Strona główna / Lokalne / Radni SLD: Działania radnych PO, PiS i GM nie ograniczą nas
Foto: Adrian Trydeński

Radni SLD: Działania radnych PO, PiS i GM nie ograniczą nas

Do naszej redakcji przesłano oświadczenie autorstwa radnych klubu SLD Lewica Razem. Tekst w całości publikujemy poniżej.

Świnoujski samorząd ma za sobą maraton sesji nadzwyczajnych zwoływanych z inicjatywy układu polityczno-personalnego PO, PiS i Grupa Morska (GM), który działa w Świnoujściu od  stycznia 2017 r. Trzeba przypomnieć, że wszystko zaczęło się od zwołanej w dniu 28.02.2017r. odwołano I wiceprzewodniczącego Rady Ryszarda Teterycza (nie udało się odwołać przewodniczącej Rady Miasta Joanny Agatowskiej). W dniu 6 marca doprowadzono jednak skutecznie do odwołania przewodniczącej Joanny Agatowskiej, naruszając zasady tajności głosowań poprzez ujawnianie przez 12 radnych tego układu, wypełnionych kart do głosowania. Już wówczas pojawiły się informacje, że dojdzie do odwołania jeszcze dwóch przewodniczących komisji Rady Miasta: Krzysztofa Szpytko –  przewodniczącego Komisji Uzdrowiskowej i Rozwoju Turystyki oraz Waldemara Buczyńskiego – przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Takie działania radnych układu PO, PiS i Grupa Morska (12 radnych) zostały zrealizowane na sesji nadzwyczajnej w dniu 18 maja br. W związku z dokonanymi odwołaniami – w formie protestu przeciwko takim działaniom większości radnych, rezygnację z przewodniczenia Komisji Rewizyjnej i członkostwa w niej złożył radny Stanisław Bartkowiak, legenda świnoujskiej Rady Miasta. W ten sposób wykluczono z pełnienia funkcji w Radzie Miasta,  przedstawicieli największego klubu radnych.

Trochę historii…

Po rozstrzygniętych w listopadzie 2014 roku wyborach samorządowych, przy 40,31% frekwencji wyborczej w Świnoujściu, poszczególne komitety wyborcze uzyskały następujące poparcie mieszkańców Świnoujścia:  SLD – 4.351 (33,77%) oddanych głosów  – 9 mandatów radnych, PO – 2.476 (19,22%) oddanych głosów i 5 mandatów radnych, GM – 2.389 (18,22%) oddanych głosów i 4 mandaty radnych oraz PiS – 2.240 (17,39%) oddanych głosów i 3 mandaty radnych. Przewodniczącą Rady Miasta została wybrana Joanna Agatowska, która w wyborach uzyskała największą liczbę głosów mieszkańców (599 głosów) i podjęła się wypracowania z innymi klubami kompromisowego, na podstawie parytetu ilości radnych w poszczególnych klubach, podziału funkcji w komisjach Rady Miasta. W wyniku takich uzgodnień Klub radnych SLD wskazał I wiceprzewodniczącego RM i przewodniczących 3 komisji. PO wskazało II  wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Komisji Zdrowia, a GM wskazała osobę na funkcję Komisji Gospodarki i Budżetu. Klub PiS postanowił nie przyjmować żadnych funkcji. Taki podział sprawnie i bez zarzutów z żadnej ze stron funkcjonował przez minione 2 lata.

Spór pomiędzy radnymi pojawił się w tematach strategicznych z punktu widzenia rozwoju miasta, czyli omawianiu funkcjonowania strefy płatnego parkowania, planów lokalizacji tablicy smoleńskiej na Pl. Słowiańskim, ale co najważniejsze, planów budowy portu kontenerowego na Prawobrzeżu Świnoujścia i zajęcia dla potrzeb Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście znacznych terenów lasów i plaży, przy niewielkich zyskach finansowych dla miasta  oraz stratach środowiskowych  (np. Gazoport wpłaca obecnie do budżetu miasta ok. 40 mln zł – Port Kontenerowy miałby wpłacać tylko ok. 600 tys. zł rocznie!). Radni SLD-Lewica Razem zajęli publicznie jednoznaczne stanowisko, że w związku z tym niezasadne jest przekazywanie ogromnych terenów na budowę portu kontenerowego i że w tym celu należy wykorzystać dostępne obecnie tereny na obszarze portu w Świnoujściu. Klub radnych SLD wystąpił również o udostępnienie informacji o korzyściach i stratach jakie poniesie z tego tytułu Miasto Świnoujście, w obszarze dynamicznie rozwijającej się gospodarki i usług uzdrowiskowo-turystycznych mieszkańców lewobrzeżnej części miasta ze szczególnym uwzględnieniem prawobrzeżnej części Świnoujścia, na której obiekty Terminalu miałyby być zlokalizowane. Takie stanowisko nie spodobało się radnym z innych Klubów twierdzących bezpodstawnie, że radni SLD wyrażają swoje stanowiska bez uzgodnienia z nimi. Od tego czasu rozpoczęło się konsolidowanie klubów PO, PiS i GM przeciwko radnym klubu SLD, czego konsekwencją stało się odwołanie wszystkich radnych SLD, pełniących od początku kadencji funkcje w Radzie.

