Strona główna / Lokalne / Koncepcja nowego eko miasta na Warszowie

Koncepcja nowego eko miasta na Warszowie

“Turystyka, a gospodarka morska – pokojowe współistnienie, czy wzajemne zagrożenie?” – pod takim tytułem w środę zorganizowano pierwszą z cyklu debat organizowanych przez Świnoujską Organizację Turystyczną. Dyskusję zorganizowano w związku z planowaną budową terminalu kontenerowego.

Podczas spotkania zaprezentowano alternatywę  rozwoju plaży na prawobrzeżu. Nowe miasto miałby składać się z zabudowy maksymalnie 5-piętrowej, ulokowanej w warszowskim lesie. Ekologiczne osiedle miałoby być luksusowe, a mieszkać w nim mieliby głównie majętni turyści. Jak podkreślał Piotr Piwowarczyk, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, to jedynie wizja i pomysł na inne zagospodarowanie tej części miasta niż terminal kontenerowy. Koncepcja była wizjonerska. Jednak jak podkreślał organizator, bez wizjonerów nie powstałoby nigdy Świnoujście, terminal LNG, czy elektryczne samochody.

Merytoryczna dyskusja

W sali hotelu Interferie spotkali się przedstawiciele portu Szczecin i Świnoujście, samorządowcy Świnoujścia i Międzyzdrojów oraz naukowcy. Celem spotkania było rozpoczęcie merytorycznej dyskusji nad kierunkami rozwoju Świnoujścia i sposobami realizacji strategicznego celu harmonijnego  rozwoju turystyki i gospodarki morskiej w naszym mieście. Spotkanie na żywo transmitowała Telewizja Świnoujście. Debata trwała ponad 3 godziny. Obserwatorzy dyskusji mieli jednak deficyt tematów. Największe obawy mieli przedstawiciele sąsiednich Międzyzdrojów.

– Zaniepokoił nas rozmiar inwestycji. Świnoujście opiera się na dwóch nogach: gospodarce morskiej oraz turystyce. 80 proc. mieszkańców Międzyzdrojów czerpie zyski wyłącznie z turystyki. Planujemy inwestycje turystyczne mające zwiększać przychody do budżetu. Według zamierzeń, cały ruch z terminalu kontenerowego miałby przebiegać przez gminę Międzyzdroje – zarówno po torach jak i drodze nr 3 – mówił Jan Magda, przewodniczący rady Międzyzdrojów. – Mamy obawy, że transport kontenerów ograniczy dostęp turystów – podkreślał.

Szansa na rozwój regionu

Rafał Zahorski przekonywał uczestników, że dzisiejsza infrastruktura dostępowa do portu jest w fatalnym stanie. Miał na myśli zarówno drogi, ale przede wszystkim transport kolejowy. Według przedstawiciela Klastra Morskiego, czas przejazdu taboru towarowego jest trzy razy dłuższy niż np. w Niemczech. Plan budowy terminalu określił jako utopijny. Marek Trojnar z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przekonywał, że taka właśnie inwestycja jak terminal kontenerowy wymusiłaby inwestycje transportowe, z korzyścią także dla mieszkańców. Z kolei Janusz Żmurkiewicz, w terminalu widzi miejsca pracy dla młodych świnoujścian, którzy wyjechali z miasta, a chcący wrócić.

Głos mieszkańców

Największe obawy wśród branży turystycznej budzi pomysł specustawy skracającej proces inwestycyjny. Przy okazji umożliwiającej rezygnację z niektórych zapisów prawa lokalnego, a także konsultowania inwestycji z lokalną społecznością. Jak zapewniali jednak przedstawiciele portu, głos mieszkańców jest dla nich ważny. Podkreślali, że pomysł terminala kontenerowego jest w trakcie opracowania koncepcyjnego i o wszelkich konkretach będzie można rozmawiać, gdy one się pojawią.

Prezes portu do spraw rozwoju Jacek Cichocki zainteresował się koncepcją osiedla turystycznego przedstawioną przez środowisko branży turystycznej. Proponował, aby powstało obok planowanego terminalu. Naukowcy uczestniczący w spotkaniu stwierdzili jednak, że inwestycja po uruchomieniu będzie emitować hałas. Zatem kierunek zagospodarowania terenu pod rozwój portu będzie wykluczał nieodwracalnie dalszy rozwój turystyczny tej dzielnicy.

Zobacz również

W Świnoujściu świętowali dzień bohaterów

18-go maja 2022 roku na placu Komendy Miejskiej PSP w Świnoujściu przy ul. Barlickiego odbył …

3 komentarze

 1. prac.dorywczy

  Przestan pan panie prezydencie gadac o tych miejscach pracy.Ilu pracowników ze Swinoujscia pracuje w porcie gazowym?

 2. JestemzMiasta

  Wreszcie sensowny projekt.
  Pora wskrzesić w innej formie i trochę w innym miejscu dawny Chorzelin.
  Terminal kontenerowy jest tak potrzebny miastu jak Oceanarium Afrykańskie.

 3. pracownik ot port

  port kontenerowy w gdansku ledwo przedzie zwolnienia sa ciagle bo niema tyle kontenerow co mialo byc terminal w gdansku pracuje obecnie na 20% mocy przerobowej wiec terminal w swinoujsciu zupelnie by go pograzyl na samo dno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.