Strona główna / Lokalne / [ZDJĘCIA] Pierwsza dostawa LNG od amerykańskiego dostawcy trafi dziś do Terminalu LNG w Świnoujściu

[ZDJĘCIA] Pierwsza dostawa LNG od amerykańskiego dostawcy trafi dziś do Terminalu LNG w Świnoujściu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadza do Polski pierwszy statek z gazem skroplonym LNG od amerykańskiego dostawcy. Gaz dostarczy firma Cheniere Energy. Transakcję zawarło biuro handlowe PGNiG w Londynie.

Ładunek wypłynął z terminala skraplającego Sabine Pass w  Luizjanie i zawinie  do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. To pierwsza jednorazowa dostawa skroplonego gazu ziemnego od amerykańskiej firmy do Europy Środkowej i Wschodniej, a dla PGNiG druga dostawa typu spot -kontrakt krótkoterminowy- po dostawie z Norwegii w czerwcu 2016 r.

To historyczny moment .Zyskaliśmy nowego partnera w handlu LNG, a Ameryka Północna staje się dla nas kolejnym  regionem, z którego pozyskujemy ten surowiec po Bliskim Wschodzie i Norwegii. Konsekwentnie realizujemy strategię dywersyfikacji dostaw do Polski. W ten sposób budujemy bezpieczny i konkurencyjny rynek gazu dla polskiej gospodarki – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA. – Przykład współpracy z Cheniere Energy dowodzi, że Polska jest dla amerykańskiego LNG bramą na rynki Europy Środkowej i Wschodniej.

Uroczystość przybycia do Polski pierwszej dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych odbędzie się dziś na Terminalu LNG , z udziałem przedstawicieli rządu polskiego, Ambasady Stanów Zjednoczonych, władz lokalnych oraz firmy Cheniere Energy.

Dostawa z Ameryki Północnej pozwoli zoptymalizować wykorzystanie wykupionych przez PGNiG mocy w Terminalu w Świnoujściu i  zdywersyfikować portfolio importowe gazu. Ostatnie działania w obszarze LNG pokazują, że PGNiG staje się aktywnym  uczestnikiem światowego rynku handlu tym surowcem.

Zobacz również

Rusza 29. edycja WOŚP

Finał WOŚP już 31 stycznia. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 29., tym razem …

Jeden komentarz

  1. Podobno jęcząca marionetka zwana brochą ma przyjechać. Ktoś w błąd ją wprowadził że przed pompowaniem gazu zawsze jest msza…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.