Strona główna / Lokalne / Musieli nauczyć się sterować łodzią

Musieli nauczyć się sterować łodzią

W dniu  26 maja  rozpoczął się kurs Sternika Motorowodnego organizowany w ramach projektu “Ratujemy i uczymy ratować” współfinansowanego przez Gminę Miasto Świnoujście z Budżetu Obywatelskiego 2017.

Uczniowie przez kilka godzin, w piątek, uczestniczyli w zajęciach teoretycznych prowadzonych przez Instruktora Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego Krzysztofa Marka Bielenia. Kursanci zajęciach dowiadywali się min. o przepisach ruchu, jak zachować się w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu, czy nawet jak zbudowana jest łódź motorowodna. Dodatkowo na podsumowanie wiedzy każdy z kursantów otrzymał podręcznik do dalszej nauki i przygotowania się do egzaminu teoretycznego.

Następnego dnia po zajęciach teoretycznych, na wodzie uczniowie musieli opanować min. manewry łodzią, nauczyć się zwrotów o 180 stopni, 360 stopni,  jak i umiejętność podejmowania osoby znajdującej się za burtą oraz dobijanie do nabrzeża i cumowanie. Są to podstawowe  zasady, bez znajomości których nie obędzie się żaden motorowodniak .

Nie lada wyzwaniem jest przeszkolenie ponad 30 osób, kiedy każda z osób musi zasiąść za stery, nauczyć się panować nad łodzią motorowodną. Jest to niewątpliwie najtrudniejszy kurs spośród wszystkich, które organizowane są w ramach projektu “Ratujemy i Uczymy Ratować”. Kurs kończy się egzaminem.

W ramach uprawnień, będą mogli pływać łodzią bez ograniczenia mocy silnika do 2 mil morskich od brzegu, tak więc po zdobyciu tych uprawnień kursanci będą mogli pływać min. skuterem wodnym, dlatego muszą być zachowane wszystkie elementy bezpieczeństwa, a kurs musi zostać przeprowadzony, zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. W tym kursie nie ma żartów – tłumaczy Koordynator projektu Andrzej Stolarek.

Przez cały czerwiec uczniowie będą doskonalić swoje umiejętności praktyczne na wodzie, ale nie przeszkodzi to w tym, aby już w drugiej połowie czerwca został przeprowadzony finał miejski projektu pod roboczą nazwą “Błękitny Patrol”,gdzie najlepsze grupy ze szkół spotkają się ze sobą w jednym miejscu by podjąć wspólną rywalizować o miano najlepszej drużyny.

 

Zobacz również

Karsiborska przeprawa promowa stoi. Poczekamy co najmniej godzinę!

Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość z powodu dużej kolejki, jaka ma miejsce z obu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.