Strona główna / Lokalne / Na targach w Warszawie. Nasz album o Świnoujściu dostał wyróżnienie

Na targach w Warszawie. Nasz album o Świnoujściu dostał wyróżnienie

Album „Świnoujście. Miasto o wielu obliczach” został wyróżniony w tegorocznej edycji konkursu Nagroda Magellana. Nagrody zostały wręczone podczas największych w Polsce Warszawskich Targów Książki, które w dniach 18-21 maja odbywały się na Stadionie Narodowym w Warszawie. W mieniu wszystkich, którzy pracowali przy powstaniu naszego albumu, wyróżnienie odebrał Zastępca Prezydenta Miasta Paweł Sujka.

Gdy tylko usłyszałem o pomyśle na wydanie takiego wyjątkowego albumu, natychmiast zdecydowałem, że to zrobimy. W końcu kto, jak nie właśnie sami mieszkańcy najlepiej wiedzą, co i jak warto pokazać w naszym mieście – mówi Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz i dodaje: – Takiego wydawnictwa jeszcze nie było.

Praca nad tym wyjątkowym wydawnictwem wcale nie była łatwa. Dobrze o tym wiedzą ci,  którzy w niej uczestniczyli.

– Ale jak tylko po raz pierwszy zobaczyliśmy ten album, to widzieliśmy, że było warto. I to dzisiejsze wyróżnienie jest kolejnym tego przykładem – mówi zastępca prezydenta Paweł Sujka i dodaje: – Nie byłoby tego albumu, gdy nie świnoujścianie, którzy kochają swoje miasto i z pasją je fotografują. To ich prace, ich zdjęcia znalazły się w albumie. Za co jeszcze raz bardzo im dziękuję. Zrobiliśmy kawał dobrej roboty.

Autorami zdjęć w albumie są: Tomasz Ambroszczyk, Artur Błaszak, Krzysztof Chomicz, Kamil Czech, Arkadiusz Dwulatek, Joanna Ignaciuk, Robert Ignaciuk, Jacek Lewandowski, Marta Lewandowska, Robert Monkosa, Jerzy Rauch,  Krzysztof Sokalski, Mieczysław Tyburski i Piotr Zgraja. Na co dzień pracują w różnych miejscach. Fotografią zajmują się amatorsko. Doceniając piękno miejsca, w którym żyją, to właśnie Świnoujście i przyroda Krainy 44 Wysp, najczęściej pokazują na swoich zdjęciach. Od strony technicznej nad albumem pracowała Wiesława Porębiak z Wydziału Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Świnoujście.

Zwróciłem uwagę, że na jednym z portali społecznościowych pojawia się coraz więcej, naprawdę fajnych zdjęć naszego miasta, których autorami są nasi mieszkańcy – mówi Paweł Sujka. – Pomyślałem, że warto byłoby zrobić coś, aby zatrzymać te zdjęcia na dłużej. Na portalu szybko giną, przykrywane są przez kolejne, inne zdjęcia i informacje. Tak pojawił się pomysł albumu.

Organizatorem konkursu jest Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. W tym roku nagrody rozdano już po raz dziewiąty. Ideą konkursu jest wyróżnianie wydawców wartościowych publikacji, wyróżniających się starannością o turystyczną jakość, rozbudzających pasję podróżowania oraz wychowujących nowe pokolenia globtroterów.

W tegorocznej edycji Nagrody Magellana rywalizowały 54 tytuły zgłoszone przez 25 firm wydawniczych i jednostek samorządowych.

Laureatów nagród wyłoniło jury w składzie: Krzysztof Rąpała (podróżnik, organizator wypraw do Azji), Dariusz Fedor (redaktor naczelny magazynu „Kontynenty”), Dawid Zaraziński (niezależny ekspert, znawca nowych mediów i technologii, „Harvard Business Review Polska”), Maria Brzezińska (p.o. redaktor naczelna magazynu „Podróże”), Łukasz Gołębiewski (ekspert rynku książki), Piotr Dobrołęcki (redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”) i Ewa Tenderenda-Ożóg (zastępca redaktora naczelnego „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI).

Info: BIK UM Świnoujście

Fot. Organizatorzy Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”/ UM Świnoujście/FB

Zobacz również

W Świnoujściu świętowali dzień bohaterów

18-go maja 2022 roku na placu Komendy Miejskiej PSP w Świnoujściu przy ul. Barlickiego odbył …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.