Strona główna / Lokalne / [SONDA] SLD nie przewodniczy już w komisjach

[SONDA] SLD nie przewodniczy już w komisjach

Głosami radnych Platformy Obywatelskiej, Grupy Morskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości zmieniono w czwartek dotychczasowych przewodniczących komisji w radzie miasta. Momentami emocje sięgały zenitu, a radni podnosili na siebie głos.

Andrzej Mrozek został przewodniczącym Komisji Gospodarki Morskiej

Komisją Gospodarki Morskiej pokieruje radny Andrzej Mrozek (PIS). Komisją Uzdrowiskową i Rozwoju Turystyki pokieruje Kamil Janta-Lipiński (PO) zamiast Krzysztofa Szpytko (SLD).

Komisją Uzdrowiskową i Rozwoju Turystyki pokieruje Kamil Janta-Lipiński.

Komisji Edukacji, Kultury i Sportu będzie przewodniczył Andrzej Staszyński (PIS) i zastąpi w tej funkcji Waldemara Buczyńskiego (SLD). Nikt z radnych, wnioskujących o zmianę przewodniczących nie chciał merytorycznie uzasadnić konieczności zmian. Zasłaniano się zmianą statutu i koniecznością powołania nowych przewodniczących. Na znak protestu Stanisław Bartkowiak (SLD) – dotychczasowy przewodzący Komisji Rewizyjnej złożył rezygnację.

Andrzej Staszyński pokieruje pracami Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.

Czym są komisje rady?

Komisje rady nie są zazwyczaj transmitowane w mediach. Dlatego tam najczęściej toczy się walka pomiędzy radnymi. Skład podporządkowywany jest głównie celom politycznym, chociaż w zamiarze komisje powinny usprawniać podejmowanie uchwał. Radni z racji wykonywanego zawodu, albo posiadanych umiejętności powinni czuć się w obowiązku zasiadania w konkretnych komisjach. W rzeczywistości dochodzi jednak często do patologii, gdy jedna formacja polityczna przeważa nad drugą i staje się zbyt krytyczna lub zbyt sprzyjająca władzy wykonawczej. Konkretni radni chcą także uczestniczyć w pracach komisji po to, aby uzyskać jak największy wpływ na decyzje rady, czy prezydenta miasta.

Nasz komentarz:

Radni SLD, pomimo że są największym klubem radnych, nie mają już realnego wpływu na podejmowanie lub odrzucanie uchwał. Zawiązała się bowiem nieformalna koalicja radnych PO-PIS-GM, której początkiem było odwołanie Joanny Agatowskiej (SLD) z funkcji przewodniczącej rady oraz Ryszarda Teterycza (SLD) z funkcji zastępcy przewodniczącego. Grupa radnych nieformalnej koalicji ma większość w radzie miasta. To od nich zależy dziś podejmowanie uchwał decydujących o przyszłym kształcie Świnoujścia.

O ile początkowo chciano poróżnić radnych SLD wskazując winą Joannę Agatowską, o tyle odwołania podczas ostatniej sesji nadzwyczajnej, zdają się solidaryzować to środowisko radnych. Było to szczególnie widać po tarciach pomiędzy wszystkimi radnymi świnoujskiej lewicy a radnymi PO, PIS i GM. Odsunięcie radnych SLD od przewodniczenia w komisjach jest książkowym przykładem zmiany sił politycznych i osłabienia konkurentów, prawdopodobnie przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Przypomnijmy, Joanna Agatowska zadeklarowała start w wyścigu o fotel prezydenta Świnoujścia. Decyzję ostatecznie podejmą wyborcy. J. Agatowska ze swojej deklaracji nie zamierza się wycofać, a po czwartkowych tasowaniach w radzie, dodaje, że SLD podczas wyborów w 2018 roku zamierza zdobyć 11 mandatów.

