Strona główna / Lokalne / Wyniki pierwszego sondażu

Wyniki pierwszego sondażu

Agatowska to prezydent młodych i większości ankietowanych w dzielnicy Warszów. Żmurkiewicza cały czas popiera starsze pokolenie. Za kilkanaście miesięcy wybory! Będzie gorąco! Sporo jest jeszcze niezdecydowanych.

Przez kilka ostatnich miesięcy z dużą starannością obserwowaliśmy to co dzieje się w lokalnej polityce. A działo się wiele! Dziś już wiemy, że w wyborach samorządowych za rok będzie mógł wystartować Janusz Żmurkiewicz. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w starciu z obecnym prezydentem stanie Joanna Agatowska.

Na potrzeby artykułu wykonaliśmy sondaż. Nie internetowy, który łatwo zafałszować, a w formule sondy ulicznej.

W związku z tym, że do dnia zamknięcia tego wydania gazety jedyną osobą, która stanowczo zgłosiła swoją kandydaturę na urząd prezydenta miasta jest Joanna Agatowska, a także nieoficjalnie Janusz Żmurkiewicz, w ulicznej sondzie pytaliśmy o te dwa konkretne nazwiska. Część ankietowanych jednak odpowiadała, że zagłosuje na kandydatów z partii i stowarzyszeń. Prosimy naszych Czytelników, aby o tym pamiętali. W ciągu ostatniego tygodnia przeprowadziliśmy badanie na próbie 256 pełnoletnich mieszkańców Świnoujścia.

 • 37,2% Janusz Żmurkiewicz
 • 30,8% Joanna Agatowska
 • 7% kandydat PiS
 • 4% kandydat PO
 • 1% kandydat Grupy Morskiej
 • 20% niezdecydowanych

Nasz subiektywny komentarz

Grupa Morska – Nowicki nowym liderem?

Jak widać, Grupa Morska, która ostatnimi czasy jest bardzo aktywna, lecz już bez lidera jakim był podczas ostatnich wyborów Andrzej Szczodry, może liczyć na szczątkowe poparcie w wyborach prezydenckich. Sytuacje mógłby uratować nowy lider np. Sławomir Nowicki. Czy się jednak na taką weryfikację zdecyduje?

Pozycja lokalnego PO też jest bardzo słaba. Chociaż dziwić może przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad Platformą Obywatelską. Być może wpływ na to miał nieoficjalny sojusz z PIS, przez co dla wielu swoich wyborców straciła wiarygodność. Przedstawiciele świnoujskiego PIS-u jak na razie też nie potrafią spożytkować sukcesu np. Tunelu. Bez małej rewolucji zdaje się nie mieć szansy w starciu o prezydium miasta. Co ciekawe w głowach prawicowych środowisk krążą różne ciekawe nazwiska na  nowego kandydata na prezydencki fotel. W tym kontekście pada np. nazwisko Marka Posobkiewicza.

SLD kontra… SLD

Z pierwszych sondaży wynika, że największą szansę na wygraną ma Janusz Żmurkiewicz (kiedyś SLD).   Ten, mimo że nie zdecydował się oficjalnie na start w wyborach najprawdopodobniej w nich wystartuje, z poparciem własnego komitetu. Prezydent nie ma powodów do radości. Z sondażowego badania wynika, że Joanna Agatowska depcze mu po piętach. Z sondażu można wyciągnąć jeszcze jeden wniosek –  J. Żmurkiewicz ma największe poparcie wśród starszych mieszkańców miasta. Gdyby do wyborów poszły osoby pomiędzy 18 a 30 rokiem życia, prezydentem miasta zostałaby J. Agatowska. Wyniki poparcia dla Janusza Żmurkiewicza w dzielnicy Warszów były znacznie niższe niż na lewobrzeżu.

Koalicjanci pomogą?

Humor lokalnemu SLD, z którego prawdopodobnie będzie startować Agatowska, popsuć mogą jednak tzw. koalicjanci. Jeżeli wybory odbyły by się dziś, jest niemal pewnym, że koalicja PO-PIS-GM poparłaby w wyborach Janusza Żmurkiewcza. Część wyborców tych partii i stowarzyszenia może pójść za głosem swoich liderów i zagłosować zgodnie z ich rekomendacją.

Wyniki przyszłorocznych wyborów, to dziś wielka niewiadoma także ze względu na dość duża grupę niezdecydowanych. Warto także pamiętać, że do wyborów pozostały jeszcze 77 tygodnie i wiele jeszcze może się wydarzyć. Wyborcy mogą zostać silnie spolaryzowani np.  przez temat terminalu kontenerowego, bowiem decyzja o jego budowie może zapaść jeszcze przed wyborami.

