Połącz się z nami

Lokalne

[SONDA] SLD nie przewodniczy już w komisjach

Opublikowano

w dniu

Głosami radnych Platformy Obywatelskiej, Grupy Morskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości zmieniono w czwartek dotychczasowych przewodniczących komisji w radzie miasta. Momentami emocje sięgały zenitu, a radni podnosili na siebie głos.

Andrzej Mrozek został przewodniczącym Komisji Gospodarki Morskiej

Komisją Gospodarki Morskiej pokieruje radny Andrzej Mrozek (PIS). Komisją Uzdrowiskową i Rozwoju Turystyki pokieruje Kamil Janta-Lipiński (PO) zamiast Krzysztofa Szpytko (SLD).

Komisją Uzdrowiskową i Rozwoju Turystyki pokieruje Kamil Janta-Lipiński.

Komisji Edukacji, Kultury i Sportu będzie przewodniczył Andrzej Staszyński (PIS) i zastąpi w tej funkcji Waldemara Buczyńskiego (SLD). Nikt z radnych, wnioskujących o zmianę przewodniczących nie chciał merytorycznie uzasadnić konieczności zmian. Zasłaniano się zmianą statutu i koniecznością powołania nowych przewodniczących. Na znak protestu Stanisław Bartkowiak (SLD) – dotychczasowy przewodzący Komisji Rewizyjnej złożył rezygnację.

Andrzej Staszyński pokieruje pracami Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.

Czym są komisje rady?

Komisje rady nie są zazwyczaj transmitowane w mediach. Dlatego tam najczęściej toczy się walka pomiędzy radnymi. Skład podporządkowywany jest głównie celom politycznym, chociaż w zamiarze komisje powinny usprawniać podejmowanie uchwał. Radni z racji wykonywanego zawodu, albo posiadanych umiejętności powinni czuć się w obowiązku zasiadania w konkretnych komisjach. W rzeczywistości dochodzi jednak często do patologii, gdy jedna formacja polityczna przeważa nad drugą i staje się zbyt krytyczna lub zbyt sprzyjająca władzy wykonawczej. Konkretni radni chcą także uczestniczyć w pracach komisji po to, aby uzyskać jak największy wpływ na decyzje rady, czy prezydenta miasta.

Nasz komentarz:

Radni SLD, pomimo że są największym klubem radnych, nie mają już realnego wpływu na podejmowanie lub odrzucanie uchwał. Zawiązała się bowiem nieformalna koalicja radnych PO-PIS-GM, której początkiem było odwołanie Joanny Agatowskiej (SLD) z funkcji przewodniczącej rady oraz Ryszarda Teterycza (SLD) z funkcji zastępcy przewodniczącego. Grupa radnych nieformalnej koalicji ma większość w radzie miasta. To od nich zależy dziś podejmowanie uchwał decydujących o przyszłym kształcie Świnoujścia.

O ile początkowo chciano poróżnić radnych SLD wskazując winą Joannę Agatowską, o tyle odwołania podczas ostatniej sesji nadzwyczajnej, zdają się solidaryzować to środowisko radnych. Było to szczególnie widać po tarciach pomiędzy wszystkimi radnymi świnoujskiej lewicy a radnymi PO, PIS i GM. Odsunięcie radnych SLD od przewodniczenia w komisjach jest książkowym przykładem zmiany sił politycznych i osłabienia konkurentów, prawdopodobnie przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Przypomnijmy, Joanna Agatowska zadeklarowała start w wyścigu o fotel prezydenta Świnoujścia. Decyzję ostatecznie podejmą wyborcy. J. Agatowska ze swojej deklaracji nie zamierza się wycofać, a po czwartkowych tasowaniach w radzie, dodaje, że SLD podczas wyborów w 2018 roku zamierza zdobyć 11 mandatów.

