Połącz się z nami

Lokalne

Jaka będzie przyszłość prawobrzeża?  Dyskusję będzie można obejrzeć na żywo

Opublikowano

w dniu

[dropcap]C[/dropcap]zy budowa portu kontenerowego to szansa na rozwój Świnoujścia? Czy inwestycja zagrozi rozwojowi turystyki na naszych wyspach? Jak w przyszłości powinno zostać zagospodarowane prawobrzeże i jego plaże? Na te pytania postarają się odpowiedzieć przedstawiciele branży turystycznej i przedstawiciele portu. Dyskusje będzie można śledzić na żywo m.in. w portalu swinoujskie.info.

Tematem przewodnim spotkania ma być terminal kontenerowy. Wydarzenie organizuje Świnoujska Organizacja Turystyczna i ma być to pierwsze z cyklu spotkań dotyczących współistnienia gospodarki morskiej i turystycznej w Świnoujściu.

– Liczymy,  że debata rozpocznie także prawdziwy dialog pomiędzy Zarządem Morskich Portów, samorządem, a branżą turystyczną. Nasze miasto żyje z turystyki i opinia przedsiębiorców turystycznych powinna być brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji – mówi Piotr Piwowarczyk, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej – Liczymy na spokojną dyskusję i informacje dotyczące portowych planów. Zaprosiliśmy na spotkanie parlamentarzystów, władze samorządowe województwa, Świnoujścia i Międzyzdrojów, przedstawicieli Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz stowarzyszenia reprezentujące lokalną społeczność oraz gospodarkę morską.

Wydarzenie odbędzie się o g. 17 w środę w hotelu Interferie Medical SPA. Spotkanie jest zamknięte, ale transmisję z rozmów przedstawicieli branż będzie można oglądać na żywo w Telewizji Świnoujście, oficjalnym partnerze debaty i innych mediach- transmisję on-line  i relacje ze spotkania pojawią się także m.in. w portalu swinoujskie.info.

Czytaj dalej
18 komentarzy

1 Komentarz

 1. Ela z rodzina temu

  1 kwietnia 2017 na 14:41

  I co z tymi prowakacjami? Siedzialam trzy bite godziny przez telewizorem i… G.no..nic…

 2. pracownik ot port temu

  29 marca 2017 na 17:45

  bedzie takie szambo jak w ot port wszedzie sie chwala jak to fajnie jest u nich inwestycje slowne doradzanie projekty a ludzie zwalniaja sie na potege bo kto normalny bedzie pracowal w ot port za 2 tys zl w brudzie syfie pyle itp jest tak samo jak w kopalni wszech obecny pyl ltory portowiec dozyl 70 lat prawie zaden srednia umieralnosc portowca z 30 letnim stazem to 60 lat a poumierlai juz 55 nawet co niektorzy emerytor sie nie doczekali,ale sa i tacy nazywali harpagany maja emerytury a oraja jeszcze jedna emeryture bo ciagle malo ,pracuja na suwnicach dzwigach sprzecie fadromy itp a pracuje czy dzien czy noc za 12 zl na godzine zenada tyle zarabia sprzataczka na bloku bez zadnej odpowiedzialnosci,ludzie uciekaja bo nawet u prywaciaza teraz zarabia sie wiecej,lidl miedzyzdroje praca czysta pelny socjal dach nad glowa na umowie o prace 2950 zl

 3. Mieszkaniec Warszowa temu

  28 marca 2017 na 22:57

  Tak się zastanawiam jaki macie zakichany interes w przeszkadzaniu, utrudnieniu, pitoleniu o słabej płacy o co wam chodzi świnoujscy Kononowicze? Wasze motto ,” aby niczego nie było” . Musicie się leczyć z nienawiści.

 4. ∜∞ temu

  28 marca 2017 na 14:26

  Niech sobie te kontenery zwożą na Wały Chrobrego.
  Pogłębiają sobie Szczeciniacy tor wodny, więc niech sobie u siebie składają te blaszaki, albo u Grubarczyka na melinie…

 5. edek temu

  28 marca 2017 na 11:17

  Do wszystkich marzycieli o super pracy i zarobkach-pod poniższym linkiem znajdziecie opinie pracowników Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego -http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,17349

  • Mieszkaniec temu

   28 marca 2017 na 11:54

   Przeczytałem i co ? Coś strasznego ?

