Strona główna / Lokalne / Konferencja klas mundurowych województwa zachodniopomorskiego

Konferencja klas mundurowych województwa zachodniopomorskiego

W dniu 16 maja 2017 r. odbyła się konferencja klas mundurowych dla szkół realizujących innowacje pedagogiczne w zakresie edukacji obronnej.  Konferencja odbyła  się w Rejonie Pamięci Narodowej Cedynia – Siekierki – Gozdowice. Do uczestnictwa w wydarzeniu zgłosiło się 10 szkół, które reprezentowało 100 uczniów. Świnoujście reprezentowane było przez Zespół Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.  W konferencji uczestniczyli uczniowie Marcin Smaga z klasy nawigacyjnej  oraz  Adrian Barszczewski z klasy mechanik okrętowy.  Opiekunem był nauczyciel Sergiusz Raszewski.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Dowódcy 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie. Celem konferencji było poznanie i wymiana doświadczeń szkół prowadzących klasy mundurowe. Spotkanie sprzyjało również integracji środowiska szkolonego zainteresowanego obronnością kraju oraz historią regionu. Ponadto celem konferencji było przybliżenie młodemu pokoleniu wydarzeń historycznych z 1945 r., które miały miejsce w Rejonie Pamięci Narodowej Cedynia – Siekierki – Gozdowice.

Uczniowie mieli możliwość odwiedzenia  takich miejsc jak: Góra Czcibora w Cedyni wraz zapoznaniem się z przebiegiem bitwy stoczonej przez Mieszka I 24 czerwca 972 roku, Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego w Mieszkowicach/ odz. W Starych Łyskogórkach, zapoznanie się z rejonem forsowania Odry oraz przebiegłem walk w dniach 16-17 kwietnia 1945 roku, muzeum i cmentarz wojenny, muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych w Gozdowicach.. W ramach konferencji 5 Pułk Inżynieryjny  oraz Uniwersytet Szczeciński zorganizowali punkty edukacyjne dla przybyłych uczniów. W konferencji uczestniczył również Zachodniopomorski Kurator Oświaty, burmistrzowie gmin Cedynia i Mieszkowice oraz radna województwa zachodniopomorskiego.

Organizatorem wydarzenia był Wydział Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Tekst i foto. Organizatorzy i ZSM

Zobacz również

Znamy program tegorocznych Dni Twierdzy na Wyspach

Ósma edycja imprezy historycznej, której finałowym wydarzeniem jest bitwa. Tym razem przeniesiemy się w czasy …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.