Czytaj dalej
20 komentarzy

20 Comments

 1. bezpartyjny temu

  28 maja 2017 na 09:25

  Butę i arogancję niestety widziałem ze strony SLD – załatwianie interesików i to dla swoich pod tzw.stołem (i nie ważne czy zgodne z prawem czy nie). Ważne że „swojemu towarzyszowi” czy rodzinie trzeba sprawę załatwić. Jak byłeś potulny -nagroda , jak byłeś przeciw to przejechali się po Tobie.
  Tak działa SLD , byle byłoby koryto. Zrobić szum wokół siebie , pogadać , pstryknąć fotkę – a co niech myślą że ich-wyborców tak bronimy. Kupa śmiechu , naiwny narodzie

 2. Anonim temu

  23 maja 2017 na 22:30

  Asia! Do przodu! Wygrasz te wybory! Mieszkańcy liczą na ciebie 🙂

 3. Mirosław Galczak temu

  22 maja 2017 na 14:48

  Mimo, że nie urodziłem się w Świnoujściu , mimo, że ze względu na wiej i stan zdrowia nie pozwalają mi na mieszkanie w nim to czuję się Świnoujszczaninem
  We wrześniu 1939 roku (miałem wtedy 6 lat i i siedem miesięcy ) wraz z Rodziną uczestniczyłem (nie wiem po co i dla czego ) w ucieczce. A potem, potem aż do 20 stycznia 1945 roku mieszkaliśmy w najbardziej restrykcyjnym okręgu III Rzeszy Kraju Warty siedziałem przy oknie wyczekując czy wrócą do domu „z roboty” Dziadek, Rodzice i pięcioro rodzeństwa
  20 stycznia 1945 roku wyzwolili nas (podobno okupanci) żołnierze radzieccy.

  A potem, potem stałem się wychowankiem i obywatelem PRL, odbudowującym, przebudowującym i rozbudowującym zniszczony Kraj .

  Jak więc widzicie byłem i jestem świadkiem oraz uczestnikiem wydarzeń politycznych, oraz gospodarczych.

  Dumny byłem i jestem również z mojego Miasta Świnoujścia. Dumny byłem i jestem z tego, że byłem i jestem mieszkańcem Świnoujścia.
  Miasta, które odbudowywali, przebudowywali i rozbudowywali Wasi Dziadkowie i Rodzice. Którzy odbudowali i rozbudowali liczący się Port Świnoujski. Którzy zbudowali dla Was liczące się miejsca pracy : „Odrę” i Morską Stocznię Remontową……………………….

  No cóż. Przecież to wyraźnie widać. Grupa ludzi, która się dorwała do władzy usiłuje wymazać i psychicznie i fizycznie to co łączy się z okresem istnienia PRL-u.
  Panie i Panowie Radni autorzy polityczno – ideologicznej walki o stołki (na razie) w Radzie Miejskiej skąd ta pewność siebie. Jestem agnostykiem. Jak to Wasze postępowanie mieści się w sentencji:
  „KAŻDY OBYWATEL , A KATOLIK W SZCZEGÓLNOŚCI, JEST ZOBOWIĄZANY DO CZYNIENIA NAJLEPSZEGO UŻYTKU Z POLITYKI, PONIEWAŻ WYZNANIE KATOLICKIEJ WIARY WYMAGA , ABY KATOLIK BYŁ BARDZO DOBRYM OBYWATELEM”. (Pius XI)

 4. Jądro temu

  22 maja 2017 na 14:06

  I krzyźyk im na drogę czas cwaniaków z SLD skończył się

  • Kaczor Maks temu

   22 maja 2017 na 15:00

   A co? Lepsze są cwaniaki z PO i PiS? Przestań człowieku…

  • Waldek temu

   22 maja 2017 na 15:53

   Wolę cwaniaków z SLD, bo przynajmniej są uczciwi i walczą o miasto, niż mega cwaniaków z PO-PiS! którzy oficjalnie się naparzają a nieoficjalnie klepią po plecach obłudnicy.

   • jądro temu

    22 maja 2017 na 19:26

    chyba jesteś ślepy i nie czułeś jak cię doili przez tle lat najpierw PZPR a potem SLD kawiorowa komuna.Zawsze się potrafią urządzić byle przy korycie a teraz dostali kopa i wyją jacy to oni święci może załóż im aureole.

   • Anonim temu

    22 maja 2017 na 19:54

    heheh… SLD i uczciwość 🙂 No to się uśmiałem 🙂

    • mniejsze zło temu

     23 maja 2017 na 11:26

     PO i uczciwość. Haha. PiS i uczciwość. Haha. Grupa Wzajemnej Adoracji tzw. „Morska” i uczciwość. Haha. To ja się dopiero uśmiałem. 😀 To ja już wolę SLD z ludźmi, którzy mają głowy na karku i trochę kultury, a nie jakieś szemrane towarzystwo biznesików.

