Połącz się z nami

Lokalne

Radni SLD: Działania radnych PO, PiS i GM nie ograniczą nas

Opublikowano

w dniu

Do naszej redakcji przesłano oświadczenie autorstwa radnych klubu SLD Lewica Razem. Tekst w całości publikujemy poniżej.

Świnoujski samorząd ma za sobą maraton sesji nadzwyczajnych zwoływanych z inicjatywy układu polityczno-personalnego PO, PiS i Grupa Morska (GM), który działa w Świnoujściu od  stycznia 2017 r. Trzeba przypomnieć, że wszystko zaczęło się od zwołanej w dniu 28.02.2017r. odwołano I wiceprzewodniczącego Rady Ryszarda Teterycza (nie udało się odwołać przewodniczącej Rady Miasta Joanny Agatowskiej). W dniu 6 marca doprowadzono jednak skutecznie do odwołania przewodniczącej Joanny Agatowskiej, naruszając zasady tajności głosowań poprzez ujawnianie przez 12 radnych tego układu, wypełnionych kart do głosowania. Już wówczas pojawiły się informacje, że dojdzie do odwołania jeszcze dwóch przewodniczących komisji Rady Miasta: Krzysztofa Szpytko –  przewodniczącego Komisji Uzdrowiskowej i Rozwoju Turystyki oraz Waldemara Buczyńskiego – przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Takie działania radnych układu PO, PiS i Grupa Morska (12 radnych) zostały zrealizowane na sesji nadzwyczajnej w dniu 18 maja br. W związku z dokonanymi odwołaniami – w formie protestu przeciwko takim działaniom większości radnych, rezygnację z przewodniczenia Komisji Rewizyjnej i członkostwa w niej złożył radny Stanisław Bartkowiak, legenda świnoujskiej Rady Miasta. W ten sposób wykluczono z pełnienia funkcji w Radzie Miasta,  przedstawicieli największego klubu radnych.

Trochę historii…

Po rozstrzygniętych w listopadzie 2014 roku wyborach samorządowych, przy 40,31% frekwencji wyborczej w Świnoujściu, poszczególne komitety wyborcze uzyskały następujące poparcie mieszkańców Świnoujścia:  SLD – 4.351 (33,77%) oddanych głosów  – 9 mandatów radnych, PO – 2.476 (19,22%) oddanych głosów i 5 mandatów radnych, GM – 2.389 (18,22%) oddanych głosów i 4 mandaty radnych oraz PiS – 2.240 (17,39%) oddanych głosów i 3 mandaty radnych. Przewodniczącą Rady Miasta została wybrana Joanna Agatowska, która w wyborach uzyskała największą liczbę głosów mieszkańców (599 głosów) i podjęła się wypracowania z innymi klubami kompromisowego, na podstawie parytetu ilości radnych w poszczególnych klubach, podziału funkcji w komisjach Rady Miasta. W wyniku takich uzgodnień Klub radnych SLD wskazał I wiceprzewodniczącego RM i przewodniczących 3 komisji. PO wskazało II  wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Komisji Zdrowia, a GM wskazała osobę na funkcję Komisji Gospodarki i Budżetu. Klub PiS postanowił nie przyjmować żadnych funkcji. Taki podział sprawnie i bez zarzutów z żadnej ze stron funkcjonował przez minione 2 lata.

Spór pomiędzy radnymi pojawił się w tematach strategicznych z punktu widzenia rozwoju miasta, czyli omawianiu funkcjonowania strefy płatnego parkowania, planów lokalizacji tablicy smoleńskiej na Pl. Słowiańskim, ale co najważniejsze, planów budowy portu kontenerowego na Prawobrzeżu Świnoujścia i zajęcia dla potrzeb Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście znacznych terenów lasów i plaży, przy niewielkich zyskach finansowych dla miasta  oraz stratach środowiskowych  (np. Gazoport wpłaca obecnie do budżetu miasta ok. 40 mln zł – Port Kontenerowy miałby wpłacać tylko ok. 600 tys. zł rocznie!). Radni SLD-Lewica Razem zajęli publicznie jednoznaczne stanowisko, że w związku z tym niezasadne jest przekazywanie ogromnych terenów na budowę portu kontenerowego i że w tym celu należy wykorzystać dostępne obecnie tereny na obszarze portu w Świnoujściu. Klub radnych SLD wystąpił również o udostępnienie informacji o korzyściach i stratach jakie poniesie z tego tytułu Miasto Świnoujście, w obszarze dynamicznie rozwijającej się gospodarki i usług uzdrowiskowo-turystycznych mieszkańców lewobrzeżnej części miasta ze szczególnym uwzględnieniem prawobrzeżnej części Świnoujścia, na której obiekty Terminalu miałyby być zlokalizowane. Takie stanowisko nie spodobało się radnym z innych Klubów twierdzących bezpodstawnie, że radni SLD wyrażają swoje stanowiska bez uzgodnienia z nimi. Od tego czasu rozpoczęło się konsolidowanie klubów PO, PiS i GM przeciwko radnym klubu SLD, czego konsekwencją stało się odwołanie wszystkich radnych SLD, pełniących od początku kadencji funkcje w Radzie.

