Strona główna / Lokalne / Wyniki pierwszego sondażu

Wyniki pierwszego sondażu

Agatowska to prezydent młodych i większości ankietowanych w dzielnicy Warszów. Żmurkiewicza cały czas popiera starsze pokolenie. Za kilkanaście miesięcy wybory! Będzie gorąco! Sporo jest jeszcze niezdecydowanych.

Przez kilka ostatnich miesięcy z dużą starannością obserwowaliśmy to co dzieje się w lokalnej polityce. A działo się wiele! Dziś już wiemy, że w wyborach samorządowych za rok będzie mógł wystartować Janusz Żmurkiewicz. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w starciu z obecnym prezydentem stanie Joanna Agatowska.

Na potrzeby artykułu wykonaliśmy sondaż. Nie internetowy, który łatwo zafałszować, a w formule sondy ulicznej.

W związku z tym, że do dnia zamknięcia tego wydania gazety jedyną osobą, która stanowczo zgłosiła swoją kandydaturę na urząd prezydenta miasta jest Joanna Agatowska, a także nieoficjalnie Janusz Żmurkiewicz, w ulicznej sondzie pytaliśmy o te dwa konkretne nazwiska. Część ankietowanych jednak odpowiadała, że zagłosuje na kandydatów z partii i stowarzyszeń. Prosimy naszych Czytelników, aby o tym pamiętali. W ciągu ostatniego tygodnia przeprowadziliśmy badanie na próbie 256 pełnoletnich mieszkańców Świnoujścia.

 • 37,2% Janusz Żmurkiewicz
 • 30,8% Joanna Agatowska
 • 7% kandydat PiS
 • 4% kandydat PO
 • 1% kandydat Grupy Morskiej
 • 20% niezdecydowanych

Nasz subiektywny komentarz

Grupa Morska – Nowicki nowym liderem?

Jak widać, Grupa Morska, która ostatnimi czasy jest bardzo aktywna, lecz już bez lidera jakim był podczas ostatnich wyborów Andrzej Szczodry, może liczyć na szczątkowe poparcie w wyborach prezydenckich. Sytuacje mógłby uratować nowy lider np. Sławomir Nowicki. Czy się jednak na taką weryfikację zdecyduje?

Pozycja lokalnego PO też jest bardzo słaba. Chociaż dziwić może przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad Platformą Obywatelską. Być może wpływ na to miał nieoficjalny sojusz z PIS, przez co dla wielu swoich wyborców straciła wiarygodność. Przedstawiciele świnoujskiego PIS-u jak na razie też nie potrafią spożytkować sukcesu np. Tunelu. Bez małej rewolucji zdaje się nie mieć szansy w starciu o prezydium miasta. Co ciekawe w głowach prawicowych środowisk krążą różne ciekawe nazwiska na  nowego kandydata na prezydencki fotel. W tym kontekście pada np. nazwisko Marka Posobkiewicza.

SLD kontra… SLD

Z pierwszych sondaży wynika, że największą szansę na wygraną ma Janusz Żmurkiewicz (kiedyś SLD).   Ten, mimo że nie zdecydował się oficjalnie na start w wyborach najprawdopodobniej w nich wystartuje, z poparciem własnego komitetu. Prezydent nie ma powodów do radości. Z sondażowego badania wynika, że Joanna Agatowska depcze mu po piętach. Z sondażu można wyciągnąć jeszcze jeden wniosek –  J. Żmurkiewicz ma największe poparcie wśród starszych mieszkańców miasta. Gdyby do wyborów poszły osoby pomiędzy 18 a 30 rokiem życia, prezydentem miasta zostałaby J. Agatowska. Wyniki poparcia dla Janusza Żmurkiewicza w dzielnicy Warszów były znacznie niższe niż na lewobrzeżu.

Koalicjanci pomogą?

Humor lokalnemu SLD, z którego prawdopodobnie będzie startować Agatowska, popsuć mogą jednak tzw. koalicjanci. Jeżeli wybory odbyły by się dziś, jest niemal pewnym, że koalicja PO-PIS-GM poparłaby w wyborach Janusza Żmurkiewcza. Część wyborców tych partii i stowarzyszenia może pójść za głosem swoich liderów i zagłosować zgodnie z ich rekomendacją.

Wyniki przyszłorocznych wyborów, to dziś wielka niewiadoma także ze względu na dość duża grupę niezdecydowanych. Warto także pamiętać, że do wyborów pozostały jeszcze 77 tygodnie i wiele jeszcze może się wydarzyć. Wyborcy mogą zostać silnie spolaryzowani np.  przez temat terminalu kontenerowego, bowiem decyzja o jego budowie może zapaść jeszcze przed wyborami.