Zobacz również

Oni wiedzą jak działają młodzieżowe miniprzedsiębiorstwa

Dziesięcioro uczniów LO jako jedyni z Zachodniopomorskiego zakwalifikowali się do finału Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze …

20 komentarzy

 1. Butę i arogancję niestety widziałem ze strony SLD – załatwianie interesików i to dla swoich pod tzw.stołem (i nie ważne czy zgodne z prawem czy nie). Ważne że „swojemu towarzyszowi” czy rodzinie trzeba sprawę załatwić. Jak byłeś potulny -nagroda , jak byłeś przeciw to przejechali się po Tobie.
  Tak działa SLD , byle byłoby koryto. Zrobić szum wokół siebie , pogadać , pstryknąć fotkę – a co niech myślą że ich-wyborców tak bronimy. Kupa śmiechu , naiwny narodzie

 2. Asia! Do przodu! Wygrasz te wybory! Mieszkańcy liczą na ciebie 🙂

 3. Mimo, że nie urodziłem się w Świnoujściu , mimo, że ze względu na wiej i stan zdrowia nie pozwalają mi na mieszkanie w nim to czuję się Świnoujszczaninem
  We wrześniu 1939 roku (miałem wtedy 6 lat i i siedem miesięcy ) wraz z Rodziną uczestniczyłem (nie wiem po co i dla czego ) w ucieczce. A potem, potem aż do 20 stycznia 1945 roku mieszkaliśmy w najbardziej restrykcyjnym okręgu III Rzeszy Kraju Warty siedziałem przy oknie wyczekując czy wrócą do domu „z roboty” Dziadek, Rodzice i pięcioro rodzeństwa
  20 stycznia 1945 roku wyzwolili nas (podobno okupanci) żołnierze radzieccy.

  A potem, potem stałem się wychowankiem i obywatelem PRL, odbudowującym, przebudowującym i rozbudowującym zniszczony Kraj .

  Jak więc widzicie byłem i jestem świadkiem oraz uczestnikiem wydarzeń politycznych, oraz gospodarczych.

  Dumny byłem i jestem również z mojego Miasta Świnoujścia. Dumny byłem i jestem z tego, że byłem i jestem mieszkańcem Świnoujścia.
  Miasta, które odbudowywali, przebudowywali i rozbudowywali Wasi Dziadkowie i Rodzice. Którzy odbudowali i rozbudowali liczący się Port Świnoujski. Którzy zbudowali dla Was liczące się miejsca pracy : „Odrę” i Morską Stocznię Remontową……………………….

  No cóż. Przecież to wyraźnie widać. Grupa ludzi, która się dorwała do władzy usiłuje wymazać i psychicznie i fizycznie to co łączy się z okresem istnienia PRL-u.
  Panie i Panowie Radni autorzy polityczno – ideologicznej walki o stołki (na razie) w Radzie Miejskiej skąd ta pewność siebie. Jestem agnostykiem. Jak to Wasze postępowanie mieści się w sentencji:
  „KAŻDY OBYWATEL , A KATOLIK W SZCZEGÓLNOŚCI, JEST ZOBOWIĄZANY DO CZYNIENIA NAJLEPSZEGO UŻYTKU Z POLITYKI, PONIEWAŻ WYZNANIE KATOLICKIEJ WIARY WYMAGA , ABY KATOLIK BYŁ BARDZO DOBRYM OBYWATELEM”. (Pius XI)

 4. I krzyźyk im na drogę czas cwaniaków z SLD skończył się

  • A co? Lepsze są cwaniaki z PO i PiS? Przestań człowieku…

  • Wolę cwaniaków z SLD, bo przynajmniej są uczciwi i walczą o miasto, niż mega cwaniaków z PO-PiS! którzy oficjalnie się naparzają a nieoficjalnie klepią po plecach obłudnicy.

   • chyba jesteś ślepy i nie czułeś jak cię doili przez tle lat najpierw PZPR a potem SLD kawiorowa komuna.Zawsze się potrafią urządzić byle przy korycie a teraz dostali kopa i wyją jacy to oni święci może załóż im aureole.

