Strona główna / Lokalne / 61-latek stracił prawo jazdy na 3 miesiące

61-latek stracił prawo jazdy na 3 miesiące

Policjanci ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zatrzymali prawo jazdy kierowcy motocykla. Mężczyzna miał na liczniku 105 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym. 61-latek stracił prawo jazdy na 3 miesiące.

Od 2015 roku obowiązują przepisy, które zaostrzyły sankcje wobec kierujących pojazdami popełniającymi najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym – przekraczają dozwoloną prędkość. Mimo, że przepisy te obowiązują już dwa lata, wciąż zdarzają się kierowcy, którzy o tym zapominają lub świadomie je lekceważą. Nowe przepisy zaostrzyły konsekwencje dla tych, którzy przekraczają dopuszczalny limit w obszarze zabudowanym. Nawet uciążliwość związana z zatrzymaniem prawa jazdy nie powstrzymuje niektórych od wciśnięcia gazu „do dechy”.

Wczoraj w Świnoujściu policjanci ruchu drogowego zatrzymali prawo jazdy kierującemu motocyklem, który jechał z prędkością 105 km/h przy dozwolonej 50 km/h w terenie zabudowanym. Według obowiązujących przepisów, kierowcy dopuszczającemu się przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h policjanci obligatoryjnie zatrzymują prawo jazdy na okres trzech miesięcy. W ten sposób 61-letni mieszkaniec świnoujścianin utracił swoje uprawnienia. Motocyklista został także obciążony mandatem karnym w wysokości 400 zł oraz 10 punktami karnymi.

Okres zatrzymania prawa jazdy wydłuża się do sześciu miesięcy jeżeli osoba, która pomimo utraty prawa jazdy, nadal będzie kierowała pojazdem mechanicznym i zostanie zatrzymana do kontroli. Po upływie wskazanego terminu, kierowca będzie mógł odebrać dokument prawa jazdy we właściwym wydziale komunikacji.

Kierowcy, który mimo przedłużenia przez starostę okresu zatrzymania dokumentu prawa jazdy do 6 miesięcy, wciąż poruszają się samochodem, starosta cofa uprawnienia do kierowania pojazdem. W związku z tym osoba, aby rzeczone uprawnienia odzyskać, będzie musiała ponownie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych i kolizji, dlatego w całym kraju policjanci wyjątkowo surowo traktują tych, którzy łamią przepisy dotyczące jej limitu. Statystyki wyraźnie wskazują, że skutki wielu zdarzeń nie byłyby tak tragiczne, gdyby ich uczestnicy poruszali się zgodnie z obowiązującymi przepisami.
asp. sztab. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

13-letniego Kuby poszukiwało 32 strażaków

W poniedziałek 23 maja 2022 r. strażacy wsparli swoimi siłami akcję poszukiwawczą 13-letniego chłopca ze …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.