Ubolewamy, że obecna sytuacja ma podłoże polityczne, gdyż zarówno PO (to za ich rządów pojawił się pomysł budowy portu kontenerowego w Świnoujściu),  która  liczy, że wróci niedługo do władzy w Polsce i będzie mogła kontynuować działania w tej sprawie, jak i PiS (obecnie rządzący i realizujący te plany), są zainteresowani ograniczaniem dostępu do informacji, unikając transparentnej dyskusji społecznej na obecnym etapie przygotowywania inwestycji. Nakłada się to również na zbliżającą się kampanię wyborczą, co dodatkowo podsyca spory w różnych tematach. Chcemy unikać konfliktów, często jednak jesteśmy w nie wikłani podawaniem nieprawdziwych lub uproszczonych informacji, które musimy dementować, bo w uważamy, że prawda i jawność działania jest najważniejsza! Nie możemy wiec dopuszczać do sytuacji braku przejrzystości przy podejmowaniu ważnych dla Miasta decyzji. Robimy to dla Państwa dobra, żebyście wiedzieli co naprawdę dzieje się w ważnych tematach  i po to,  aby budować zaufanie pomiędzy Wami – Mieszkańcami Świnoujścia a nami – radnymi SLD, którzy odpowiedzialnie reprezentują Państwa interesy w Radzie Miasta i chcą rozwiązywać skutecznie pojawiające się problemy.

Naszym celem jest równomierny rozwój Miasta, zarówno w sferze gospodarczej, morskiej jak i turystyczno – uzdrowiskowej. Nie pozwolimy natomiast na to, aby przemysł kontenerowy zniszczył nasze środowisko, zabrał mieszkańcom Miasta, a w szczególności prawobrzeża dostęp do jednych z ostatnich tak pięknych krajobrazowo terenów zielonych i chronionych Programem Natura 2000 unikatowych siedlisk fauny i flory oraz akwenów morskich i plaży, żeby zagroził rozwojowi turystyki. Nie pozwolimy także na to, aby przemysł obcego kapitału przekształcił nasz kurort w zaplecze dla masowych, idących w miliony sztuk azjatyckich przeładunków kontenerowych wraz całą ogromną infrastrukturę towarzyszącą tym przeładunkom i tysiącami tirów na drodze dojazdowej do Świnoujścia.

Pragniemy Państwa zapewnić, że takie działania radnych PO, PiS i GM nie ograniczą nas w dalszym dążeniu do nagłaśniania codziennych problemów, z jakimi borykają się Mieszkańcy Świnoujścia i z jakimi mogą się spotkać w niedalekiej przyszłości. Z pełną odpowiedzialnością,    ale i determinacją stać będziemy na straży praworządności w naszym Mieście. Do końca kadencji popierać będziemy też dobre projekty uchwał przedkładane przez Prezydenta Miasta. Będziemy jednak przedstawiać na forum Rady, ale przede wszystkim publicznie (tak jak do tej pory) nasze wątpliwości oraz alarmować w sprawach, w naszej ocenie, mogących naruszać interesy Miasta i Mieszkańców. Nie „wymiękamy” i dalej działamy. Zapraszamy do dalszej  współpracy!

Członkowie Klubu Radnych SLD –Lewica Razem:

J. Agatowska, St. Bartkowiak, W. Buczyński, R. Gawroński, R.Teterycz, K. Szpytko, J. Włodarczyk

 

 

Czytaj dalej
4 komentarze

1 Komentarz

 1. mieszkaniec temu

  27 maja 2017 na 09:13

  Dlaczego ci upadli komuniści tak uparcie wmawiają nam iż obchodzi ich nasz-mieszkańców los i nasze miasto ??!! A pytam się gdzie byli dotychczas i co zrobili dla mieszkańców ? Bo jak dotąd to tylko garnęli do siebie i dbali o swoich „towarzyszy” a nie o ludzi . Tak że cieszę się , iż doczekałem czasów powiezienia ich i opuszczenia korytka !!!! SWOJE BAJECZKI NIECH WNUKOM OPOWIADAJĄ i nigdy więcej ich władzy !

 2. Anonim temu

  27 maja 2017 na 09:11

  Dlaczego ci upadli komuniści tak uparcie wmawiają nam iż obchodzi ich nasz-mieszkańców los i nasze miasto ??!! A pytam się gdzie byli dotychczas i co zrobili dla mieszkańców ? Bo jak dotąd to tylko garnęli do siebie i dbali o swoich „towarzyszy” a nie o ludzi . Tak że cieszę się , iż doczekałem czasów powiezienia ich i opuszczenia korytka !!!! SWOJE BAJECZKI NIECH WNUKOM OPOWIADAJĄ i nigdy więcej ich władzy !

 3. Stop kontenerom temu

  24 maja 2017 na 21:20

  Lubicie lub nie lubicie SLD,ale mają sporo racji,fakt czas SLD już minął.Co nie znaczy,że są spisani na straty.Wystarczy aby dobrze patrzyli wszystkim na ręce i zmuszali wszystkich radnych do podejmowania jawnych decyzji.Kilku z” tonącego okrętu dało dyla”licząc ,że im to pomorze w dalszej karierze.Policzyć można ilu z naszych rajców nagle zmieniało poglądy ,partie lub stowarzyszenia.Nie rozumiem dla czego z taką determinacją radni z pozostałych partii dążą do budowy Terminala Kontenerowego(Chyba ,że mają lub mieć będą…………..),resztę dopisze historia.

 4. Jądro temu

  23 maja 2017 na 14:41

  To całe SLD to ciaptaki zero honoru tradycyjnie obłuda

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524