   • heheh… SLD i uczciwość 🙂 No to się uśmiałem 🙂

    • mniejsze zło

     PO i uczciwość. Haha. PiS i uczciwość. Haha. Grupa Wzajemnej Adoracji tzw. „Morska” i uczciwość. Haha. To ja się dopiero uśmiałem. 😀 To ja już wolę SLD z ludźmi, którzy mają głowy na karku i trochę kultury, a nie jakieś szemrane towarzystwo biznesików.

 5. Po takich akcjach mam coraz więcej ochoty aby zagłosować na Pis.Mam nadzieję,że wystawią konkretnego kandydata i wygrają wybory.Pokazują,że potrafią przejąć władzę,a to ,ze SLD płacze to zrozumiałe trudno oddać władzę ale takie są koleje losu i polityki.|Pozdrawiam radnych Pis w radzie miasta , tylko tak dalej……..

  • Jacek to ty? 😀 PiS to pomyłka. Pozdrawiam!

  • Kogo Pan pozdrawia? Radnego wynoszącego koszyk z Biedronki? Świetny przykład! 🙂

   • Pozdrowienia czysto kurtuazyjne. Ja mam nadzieję, że ten cały zadufany w sobie świnoujski PiS przepadnie w następnych wyborach. Wierzę, że ludzie pogonią kaczystów i i ich kumpli z PO. Swoją drogą co to za PO jest? W całym kraju kontra, a tutaj przyjaźń, bo są stołki, wspólny interesik i żeby dokopać Agatowskiej, bo się jej boją, bo wiedzą, że może wygrać te wybory.

 6. Jarosław Włodarczyk to mój radny! Pozdrawiam z synem 😉

 7. W poprzednich wyborach zawsze głosowałem na ludzi z list PO, ale po tym jak teraz zbratali się z PIS to szlag mnie trafił! Są granice zakłamania i zaprzedania się i jak dla mnie zostały one przekroczone. Teraz zagłosuje na panią Agatowską i na listę SLD, bo oni przynajmniej mają są przyzwoitymi ludźmi, którzy walczą z tym zaprzaństwem co się w kraju pleni a nie się jemu sprzedają za jakieś parszywe srebrniki.

 8. Sesja bardzo mnie zasmuciła. Zasmuciła z jednego powodu. Głosowałem na Pana Borowskiego. Myślałem, że to będzie młoda krew, nowe pomysły, innowacyjność. Niestety okazuje się, że Pan Borowski bawi się w politykę, którą widzimy zazwyczaj na arenie krajowej. Wychodzi mu to nieudolnie, wręcz żałośnie. Nie pokazuje dobrego przykładu młodszym, nie wykazuje żadnych pozytywnych inicjatyw. Koalicja PO-PIS rządzi już kilka tygodni. Za nami kilka sesji. Gdzie są te wszystkie fajne i innowacyjne pomysły młodych radnych? To samo tyczy się radnego Janty-Lipińskiego. Wyprostowane ząbki czy nowa marynarka nie załatwią wszystkiego. Mam nadzieję, że Pani Joanna na swoje listy wystawi młodych kandydatów. Może ślepo, jednak dalej będe głosował na młodych z nadzieją. Za rok zagłosuje tylko i wyłącznie na listę pod kierownictwem Pani Joanny bo na kogo innego?

 9. atak Hunów, pamiętacie z historii jak upadał Rzym? W V wieku cesarstwo zachodniorzymskie przeżywało trudności związane z najazdami ludów barbarzyńskich i rozkładem struktur państwowych, co doprowadziło do upadku państwa w 476 roku

 10. i ja mam nadzieję, że Agatowska zostanie prezydentem, a SLD zdobędzie 11 mandatów. I pogoni te całe towarzystwo PO-PiS. Buta i arogancja tego egzotycznego układu jest okropna!

  • Zgadzam się z tą opinią – buta i arogancja POPiS-owej Grupy M przeszła apogeum. A zakłamanie nowego Przewodniczącego woła o pomstę do nieba.

 11. Po takich akcjach mam coraz większą chęć pójść na wybory i głosować na SLD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.