Wszystko wskazuje, że przed nami ostanie dni spokoju. Po wakacjach, na rok przez wyborami,  zacznie się prawdziwa przedwyborcza gorączka.

Zobacz również

Ruszają szczepienia populacyjne przeciw COVID-19, w pierwszej kolejności seniorów

Od poniedziałku formalnie ruszają w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w …

22 komentarze

 1. My głosujemy na kandydata pis i jest nas bardzo duźo nawet ogromnie dużo

 2. Tylko kandydat pis ma szanse

 3. Ja czekam na kandydata pis tych dwoje o których się rozpisujecie to nie moi kandydaci

 4. Te 4 procent PO to czerwona kartka od wyborców panie Śliwiński! Za koalicję z PIS i Grupa Morska i wywolanie awantury w radzie miasta oraz niegodne odwolanie Agatowskiej. Oglądałem te sesje i była to pana kompromitacja. To przez was PO traci w swinoujściu zwolenników. Niestety ja też na was nie zagłosuje, popre Agatowska.

 5. OSIR Szpital i wiele innych wpadek to Agatowska, dziękuję ale głosuję na Żmurkiewicza z całą Rodziną. Wolę stabilny rozwój niż chaos.

  • Nie wiesz o czym prawisz człowieku. To pani Agatowska walczyła o szpital i dzięki temu nie jest dzisiaj czyjąś prywatną kliniką. A co OSiR, wiesz o czym piszesz? bo ja czytałem ten śmieszny protokół z kontroli napisany na polityczne zamówienie grupy trzymającej władzę. Stabilny rozwój według ciebie to sprzedawanie działeczek nad morzem a pieniądze idą nie wiadomo na co bo co mieszkańcy z tego mają? możesz wymienić jakieś wyjątkowe dokonania pana Żmurkiewicza? może ocieplenie budynków szkół? remont ulicy? nasadzenia kwiatków? sprzątanie miasta? pływające promy?

  • Sorry kolego ale pierdzielisz głupoty. Agatowskiej próbuje się dorobić gębę za szpital i za OSiR, a nie ma za co. Niech lepiej skontrolują inne placówki podległe Żmurowi. A szpital to także jego podwórko. I co?

 6. Jestem starszy i zawsze głosowałem na pana Żmurkiewicza, ale już podjąłem decyzję, że teraz głosy z rodziną oddamy na panią Agatowska. Prezydent Żmurkiewicz zrobił co chciał zrobić, wielu problemów nie rozwiązał chociaz miał czas i pieniądze ze sprzedaży wielu działek a bogacili się tylko deweloperzy. Robimy to dla naszych dzieci i wnuków. To miasto potrzebuje zmiany i osoby z charakterem. Pani Agatowska nam się podoba i daje nadzieję na zmianę.

 7. PO niżej niż PIS? No brawo Panie Borowski i Lipiński 😉

 8. jeszcze rok czasu do wyborów. Komorowski tez miał 70 % w sondażach i przegrał. Pani Agatowska ma szansę wygrac nawet w pierwszej turze

 9. Czas na zmiany, to oczywiste. A świnoujska koalicja PiS+PO ma już pozamiatane. Chcieli dołożyć SLD a rozłożyli samych siebie 🙂

 10. Zaskoczenie nie ma. W moich kręgach Agatowska ma nawet większe poparcie niż Żmurkiewicz, więc sondaż pokazuje że jego czasy się kończą.

 11. ale z was chamy tak popuść prezydentowi weekend. u niektórych przedsiębiorców dziś prawdziwa panika- 🙂

 12. Dla mnie ten sondaż to znak, że koniec Janusza Żmurkiewicza nadchodzi. Brawo Aśka

 13. Gdzie Pani Agatowska do rzadzenia miastem sie nadaje, jak z jej oswiadczenia majatkowego wychodzi ze z wynajmu dwoch kawalerek zarobila 12 tys zl, jak lekko mozna ponad 30 tys, jak tym nie potrafi zarzadzac. To co dopiero miastem ?

 14. Tak. “Obyś żył w ciekawych czasach” – to przekleństwo a nie życzenie. Ciekawe czasy mamy.

 15. Oczywiście że na pana Żmurkiweicza 🙂

 16. Pis tyle dla was zrobil a wy nic nie doceniacie po okradlo cale panstwo i uciekl zbieg

 17. Kapitalnie! Zmurkiewicz, twój kres nadchodzi. Czas na nowego prezydenta, którym będzie Joanna Agatowska! Asia, liczymy na ciebie ????

 18. chybił-trafił

  A więc to dziadki nam co 4 lata wybierają Żmurkiewicza. To już wolę Agatowską. A PO się samozaorało tym układem z PiS. I to w imię czego? Stołków w radzie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.