Strona główna / Lokalne / [ZDJĘCIA] To nie było zaplanowane. Stracili przytomność i upadli na ziemię

[ZDJĘCIA] To nie było zaplanowane. Stracili przytomność i upadli na ziemię

Gdyby nie wiedza zdobyta podczas projektu “Ratujemy i uczymy ratować”, nie udałoby się tak szybko pomoc dwóm uczniom, którzy stracili przytomność i opadli na ziemię.

Już od 15 maja 2017 roku Ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Świnoujście wyruszyli do Świnoujskich szkół z kolejnym etapem projektu “Ratujemy i uczymy ratować” współfinansowanym przez Gminę Miasto Świnoujście w Ramach Budżetu Obywatelskiego 2017.

W planach jest przeszkolenie ponad 1500 uczniów z klas 6 podstawowych, 1 gimnazjalnych oraz dzieci z przedszkoli miejskich. Do dnia dzisiejszego zostały przeprowadzone szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla 6 z 16 placówek, które zostały zaplanowane.

W ramach szkolenia pod roboczą nazwą. “Błękitny Patrol” uczniowie mieli szansę zgłębić wiedzę z zakresu BLS czyli udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom, które straciły przytomność i nie oddychają czy też umiejętność ułożenia osoby poszkodowanej, która straciła przytomność ale nadal oddycha w pozycji bocznej ustalonej tzw. “Bezpiecznej pozycji”. Ponadto z racji specyfiki miasta uczniowie poznali również tajniki prawidłowego rzutu liną czy udzielania pomocy osobom, które się zakrztusił.

Podczas zajęć w szkołach, mieliśmy niebywałą okazję przekonać się, jak ważne jest posiadanie tego typu umiejętności, ponieważ podczas pokazów, w dwóch szkołach mieliśmy przypadek, w którym osoby po prostu straciły przytomność i opadły na ziemię. Nie były to zaplanowane ćwiczenia, jednak dzięki temu uczniowie mogli wczuć się bardziej w rolę ratownika i przekonać się, że faktycznie to co mówimy, zdarza się dosyć często i może nas spotkać wszędzie, nawet w szkole u rówieśników – tłumaczy koordynator Andrzej Stolarek.

Po zakończeniu etapu szkolenia w szkołach mamy zaplanowane zajęcia ze Słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którym również będziemy przekazywać fachową wiedzę jak zachować się w trudnych sytuacjach, jak profilaktycznie dbać o zdrowie czy rozpoznawać symptomy mogące świadczyć o tym, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem.

Zobacz również

Terminal Promowy Świnoujście jest naszym „oczkiem w głowie”

W portach Szczecin-Świnoujście w 2021 roku spółki przeładunkowe obsłużyły 33,2 mln ton ładunków osiągając tym …

Jeden komentarz

  1. Brawo !!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.