego zapowiedziany przez premier Beatę Szydło w exposé. Dzięki specjalnej ustawie, etap proceduralny będzie krótszy o ok. 6 miesięcy, co przyczyni się do efektywniejszego wydatkowania środków publicznych.

Inwestycja ma strategiczny charakter dla gospodarki i bezpieczeństwa państwa, jest też niezbędna dla rozwoju portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia zwiększy się dostępność portu Szczecin-Świnoujście, co ułatwi przywóz i wywóz towarów, zapewni rozwój usług okołoportowych oraz umożliwi likwidację ograniczeń żeglugowych polegających m.in. na wyznaczaniu tzw. mijanek.

Zobacz również

23-latek zszedł z promu ze Szwecji i trafił prosto za kratki

Trzech Polaków i obywatela Ukrainy zatrzymali 5 i 6 lipca na gdańskim lotnisku oraz w …

2 komentarze

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Utopia!
    Szczecin leży nad Morzem, haa haa haa

  2. nie_polityczny

    No i kasa pojdzie w pisu…. No ale kto bogatemu zabroni, tym bardziej, ze nie za swoje…. Tak to jest jak na sile chce sie przerobic port szuwarowo-bagienny oddalony kilometry badz mile morskie (odpowiednie slowo wykresl) od morza na pelnomorski port…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.