Wszystko wskazuje, że przed nami ostanie dni spokoju. Po wakacjach, na rok przez wyborami,  zacznie się prawdziwa przedwyborcza gorączka.

Zobacz również

13-latek uciekł z domu w Świnoujściu. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Świnoujska policja prosi o pomoc w poszukiwaniach Jakuba Matczaka, 13-letniego mieszkańca Świnoujścia. Chłopiec w dniu …

22 komentarze

 1. My głosujemy na kandydata pis i jest nas bardzo duźo nawet ogromnie dużo

 2. Tylko kandydat pis ma szanse

 3. Ja czekam na kandydata pis tych dwoje o których się rozpisujecie to nie moi kandydaci

 4. Te 4 procent PO to czerwona kartka od wyborców panie Śliwiński! Za koalicję z PIS i Grupa Morska i wywolanie awantury w radzie miasta oraz niegodne odwolanie Agatowskiej. Oglądałem te sesje i była to pana kompromitacja. To przez was PO traci w swinoujściu zwolenników. Niestety ja też na was nie zagłosuje, popre Agatowska.

 5. OSIR Szpital i wiele innych wpadek to Agatowska, dziękuję ale głosuję na Żmurkiewicza z całą Rodziną. Wolę stabilny rozwój niż chaos.

  • Nie wiesz o czym prawisz człowieku. To pani Agatowska walczyła o szpital i dzięki temu nie jest dzisiaj czyjąś prywatną kliniką. A co OSiR, wiesz o czym piszesz? bo ja czytałem ten śmieszny protokół z kontroli napisany na polityczne zamówienie grupy trzymającej władzę. Stabilny rozwój według ciebie to sprzedawanie działeczek nad morzem a pieniądze idą nie wiadomo na co bo co mieszkańcy z tego mają? możesz wymienić jakieś wyjątkowe dokonania pana Żmurkiewicza? może ocieplenie budynków szkół? remont ulicy? nasadzenia kwiatków? sprzątanie miasta? pływające promy?

  • Sorry kolego ale pierdzielisz głupoty. Agatowskiej próbuje się dorobić gębę za szpital i za OSiR, a nie ma za co. Niech lepiej skontrolują inne placówki podległe Żmurowi. A szpital to także jego podwórko. I co?

 6. Jestem starszy i zawsze głosowałem na pana Żmurkiewicza, ale już podjąłem decyzję, że teraz głosy z rodziną oddamy na panią Agatowska. Prezydent Żmurkiewicz zrobił co chciał zrobić, wielu problemów nie rozwiązał chociaz miał czas i pieniądze ze sprzedaży wielu działek a bogacili się tylko deweloperzy. Robimy to dla naszych dzieci i wnuków. To miasto potrzebuje zmiany i osoby z charakterem. Pani Agatowska nam się podoba i daje nadzieję na zmianę.

 7. PO niżej niż PIS? No brawo Panie Borowski i Lipiński 😉

 8. jeszcze rok czasu do wyborów. Komorowski tez miał 70 % w sondażach i przegrał. Pani Agatowska ma szansę wygrac nawet w pierwszej turze

 9. Czas na zmiany, to oczywiste. A świnoujska koalicja PiS+PO ma już pozamiatane. Chcieli dołożyć SLD a rozłożyli samych siebie 🙂

 10. Zaskoczenie nie ma. W moich kręgach Agatowska ma nawet większe poparcie niż Żmurkiewicz, więc sondaż pokazuje że jego czasy się kończą.

 11. ale z was chamy tak popuść prezydentowi weekend. u niektórych przedsiębiorców dziś prawdziwa panika- 🙂

 12. Dla mnie ten sondaż to znak, że koniec Janusza Żmurkiewicza nadchodzi. Brawo Aśka

 13. Gdzie Pani Agatowska do rzadzenia miastem sie nadaje, jak z jej oswiadczenia majatkowego wychodzi ze z wynajmu dwoch kawalerek zarobila 12 tys zl, jak lekko mozna ponad 30 tys, jak tym nie potrafi zarzadzac. To co dopiero miastem ?

 14. Tak. “Obyś żył w ciekawych czasach” – to przekleństwo a nie życzenie. Ciekawe czasy mamy.

 15. Oczywiście że na pana Żmurkiweicza 🙂

 16. Pis tyle dla was zrobil a wy nic nie doceniacie po okradlo cale panstwo i uciekl zbieg

 17. Kapitalnie! Zmurkiewicz, twój kres nadchodzi. Czas na nowego prezydenta, którym będzie Joanna Agatowska! Asia, liczymy na ciebie ????

 18. chybił-trafił

  A więc to dziadki nam co 4 lata wybierają Żmurkiewicza. To już wolę Agatowską. A PO się samozaorało tym układem z PiS. I to w imię czego? Stołków w radzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.