Ubolewamy, że obecna sytuacja ma podłoże polityczne, gdyż zarówno PO (to za ich rządów pojawił się pomysł budowy portu kontenerowego w Świnoujściu),  która  liczy, że wróci niedługo do władzy w Polsce i będzie mogła kontynuować działania w tej sprawie, jak i PiS (obecnie rządzący i realizujący te plany), są zainteresowani ograniczaniem dostępu do informacji, unikając transparentnej dyskusji społecznej na obecnym etapie przygotowywania inwestycji. Nakłada się to również na zbliżającą się kampanię wyborczą, co dodatkowo podsyca spory w różnych tematach. Chcemy unikać konfliktów, często jednak jesteśmy w nie wikłani podawaniem nieprawdziwych lub uproszczonych informacji, które musimy dementować, bo w uważamy, że prawda i jawność działania jest najważniejsza! Nie możemy wiec dopuszczać do sytuacji braku przejrzystości przy podejmowaniu ważnych dla Miasta decyzji. Robimy to dla Państwa dobra, żebyście wiedzieli co naprawdę dzieje się w ważnych tematach  i po to,  aby budować zaufanie pomiędzy Wami – Mieszkańcami Świnoujścia a nami – radnymi SLD, którzy odpowiedzialnie reprezentują Państwa interesy w Radzie Miasta i chcą rozwiązywać skutecznie pojawiające się problemy.

Naszym celem jest równomierny rozwój Miasta, zarówno w sferze gospodarczej, morskiej jak i turystyczno – uzdrowiskowej. Nie pozwolimy natomiast na to, aby przemysł kontenerowy zniszczył nasze środowisko, zabrał mieszkańcom Miasta, a w szczególności prawobrzeża dostęp do jednych z ostatnich tak pięknych krajobrazowo terenów zielonych i chronionych Programem Natura 2000 unikatowych siedlisk fauny i flory oraz akwenów morskich i plaży, żeby zagroził rozwojowi turystyki. Nie pozwolimy także na to, aby przemysł obcego kapitału przekształcił nasz kurort w zaplecze dla masowych, idących w miliony sztuk azjatyckich przeładunków kontenerowych wraz całą ogromną infrastrukturę towarzyszącą tym przeładunkom i tysiącami tirów na drodze dojazdowej do Świnoujścia.

Pragniemy Państwa zapewnić, że takie działania radnych PO, PiS i GM nie ograniczą nas w dalszym dążeniu do nagłaśniania codziennych problemów, z jakimi borykają się Mieszkańcy Świnoujścia i z jakimi mogą się spotkać w niedalekiej przyszłości. Z pełną odpowiedzialnością,    ale i determinacją stać będziemy na straży praworządności w naszym Mieście. Do końca kadencji popierać będziemy też dobre projekty uchwał przedkładane przez Prezydenta Miasta. Będziemy jednak przedstawiać na forum Rady, ale przede wszystkim publicznie (tak jak do tej pory) nasze wątpliwości oraz alarmować w sprawach, w naszej ocenie, mogących naruszać interesy Miasta i Mieszkańców. Nie „wymiękamy” i dalej działamy. Zapraszamy do dalszej  współpracy!

Członkowie Klubu Radnych SLD –Lewica Razem:

J. Agatowska, St. Bartkowiak, W. Buczyński, R. Gawroński, R.Teterycz, K. Szpytko, J. Włodarczyk

 

 

Zobacz również

Morderstwo przed budynkiem prokuratury. Nowe fakty

Mężczyzna, który zamordował swoją konkubinę przed budynkiem prokuratury został aresztowany. Prokurator przedstawił mu zarzut zabójstwa. …

4 komentarze

  1. Dlaczego ci upadli komuniści tak uparcie wmawiają nam iż obchodzi ich nasz-mieszkańców los i nasze miasto ??!! A pytam się gdzie byli dotychczas i co zrobili dla mieszkańców ? Bo jak dotąd to tylko garnęli do siebie i dbali o swoich “towarzyszy” a nie o ludzi . Tak że cieszę się , iż doczekałem czasów powiezienia ich i opuszczenia korytka !!!! SWOJE BAJECZKI NIECH WNUKOM OPOWIADAJĄ i nigdy więcej ich władzy !

  2. Dlaczego ci upadli komuniści tak uparcie wmawiają nam iż obchodzi ich nasz-mieszkańców los i nasze miasto ??!! A pytam się gdzie byli dotychczas i co zrobili dla mieszkańców ? Bo jak dotąd to tylko garnęli do siebie i dbali o swoich “towarzyszy” a nie o ludzi . Tak że cieszę się , iż doczekałem czasów powiezienia ich i opuszczenia korytka !!!! SWOJE BAJECZKI NIECH WNUKOM OPOWIADAJĄ i nigdy więcej ich władzy !

  3. Stop kontenerom

    Lubicie lub nie lubicie SLD,ale mają sporo racji,fakt czas SLD już minął.Co nie znaczy,że są spisani na straty.Wystarczy aby dobrze patrzyli wszystkim na ręce i zmuszali wszystkich radnych do podejmowania jawnych decyzji.Kilku z” tonącego okrętu dało dyla”licząc ,że im to pomorze w dalszej karierze.Policzyć można ilu z naszych rajców nagle zmieniało poglądy ,partie lub stowarzyszenia.Nie rozumiem dla czego z taką determinacją radni z pozostałych partii dążą do budowy Terminala Kontenerowego(Chyba ,że mają lub mieć będą…………..),resztę dopisze historia.

  4. To całe SLD to ciaptaki zero honoru tradycyjnie obłuda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.