Strona główna / Lokalne / Plaża gotowa do sezonu letniego

Plaża gotowa do sezonu letniego

Świnoujście rozpoczęło sezon letni. W czwartek 15 czerwca pojawili się pierwsi ratownicy. To wcześniej o tydzień niż zazwyczaj. Sprawdziliśmy, czego mogą się spodziewać wypoczywający.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świnoujściu będzie w tym sezonie prowadził dwa kąpieliska strzeżone, o długości 800 metrów linii brzegowej: kąpielisko Uznam i Warszów.

Więcej sprzętu

W tym sezonie ratownikom w zapewnieniu bezpieczeństwa na kąpielisku będzie służyć m.in. łódź motorowodna RIB, skuter wodny Yamaha z platformą ratowniczą i quad Yamaha z przyczepą ratowniczą. Już rok temu zmieniono łączność z analogowej na cyfrową. Administrator kąpieliska zainwestował również w doposażenie sprzętu sprzątającego plaże. Do już działających ciągników i kombajny czyszczącego plażę dokupiono dodatkowe urządzenia do odpiaszczania infrastruktury znajdującej się na plaży (wejść promenady) oraz specjalne podnośniki, które usprawnią sprzątania plaży. W tym roku wymienione zostaną wszystkie wieżyczki ratownicze.

– Nie mamy problemów z obsadą ratowników, którzy będą strzec bezpieczeństwa na świnoujskiej plaży w tegorocznym sezonie letnim. Obsadzonych będzie dziesięć punktów(wieżyczek)  ratowniczych. Ratownikami są osoby z uprawnieniami, reprezentujący podmioty uprawnione do świadczenia tego typu usług, w większości członkowie WOPR – zapewnia Robert Karelus z magistratu.

Pilnują bezpieczeństwa wypoczywających na centralnym odcinku świnoujskiego kąpieliska, czyli od wejścia przy ulicy Nowowiejskiego do Powstańców Śląskich. Od lipca, czyli ścisłego sezonu, ma być ich już 40 i będą czuwać zarówno na plaży uznamskiej, jak i tej po stronie Warszowa. W sumie na obu tych plażach będzie 10 stanowisk ratowniczych, zwanych popularnie wieżyczkami. Na wyspie Uznam (centrum) ratownicy będą aż na 900 metrach plaży, a na Warszowie na 100.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwać codziennie od 10.00 do 17.00 aż do 15 września 2017.

W tym roku ratownicy będą w sumie o miesiąc dłużej, niż w poprzednich latach – mówi zastępca prezydenta miasta Paweł Sujka. – Przyjeżdża do nas coraz więcej turystów. Także nasi mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z plaży. Staramy się więc, aby mogli czuć się na niej bezpiecznie. A to bezpieczeństwo zapewniają przede wszystkim właśnie ratownicy.

Ratownik na świnoujskiej plaży zarabia 16 złotych za godzinę. Dodatkowo miasto zapewnia zakwaterowanie. Większość z nich, to stała ekipa, która pracuje na naszej plaży już kolejny sezon.

Błękitna flaga

Już po raz 12 z rzędu świnoujskie kąpielisko, jako jedyne w Polsce, otrzymało Międzynarodowe Wyróżnienie Błękitną Flagę. Uroczyste wciągnięcie na maszt tej wyjątkowej flagi zaplanowano 25 czerwca 2017r.

– Aby otrzymać to międzynarodowe wyróżnienie, trzeba spełnić wiele warunków dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa i czystości – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Tym bardziej cieszymy się, że Błękitna Flaga przyznawana jest naszej plaży już po raz dwunasty, a marinie dziewiąty. To zasługa całej rzeszy ludzi, którzy przez całe lato, każdego dnia, pracują na to, aby plażowicze czuli się u nas bezpiecznie i dobrze.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach: kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Atrakcje na plaży

Po raz dziesiąty ekipa telewizji TVN wyrusza w wakacyjną podróż, by bawić urlopowiczów podczas gorącego lata na polskim wybrzeżu. W tym roku „Projekt Plaża” zawita także do Świnoujścia od 15 do 23 lipca. „Projekt Plaża” już od dziesięciu lat odwiedza najpiękniejsze polskie plaże serwując urlopowiczom szereg wyjątkowych atrakcji. Na aktywnych w miasteczku TVN będą czekać liczne wyzwania sportowe takie jak zajęcia fitness, szaleństwa zumba do rytmów gorącej muzyki, przejażdżki na bananie i ścianka wspinaczkowa. Dla dzieci w miasteczku stworzona będzie specjalna strefa Kids Club z placem zabaw, gdzie najmłodsi będą mogli spędzić czas z animatorem oraz powalczyć o ciekawe nagrody w licznych konkursach. Dla fanów show-biznesu czeka nie lada gratka – będą oni mogli spotkać nie tylko Oliviera Janiaka, ale także inne gwiazdy TVN, które będą rozdawać autografy. Wieczory w miasteczku upłyną w klimacie filmowym – w wybrane wieczory będą mieć miejsce seanse pod chmurką. Wakacyjne szaleństwa będzie można oglądać na szklanych ekranie w „Dzień Dobry wakacje”, “Co za Tydzień” (na antenie TVN i TVN Style), na antenie TTV w programie “Tymczasem na plaży”.

Zobacz również

W tym roku nie będzie dodatkowych ozdób światecznych

Rozpoczął się montaż świątecznych ozdób na ulicach miasta. Wszystkie dekoracje świetlne mają  być gotowe do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.