Strona główna / Lokalne / Czernicki ćwiczy z hiszpańską flotą

Czernicki ćwiczy z hiszpańską flotą

Marynarze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki zakończyli udział w dwutygodniowych manewrach sił przeciwminowych w rejonie archipelagu Balearów.

Dzisiaj (piątek, 9 czerwca) polski okręt wraz z dowodzonym przez kmdr por. Aleksandra Urbanowicza sojuszniczym zespołem wchodzi do portu w Kartagenie i rozpoczyna przygotowania do kolejnych ćwiczeń. Tym razem będą to manewry z udziałem największych jednostek hiszpańskiej floty.

Przez ostatnie dwa tygodnie marynarze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki uczestniczyli w manewrach sił przeciwminowych pod kryptonimem Spanish Minex 17. W trakcie ćwiczenia wchodzące w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) okręty z Hiszpanii, Niemiec, Turcji i Włoch (ESPS Tajo, FGS Rottweil, TCG Erdek oraz ITS Alghero) wraz z francuskim niszczycielem min FS Capricorne przeszukały akwen o powierzchni ponad 130 km². Wykorzystując sonary, pojazdy podwodne oraz działania nurków-minerów odnalazły i zidentyfikowały 11 ćwiczebnych min. Dowodzone przez kmdr por. Aleksandra Urbanowicza jednostki doskonaliły również procedury reagowania na zagrożenia asymetryczne z powietrza i wody. Jednocześnie podczas ćwiczenia służbę pod flagą NATO zakończyły niszczyciele min z Hiszpanii i Włoch. To oznacza, że w skład SNMCMG2 wchodzi teraz trzy okręty: flagowa jednostka zespołu ORP Czernicki, niemiecki okręt wsparcia działań nurkowych FGS Rottweil oraz turecki niszczyciel min TCG Erdek.

W Kartagenie okręty uzupełnią zaopatrzenie oraz odtworzą gotowość do działania w morzu. Ich załogi wezmą udział w konferencjach i odprawach, na których omówione zostaną szczegóły przebiegu manewrów Spanish Flotex 17. Według scenariusza ćwiczenia ORP Czernicki będzie jednostką dowodzenia jednej z dwóch grup sił przeciwminowych. W jej skład wejdą okręty SNMCMG2 wspierane przez hiszpański niszczyciel min klasy Segura a za planowanie i realizację zadań całej grupy odpowiadać będzie sztab zespołu składający się głównie z oficerów polskiej Marynarki Wojennej.

W poniedziałek rozpocznie się faza morska manewrów z udziałem ponad 30 okrętów z 4 państw. Wśród nich będą jednostki desantowe ESPS Juan Carlos oraz ESPS Castilla oraz kilka fregat typu Alvaro de Bazan i Santa Maria – to okręty stanowiące trzon hiszpańskiej floty, a także okręt podwodny typu Agosta, jednostki patrolowe i zaopatrzeniowe.

Zobacz również

W Świnoujściu dbają o drzewa poprzez zabiegi pielęgnacyjne

Z dwóch świnoujskich pomników przyrody – dębu w Przytorze i platanu przy ulicy Bohaterów Września …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.