Strona główna / Lokalne / [ZDJĘCIA] Pierwsza dostawa LNG od amerykańskiego dostawcy trafi dziś do Terminalu LNG w Świnoujściu

[ZDJĘCIA] Pierwsza dostawa LNG od amerykańskiego dostawcy trafi dziś do Terminalu LNG w Świnoujściu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadza do Polski pierwszy statek z gazem skroplonym LNG od amerykańskiego dostawcy. Gaz dostarczy firma Cheniere Energy. Transakcję zawarło biuro handlowe PGNiG w Londynie.

Ładunek wypłynął z terminala skraplającego Sabine Pass w  Luizjanie i zawinie  do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. To pierwsza jednorazowa dostawa skroplonego gazu ziemnego od amerykańskiej firmy do Europy Środkowej i Wschodniej, a dla PGNiG druga dostawa typu spot -kontrakt krótkoterminowy- po dostawie z Norwegii w czerwcu 2016 r.

To historyczny moment .Zyskaliśmy nowego partnera w handlu LNG, a Ameryka Północna staje się dla nas kolejnym  regionem, z którego pozyskujemy ten surowiec po Bliskim Wschodzie i Norwegii. Konsekwentnie realizujemy strategię dywersyfikacji dostaw do Polski. W ten sposób budujemy bezpieczny i konkurencyjny rynek gazu dla polskiej gospodarki – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA. – Przykład współpracy z Cheniere Energy dowodzi, że Polska jest dla amerykańskiego LNG bramą na rynki Europy Środkowej i Wschodniej.

Uroczystość przybycia do Polski pierwszej dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych odbędzie się dziś na Terminalu LNG , z udziałem przedstawicieli rządu polskiego, Ambasady Stanów Zjednoczonych, władz lokalnych oraz firmy Cheniere Energy.

Dostawa z Ameryki Północnej pozwoli zoptymalizować wykorzystanie wykupionych przez PGNiG mocy w Terminalu w Świnoujściu i  zdywersyfikować portfolio importowe gazu. Ostatnie działania w obszarze LNG pokazują, że PGNiG staje się aktywnym  uczestnikiem światowego rynku handlu tym surowcem.

Zobacz również

Jutro nie będzie wody na ulicy Chodorowskiej

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z wymianą przyłącza wodociągowego w …

Jeden komentarz

  1. Podobno jęcząca marionetka zwana brochą ma przyjechać. Ktoś w błąd ją wprowadził że przed pompowaniem gazu zawsze jest msza…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.