Strona główna / Lokalne / Plaża gotowa do sezonu letniego

Plaża gotowa do sezonu letniego

Świnoujście rozpoczęło sezon letni. W czwartek 15 czerwca pojawili się pierwsi ratownicy. To wcześniej o tydzień niż zazwyczaj. Sprawdziliśmy, czego mogą się spodziewać wypoczywający.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świnoujściu będzie w tym sezonie prowadził dwa kąpieliska strzeżone, o długości 800 metrów linii brzegowej: kąpielisko Uznam i Warszów.

Więcej sprzętu

W tym sezonie ratownikom w zapewnieniu bezpieczeństwa na kąpielisku będzie służyć m.in. łódź motorowodna RIB, skuter wodny Yamaha z platformą ratowniczą i quad Yamaha z przyczepą ratowniczą. Już rok temu zmieniono łączność z analogowej na cyfrową. Administrator kąpieliska zainwestował również w doposażenie sprzętu sprzątającego plaże. Do już działających ciągników i kombajny czyszczącego plażę dokupiono dodatkowe urządzenia do odpiaszczania infrastruktury znajdującej się na plaży (wejść promenady) oraz specjalne podnośniki, które usprawnią sprzątania plaży. W tym roku wymienione zostaną wszystkie wieżyczki ratownicze.

– Nie mamy problemów z obsadą ratowników, którzy będą strzec bezpieczeństwa na świnoujskiej plaży w tegorocznym sezonie letnim. Obsadzonych będzie dziesięć punktów(wieżyczek)  ratowniczych. Ratownikami są osoby z uprawnieniami, reprezentujący podmioty uprawnione do świadczenia tego typu usług, w większości członkowie WOPR – zapewnia Robert Karelus z magistratu.

Pilnują bezpieczeństwa wypoczywających na centralnym odcinku świnoujskiego kąpieliska, czyli od wejścia przy ulicy Nowowiejskiego do Powstańców Śląskich. Od lipca, czyli ścisłego sezonu, ma być ich już 40 i będą czuwać zarówno na plaży uznamskiej, jak i tej po stronie Warszowa. W sumie na obu tych plażach będzie 10 stanowisk ratowniczych, zwanych popularnie wieżyczkami. Na wyspie Uznam (centrum) ratownicy będą aż na 900 metrach plaży, a na Warszowie na 100.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwać codziennie od 10.00 do 17.00 aż do 15 września 2017.

W tym roku ratownicy będą w sumie o miesiąc dłużej, niż w poprzednich latach – mówi zastępca prezydenta miasta Paweł Sujka. – Przyjeżdża do nas coraz więcej turystów. Także nasi mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z plaży. Staramy się więc, aby mogli czuć się na niej bezpiecznie. A to bezpieczeństwo zapewniają przede wszystkim właśnie ratownicy.

Ratownik na świnoujskiej plaży zarabia 16 złotych za godzinę. Dodatkowo miasto zapewnia zakwaterowanie. Większość z nich, to stała ekipa, która pracuje na naszej plaży już kolejny sezon.

Błękitna flaga

Już po raz 12 z rzędu świnoujskie kąpielisko, jako jedyne w Polsce, otrzymało Międzynarodowe Wyróżnienie Błękitną Flagę. Uroczyste wciągnięcie na maszt tej wyjątkowej flagi zaplanowano 25 czerwca 2017r.

– Aby otrzymać to międzynarodowe wyróżnienie, trzeba spełnić wiele warunków dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa i czystości – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Tym bardziej cieszymy się, że Błękitna Flaga przyznawana jest naszej plaży już po raz dwunasty, a marinie dziewiąty. To zasługa całej rzeszy ludzi, którzy przez całe lato, każdego dnia, pracują na to, aby plażowicze czuli się u nas bezpiecznie i dobrze.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach: kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Atrakcje na plaży

Po raz dziesiąty ekipa telewizji TVN wyrusza w wakacyjną podróż, by bawić urlopowiczów podczas gorącego lata na polskim wybrzeżu. W tym roku „Projekt Plaża” zawita także do Świnoujścia od 15 do 23 lipca. „Projekt Plaża” już od dziesięciu lat odwiedza najpiękniejsze polskie plaże serwując urlopowiczom szereg wyjątkowych atrakcji. Na aktywnych w miasteczku TVN będą czekać liczne wyzwania sportowe takie jak zajęcia fitness, szaleństwa zumba do rytmów gorącej muzyki, przejażdżki na bananie i ścianka wspinaczkowa. Dla dzieci w miasteczku stworzona będzie specjalna strefa Kids Club z placem zabaw, gdzie najmłodsi będą mogli spędzić czas z animatorem oraz powalczyć o ciekawe nagrody w licznych konkursach. Dla fanów show-biznesu czeka nie lada gratka – będą oni mogli spotkać nie tylko Oliviera Janiaka, ale także inne gwiazdy TVN, które będą rozdawać autografy. Wieczory w miasteczku upłyną w klimacie filmowym – w wybrane wieczory będą mieć miejsce seanse pod chmurką. Wakacyjne szaleństwa będzie można oglądać na szklanych ekranie w „Dzień Dobry wakacje”, “Co za Tydzień” (na antenie TVN i TVN Style), na antenie TTV w programie “Tymczasem na plaży”.

Zobacz również

PKP Intercity zapowiada nowy rozkład jazdy. Bezpośredni pociąg ze Świnoujścia do Czech

Wprowadzenie nowych pociągów, skrócenie czasu przejazdu na wielu trasach, lepsza dostępność komunikacyjna poprzez wprowadzenie dodatkowych …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.