   • kontenerek temu

    28 marca 2017 na 17:32

    A wszystko super? to poczytaj sobie jeszcze oferty pracy na tym terminalu System 12h,elektryk nieco ponad 2400zł na rękę premia max200zł to też super? to za jakie pieniądze pracujesz skoro ciebie to rajcuje.

 6. Mieszkaniec temu

  28 marca 2017 na 10:38

  Wszystkie te debaty i sprzeciwy są tylko po, aby osoby w stowarzyszeniach mogły szantażować inwestorów terminala kontenerowego w celu uzyskania wymiernych korzyści dla siebie.

  • Krzychu temu

   28 marca 2017 na 14:31

   Jesteś głupi albo jesteś bezmyslnym pacholkiem inwestora

 7. Lukasz temu

  28 marca 2017 na 10:38

  Głosy mieszkańców Warszowa powinny być liczone osobno, bo lewobrzeże ma w większości gdzieś, co tam na drugiej stronie budują. Z kolei tylko Ci, którzy zarobią na inwestycji zagłosują za. Dlatego mieszkańcy prawobrzeża powinni mieć w tym temacie osobny głos. Nikt nie dostrzega tego, że zyski warszowa wprowadzane do budżetu miasta to prawie 90% wszystkich. Lewobrzeże nie istniałoby bez inwestycji na prawobrzeżu, ale to tam remontują drogi, parki, stawiają płace zabaw i boiska. Mieszkańcy Warszowa dalej muszą jeździć codziennie po kocich łbach do domów. Także proszę wad. Odłączcie Warszów od Świnoujścia.

 8. Mieszkaniec Warszowa temu

  28 marca 2017 na 09:05

  Wszyscy mieszkańcy Świnoujścia są za budową terminala kontenerowego ponieważ jest to szansa dla mieszkańców na normalną pracę.

  • marek temu

   28 marca 2017 na 10:59

   Nie mów za wszystkich tylko za siebie to raz a dwa to jeśli ktoś łudzi się że praca będzie normalna i dobrze płatna to żyje marzeniami.Wystarczy poczytać wypowiedzi pracowników terminali w Gdańsku i Gdyni.Dlaczego Azjata inwestuje w naszym kraju? TANIA SIŁA ROBOCZA

  • ∜∞ temu

   28 marca 2017 na 14:11

   Jesteś frajer Warszowianinie.

 9. Jan temu

  28 marca 2017 na 02:58

  Jakie stowarzyszenie ?.Strata tata .powinno się pozwolić wypowiedzieć większości społeczeństwa swinoujscia a nie jakiemuś pseudo stowarzyszenie.Taka debata powinna być otwarta.Jeśli jest zamknięta to znaczy ustawiona.Zgroza.Wszelkie wladże mają zarządzać a nie rządzić
  .

 10. piwo temu

  28 marca 2017 na 00:10

  Owszem ustawka, ale mająca na celu wydojenie strumienia dotacji z kolejnej dojnej krowy o imieniu terminal kontenerowy. Dwa takie źródła i można żyć pomiędzy nimi jak pączek w maśle. Turystyka to zaledwie marny pretekst ale jak widać na przykładzie gazoportu, wystarczający.

 11. Burd temu

  27 marca 2017 na 23:04

  proszę się nie łudzić,że będzie to dyskusja na temat turystyki to jest ustawka mająca na celu jednoznacznie przez pewną grupę osób (działających społecznie i politycznie) zdyskredytować poczynania spółki zarządu portu Szczecin Świnoujście zakresie planowania budowy w naszym mieście terminala kontenerowego
  oby tylko nie skończyło się na pyskówkach i wyzwiskach (a prowokacje są szykowane) !!

  • zzzz temu

   28 marca 2017 na 08:05

   Podziel się tym co bierzesz.. 🙂

  • Ela z rodzina temu

   28 marca 2017 na 08:31

   Jestes agentem? Czym gorzej tym lepiej? Widac ze zalezy Ci na tym by sklocic ludzi trolu

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524