Strona główna / Lokalne / Cyberzagrożenia – debata w Świnoujściu z młodzieżą i pedagogami

Cyberzagrożenia – debata w Świnoujściu z młodzieżą i pedagogami

Wczoraj w Gimnazjum Publicznym nr 2 odbyła się zainicjowana przez świnoujskich policjantów debata społeczna, skierowana do uczniów oraz pedagogów. Tematem były zagrożenia czyhające na odbiorcę w Internecie, gdzie można stać się zarówno ofiarą, jak i sprawcą przestępstwa. W spotkaniu wzięli udział specjaliści z różnych instytucji pomocowych oraz wymiaru sprawiedliwości. 

W ramach cyklu spotkań Policji ze społeczeństwem zatytułowanych „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zorganizowali wczoraj w Gimnazjum Publicznym nr 2 debatę społeczną. Tematem spotkania były cyberzagrożenia czyhające na odbiorcę w Internecie, gdzie można stać się zarówno ofiarą, jak i sprawcą przestępstwa.

W debacie udział wzięli uczniowie z publicznych oraz niepublicznych szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu Świnoujścia, pedagodzy oraz dyrektorzy placówek. Wśród zaproszonych do debaty gości znaleźli się także przedstawiciele Wydziału Edukacji i Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Sądu Rejonowego, Poradni Zdrowia Psychicznego oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Spotkanie rozpoczęła Komendant Miejska Policji w Świnoujściu mł. insp. Dorota Zawłocka, która zapoznała obecnych z realizowanymi przez świnoujskich funkcjonariuszy programami i przedsięwzięciami profilaktycznymi, omówiła Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także przedstawiła obecnych na debacie wszystkich dzielnicowych z terenu miasta.

Następnie policjanci zajmujący się problematyką nieletnich i profilaktyką przedstawili w formie multimedialnej wyniki anonimowych ankiet dotyczących cyberzagrożeń przeprowadzonych kilka dni wcześniej wśród młodzieży w świnoujskich gimnazjach, technikach i liceum. Wynikało z nich m.in. że ponad połowa badanych uczniów doświadczyła przemocy w Internecie, na co także odpowiadała taką samą formą przemocy. Wśród jej form dominowały wyzwiska, wulgaryzmy, ośmieszanie i szantażowanie. Ankietowani przyznali również, że spędzają przed komputerem w ciągu dnia ponad 3 godziny i więcej.

Wyniki ankiet stały się pretekstem do dyskusji. Uczniowie dyskutowali o przyczynach swoich niewłaściwych zachowań w sieci, próbowali odpowiedzieć na pytanie co czuje osoba dotknięta cyberprzemocą.
Przedstawiona uczestnikom debaty prezentacja multimedialna zawierająca m.in spoty reklamowe oraz historie osób dotkniętych cyberbullyingiem, miała na celu uświadomienie odbiorcy rozmiar szkód, jakie może przynieść innym takie działanie. Głos zabierał psycholog oraz terapeuci, którzy mówili o psychicznych i emocjonalnych skutkach doznania opisywanej przemocy oraz zachęcali do korzystania z pomocy specjalistycznych poradni.

Sędzia Sądu Rejonowego w Świnoujściu uświadomił, że korzystając z komputera i Internetu można popełnić przestępstwo, którego sprawca skutki i konsekwencje będzie niejednokrotnie odczuwał przez wiele lat. Policjanci tłumaczyli w jaki sposób należy zabezpieczyć niezbędne dowody popełnionego wirtualnego przestępstwa.
Podczas debaty nie zabrakło także informacji o uzależnieniu od Internetu, jego objawach, skutkach i możliwościach szukania pomocy.

Podczas ożywionej dyskusji, w której brali udział uczniowie, ich opiekunowie oraz policjanci i zaproszeni eksperci, wszyscy zgodnie twierdzili, że o temacie zagrożeń w Sieci należy dużo i często rozmawiać, ponieważ jest to poważny problem i dotyczy dużej grupy społecznej. Moderator spotkania podkreślał, że osoby dotknięte jakąkolwiek formą przemocy w sieci powinny powiedzieć o tym problemie rodzicom, nauczycielom, przyjaciołom, a także przypomniał o instytucjach niosących pomoc w tym zakresie.

Na koniec spotkania policjanci rozdali uczestnikom anonimowe ankiety, w której mogli wyrazić swoje zdanie na temat oceny i wartości przeprowadzonej debaty.
asp. sztab. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

PGE: będziemy wspierać odbudowującą się Ukrainę. Spotkanie prezesa PGE z ambasadorem Ukrainy

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce …

Jeden komentarz

  1. Kij ma dwa końce, tylko widełki trzy.
    Dlaczego ciągle nawijają jaki to internet jest zły, a nie powiedzą jakie korzystanie z niego przynosi plusy?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.