Strona główna / Lokalne / Mandat dostaniemy za sprawdzanie godziny na telefonie, odczytanie SMS i robienie zdjęć!

Mandat dostaniemy za sprawdzanie godziny na telefonie, odczytanie SMS i robienie zdjęć!

Policjanci przypominają, że korzystanie z telefonu za kierownicą obejmuje nie tylko prowadzenie rozmowy, ale także wykonywanie każdej czynności, która wiąże się  z trzymaniem urządzenia w dłoni. Może to być wybieranie numeru, pisanie lub odbieranie SMS-ów, przeglądanie  poczty elektronicznej, robienie zdjęć aparatem fotograficznym telefonu lub nagrywanie filmu kamerą wideo wbudowaną w telefon czy wreszcie sprawdzanie  godziny na zegarze smartfonu.

Korzystanie z telefonu podczas jazdy w sposób niezgodny z przepisami jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości 200 zł. Na kierowcę nałożonych zostaje także 5 punktów karnych.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z firmą Neptis S.A., będącą operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik, w dniach od 14 do 25 czerwca 2017 roku będzie realizowało ogólnopolską kampanię pn. „Łapki na kierownicę”. Celem przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie zagrożeniom w ruchu drogowym, jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

W czasie trwanie kampanii kierujący, którzy mają włączoną w telefonie aplikację Yanosik, w chwili gdy zadzwoni telefon otrzymają żartobliwy komunikat ostrzegawczy, w formie graficznej, przestrzegający przed korzystaniem z telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

Z policyjnych statystyk wynika, że rozmowa przez telefon komórkowy wciąż stanowi jedno z głównych przewinień kierowców. Tymczasem prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta nawet sześciokrotnie w ciągu pierwszych sekund rozmowy telefonicznej. Odbierając telefon, kierowca rozprasza się na pięć sekund, a przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje w tym czasie prawie 140 m. Wybieranie numeru zajmuje prowadzącemu pojazd średnio 12 s, w trakcie których auto poruszające się 100 km/h przejeżdża aż 330 m! Czas, w którym nasza uwaga jest skupiona na telefonie, a nie na uważnym obserwowaniu drogi i jej otoczenia, może zaważyć na odpowiednio szybkiej reakcji kierującego i w konsekwencji stać się przyczyną tragedii.

Jedna ręka kierującego, który trzyma w dłoni telefon jest wyłączona i nie można obsługiwać nią  układu kierowniczego oraz innych urządzeń. Rozmawianie przez telefon w czasie jazdy rozprasza uwagę kierującego pojazdem, który przestaje się koncentrować wyłącznie na prowadzeniu pojazdu.

Zobacz również

13-latek uciekł z domu w Świnoujściu. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Świnoujska policja prosi o pomoc w poszukiwaniach Jakuba Matczaka, 13-letniego mieszkańca Świnoujścia. Chłopiec w dniu …

3 komentarze

  1. To tak jakby zabronić zmiany stacji radiowej w samochodach z wyświetlaczem… paranoja ale w sumie może będzie bezpieczniej.

  2. Pieniądze leżą na plaży

  3. Masakra szukanie pieniędzy na siłę ,a policjant wyskakujący z krzaków z suszarką nie rozprasza uwagi? A śmietniki robiące fotki przy drodze nie rozpraszają uwagi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.