Strona główna / Lokalne / Radny Szpytko wzywa radę do powtórzenia wyborów przewodniczącego. Tym razem tajnie

Radny Szpytko wzywa radę do powtórzenia wyborów przewodniczącego. Tym razem tajnie

Chociaż od wyboru nowego przewodniczącego rady minęły dwa miesiące, radny Krzysztof Szpytko uważa, że podczas sesji doszło do naruszenia prawa. Czy ma rację, oceni to najprawdopodobniej Sąd Administracyjny. Zanim  się to jednak stanie, liczy na to, że radni wnioskodawcy, którzy złożyli projekt uchwały zreflektują się i przeprowadzą ponowne głosowanie – tym razem bez pokazywania wypełnionych kart wyborczych.

Radny wcześniej o sposobie głosowania powiadomił Wojewodę Zachodniopomorskiego. Krzysztof Kozłowski stwierdził, że istotnego naruszenia prawa nie było, lecz negatywnie ocenił sposób głosowania przez radnych.

– Złożenie przedmiotowego wezwania jest niezbędnym warunkiem koniecznym dla skutecznego wniesienia w następnej kolejności skargi do sądu administracyjnego, bowiem tylko wtedy, gdy wezwanie to wniesione do Rady Miasta okaże się bezskuteczne można domagać się rozstrzygnięcia skargi przez sąd – informuje radny Krzysztof Szpytko.

Według radnego, opinii publicznej ujawnione zostały poszczególne głosy radnych jeszcze przed ich faktycznym oddaniem w trakcie trwającej procedury głosowania, a to oznacza, że nie zostały wypełnione podstawowe warunki związane z zachowaniem tajności głosowania. W jego opinii należy przyjmować potoczne, słownikowe  znaczenie, wg. którego tajnym jest taki sposób przeprowadzenia  głosowania, który nie pozwala ustalić kto i w jaki sposób głosował.

Radny Szpytko uważa, że podczas trwania tajnych głosowań nad uchwałami miało miejsce afiszowanie się przez większość radnych treścią oddawanych głosów w taki sposób, aby oddziaływać na innych radnych i pozyskać dalsze grono stronników dla „skutecznego” przegłosowania tych uchwał.

– Kiedy w ostateczności jednak, rada nie uwzględni przedmiotowego wezwania i o uzdrowieniu sytuacji w naszym samorządzie będzie musiał zdecydować sąd, spowoduje to na pewno dużo większe i znacznie dalej idące konsekwencje prawne, skutkujące nieważnością wielu podjętych w międzyczasie uchwał przez radę – analizuje radny Krzysztof Szpytko.

Zobacz również

W Świnoujściu dbają o drzewa poprzez zabiegi pielęgnacyjne

Z dwóch świnoujskich pomników przyrody – dębu w Przytorze i platanu przy ulicy Bohaterów Września …

3 komentarze

  1. Bardzo dobrze… Obłudę trzeba tępić! PiS i grupa morska połamała sobie kręgosłup dla stanowisk. Jeśli wogole jakiś kręgosłup ta partia może mieć.

  2. Lokalny zamach stanu przez klikę PO-PiS+GM.

  3. Czlowieku daj se na luz wyjesz za straconym korytem dla siebie i tej lansującej się wiewiury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.