 5. filozof temu

  22 maja 2017 na 10:55

  Po takich akcjach mam coraz więcej ochoty aby zagłosować na Pis.Mam nadzieję,że wystawią konkretnego kandydata i wygrają wybory.Pokazują,że potrafią przejąć władzę,a to ,ze SLD płacze to zrozumiałe trudno oddać władzę ale takie są koleje losu i polityki.|Pozdrawiam radnych Pis w radzie miasta , tylko tak dalej……..

  • lewak temu

   22 maja 2017 na 12:11

   Jacek to ty? 😀 PiS to pomyłka. Pozdrawiam!

  • Anonim temu

   22 maja 2017 na 14:01

   Kogo Pan pozdrawia? Radnego wynoszącego koszyk z Biedronki? Świetny przykład! 🙂

   • lewak temu

    22 maja 2017 na 14:59

    Pozdrowienia czysto kurtuazyjne. Ja mam nadzieję, że ten cały zadufany w sobie świnoujski PiS przepadnie w następnych wyborach. Wierzę, że ludzie pogonią kaczystów i i ich kumpli z PO. Swoją drogą co to za PO jest? W całym kraju kontra, a tutaj przyjaźń, bo są stołki, wspólny interesik i żeby dokopać Agatowskiej, bo się jej boją, bo wiedzą, że może wygrać te wybory.

 6. Anonim temu

  22 maja 2017 na 09:01

  Jarosław Włodarczyk to mój radny! Pozdrawiam z synem 😉

 7. Waldek temu

  21 maja 2017 na 22:00

  W poprzednich wyborach zawsze głosowałem na ludzi z list PO, ale po tym jak teraz zbratali się z PIS to szlag mnie trafił! Są granice zakłamania i zaprzedania się i jak dla mnie zostały one przekroczone. Teraz zagłosuje na panią Agatowską i na listę SLD, bo oni przynajmniej mają są przyzwoitymi ludźmi, którzy walczą z tym zaprzaństwem co się w kraju pleni a nie się jemu sprzedają za jakieś parszywe srebrniki.

 8. Anonim temu

  21 maja 2017 na 21:34

  Sesja bardzo mnie zasmuciła. Zasmuciła z jednego powodu. Głosowałem na Pana Borowskiego. Myślałem, że to będzie młoda krew, nowe pomysły, innowacyjność. Niestety okazuje się, że Pan Borowski bawi się w politykę, którą widzimy zazwyczaj na arenie krajowej. Wychodzi mu to nieudolnie, wręcz żałośnie. Nie pokazuje dobrego przykładu młodszym, nie wykazuje żadnych pozytywnych inicjatyw. Koalicja PO-PIS rządzi już kilka tygodni. Za nami kilka sesji. Gdzie są te wszystkie fajne i innowacyjne pomysły młodych radnych? To samo tyczy się radnego Janty-Lipińskiego. Wyprostowane ząbki czy nowa marynarka nie załatwią wszystkiego. Mam nadzieję, że Pani Joanna na swoje listy wystawi młodych kandydatów. Może ślepo, jednak dalej będe głosował na młodych z nadzieją. Za rok zagłosuje tylko i wyłącznie na listę pod kierownictwem Pani Joanny bo na kogo innego?

 9. Cezar temu

  21 maja 2017 na 21:13

  atak Hunów, pamiętacie z historii jak upadał Rzym? W V wieku cesarstwo zachodniorzymskie przeżywało trudności związane z najazdami ludów barbarzyńskich i rozkładem struktur państwowych, co doprowadziło do upadku państwa w 476 roku

 10. tomek temu

  21 maja 2017 na 21:10

  i ja mam nadzieję, że Agatowska zostanie prezydentem, a SLD zdobędzie 11 mandatów. I pogoni te całe towarzystwo PO-PiS. Buta i arogancja tego egzotycznego układu jest okropna!

  • Ania temu

   23 maja 2017 na 13:39

   Zgadzam się z tą opinią – buta i arogancja POPiS-owej Grupy M przeszła apogeum. A zakłamanie nowego Przewodniczącego woła o pomstę do nieba.

 11. Anonim temu

  21 maja 2017 na 21:05

  Po takich akcjach mam coraz większą chęć pójść na wybory i głosować na SLD

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524