Strona główna / Lokalne / Wojsko pokrzyżowało plany budowy bulwaru
Na nowym deptaku znalazłoby się miejsce na kawiarenki, dodatkowe ławki do wypoczynku i zieleń. Foto: Wojciech Basałygo

Wojsko pokrzyżowało plany budowy bulwaru

Realizacja bulwaru wzdłuż Wybrzeża Władysława IV jest jednym z zadań wpisanych w Wieloletnie Strategiczne Programy Operacyjne Miasta na lata 2014-2020. Inwestycja zdecydowanie podniosłaby atrakcyjność tego i tak już popularnego miejsca spacerowego. Na drodze jednak stanęło wojsko.

Wojskowi mają plany związane z basenem portowym przy którym miałby powstać bulwar spacerowy. Swoje oczekiwania zaostrzyło, chociaż od wielu lat ta część miasta była już wykorzystywana przez wojsko. Po przeciwnej stronie cumowały okręty. Jednak wówczas nikomu nie przeszkadzały pływające tędy jachty, czy statki wycieczkowe.

– Dowiedzieliśmy się o tym przypadkowo, gdy uzgadnialiśmy plany zagospodarowania tego terenu. Rozszerzono wody zamknięte o ten cały basen – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

W praktyce oznaczałoby to, że nic poza okrętami nie mogłoby przepływać.

Biała flota na cenzurowanym

Przy planowanym bulwarze swoje nabrzeże ma Adler Schiffe – popularny armator statków wycieczkowych. To stąd można m.in. wybrać się w rejs do sąsiednich miejscowości turystycznych, a także, od niedawna, na Fort Gerharda. Plany wojska mogą pokrzyżować nie tylko plany miasta, ale również możliwość wpływania statków białej floty do Basenu Zimowego. To oznaczałoby problemy dla armatora, a turystów pozbawiło możliwości rejsów wycieczkowych.

Kupili nieruchomości

Na nowym deptaku znalazłoby się miejsce na kawiarenki, dodatkowe ławki do wypoczynku i zieleń.  Nowy bulwar ciągnąłby się od portu jachtowego do ulicy Steyera. Wstępny szacowany koszt inwestycji to 12 mln złotych. Wraz z pomysłem na przebudowę ulicy, część z mieszkańców zakupiła pobliskie nieruchomości. Już powstały kawiarenki i restauracje, lokale usługowe. Plany wojska mogą przekreślić przyszłość rodzinnych firm.

W tym roku miały ruszyć prace

Rozpoczęcie pierwszych prac niezbędnych dla przebudowy wybrzeża planowane było jeszcze w tym roku. W tegorocznym budżecie miasta są zabezpieczone środki na wykonanie ekspertyzy stanu nabrzeża oraz przygotowanie koncepcji jego przebudowy.

Zobacz również

Polsko-Ukraiński Dzień Dziecka już w najbliższą niedzielę!

„Nie możemy się doczekać na wspólną zabawę, która rozpocznie się o godzinie 13:00 w naszej Muszli Koncertowej. …

2 komentarze

  1. Napewno bedzie budynek mieszkalny na ul.Steyera tam gdzie mialbyc bulwar????????????????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.