Strona główna / Lokalne / Złoty pociąg wyruszy na zachodniopomorskie tory. Czy przyjedzie do Świnoujścia?

Złoty pociąg wyruszy na zachodniopomorskie tory. Czy przyjedzie do Świnoujścia?

Wzbudził zainteresowanie mediów i fanów kolejnictwa, zanim jeszcze dotarł do naszego województwa. To prawda – Pomorze Zachodnie będzie miało swój własny Złoty Pociąg. To prezent dla wszystkich pasażerów i pasjonatów kolei – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

We wrześniu 2016 roku województwo podpisało ogromny kontrakt, wart 250 mln zł, na wykonanie i dostarczenie 17 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (tzw. EZT). W złotych barwach jeździć będzie „Impuls”, który jako pierwszy z tej dużej puli trafi do naszego regionu.

Województwo nie planuje zmiany kolorystyki swoich pojazdów. Będzie tylko jeden Złoty Pociąg. To pomysł promocyjny, by zwrócić uwagę mieszkańców na to, jak zmienia się Pomorze Zachodnie, także w sferze infrastrukturalnej.

Złoty Pociąg odnalazł się na Pomorzu Zachodnim. Chcieliśmy w ten sposób wynagrodzić naszych pasażerów, którzy rocznie w liczbie 7-8 mln korzystają z usług przewozów regionalnych w naszym regionie. Bez nich nie byłoby nowych inwestycji i Złotego Pociągu. Dzięki temu, że nasi mieszkańcy wierzą w kolej, rokrocznie pociągi Przewozów wykonują gigantyczną pracę – mogłyby każdgo roku okrążyć Ziemię 138 razy! Złoty Pociąg to także prezent dla wszystkich miłośników kolei, których w naszym regionie jest wyjątkowo dużo – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, podczas piątkowej (19 maja br.) konferencji prasowej.

Po dostarczeniu 17 pociągów, w 2018 zakończy się proces modernizacji całego taboru województwa. Oznacza to, że za rok wszystkie połączenia regionalne będą obsługiwane nowoczesnymi, zmodernizowanymi, bądź nowymi pojazdami. Pomorze Zachodnie będzie pierwszym polskim województwem, któremu to się udało. Ten olbrzymi wysiłek inwestycyjny sięgnie sumy ok. 770 mln zł, w większości pochodzących z funduszy unijnych.

Marszałek Olgierd Geblewicz podkreślał, że inwestycje prowadzone są z perspektywą uruchomienia kolejnych połączeń, z założeniem, że będzie więcej pasażerów i pracy operacyjnej do wykonania.- Chcemy być regionem z najnowocześniejszym taborem. Nowe pojazdy wejdą także w skład floty obsługującej Szczecińską Kolej Metropolitalną – mówił marszałek.

Złoty Pociąg na tory/ wygraj bilet!

Po raz pierwszy Złoty Pociąg na zachodniopomorskie tory wyruszy 3 czerwca br. w specjalnym premierowym przejeździe Szczecin-Kołobrzeg-Szczecin. Bilety na ten kurs będzie można zdobyć na profilu facebookowym województwa, od piątku 19 maja br. Później będzie kursował na różnych trasach województwa.

– Wszystkich tych, którzy chcieliby zabrać się na pokład Złotego Pociągu w jego dziewiczym rejsie po Pomorzu Zachodnim, zapraszamy do konkursu. Pociąg w Kołobrzegu wjedzie pod samą latarnię morską. Będzie tam eksponowany przez 4 godziny, więc będzie również okazja do spędzenia czasu nad morzem – zachęcał O.Geblewicz.

To nie koniec akcji związanych ze Złotym Pociągiem. Kiedy już wyruszy w regularne kursy, każdy, kto zrobi sobie z nim zdjęcie, tzw. „selfie”, będzie miał szansę wygrać atrakcyjne nagrody. Trzeba tylko wysłać fotkę na profil facebookowy województwa i liczyć, że zostanie doceniona przez komisję konkursową. Do wygrania będą nagrody finansowe, upominki i …przejazd w kabinie maszynisty.

To oni „złapali” Złoty Pociąg

Urzędnicy przyznają, że chcieli utrzymać niespodziankę związaną ze Złotym Pociągiem w tajemnicy, aż do momentu pokazania pojazdu, ale gdziekolwiek się pojawił: na testach technicznych, na przejazdach, robił furorę. Również na Pomorzu Zachodnim nie zabrakło „detektywów”, którym udało się namierzyć Złoty Pociąg.

Jako pierwsi z naszego regionu, pociąg „wytropili” młodzi adepci Technikum Kolejowego z  Zespołu Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie Krzysztof Janas i Norbert Matelski. – Zobaczyliśmy zdjęcie na jednym z portali społecznościowych. Miał charakterystycznego Gryfa, więc od razu wiedzieliśmy, że to pojazd dla Pomorza Zachodniego – mówił Krzysztof Janas.

Obaj chłopcy to pasjonaci kolejnictwa. Wykazali się wiedzą i czujnością i w nagrodę od Marszałka Województwa otrzymali bilety nr 1 i 2 na premierowy przejazd Złotym Pociągiem. We wtorek 16 maja br. spotkali się z nimi pracownicy Wydziału Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego, więc Krzysztof i Norbert mieli już okazję porozmawiać z fachowcami i dopytać o nurtujące ich kwestie w sferze przewozów regionalnych. Tych nie brakowało, bo obaj marzą, aby w przyszłości zostać maszynistami.

Będzie 17, może być o 10 więcej

W ramach zamówienia zakupionych od firmy Newag zostanie łącznie 12 sztuk trzyczłonowych i 5 czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Umowa zakłada opcję zwiększenia zamówienia o dodatkowych 10 sztuk EZT.

Nowo zakupione pojazdy zostaną przeznaczone m.in. na relacje Poznań – Krzyż – Choszczno – Szczecin; Słupsk – Koszalin – Szczecin; Szczecin – Świnoujście oraz na zastąpienie starszego taboru na liniach Szczecin – Gryfino – Chojna – Kostrzyn; Szczecin – Wysoka Kamieńska – Kamień Pomorski.

Pojazdy będą spełniały wszystkie aktualne wymogi interoperacyjności TSI, jak również będą dostosowane do zabudowy urządzeń gwarantujących współpracę z Europejskim Systemem Sterowania Pociągów (ETCS 2).

Zgodnie z umową, w tym roku na Pomorze Zachodnie dostarczonych zostanie minimum 9 EZT-ów. Już dziś Pomorze Zachodnie z flotą 48 pojazdów, dysponuje jednym z najnowocześniejszych taborów kolejowych w kraju.

Zobacz również

PGE: będziemy wspierać odbudowującą się Ukrainę. Spotkanie prezesa PGE z ambasadorem Ukrainy

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.