Połącz się z nami

Lokalne

Co z tym prawobrzeżem? Mieszkańcy czują się zawiedzeni

Opublikowano

w dniu

[dropcap]M[/dropcap]ieszkańcy mówią: – W Karsiborze, mimo tego że żyjemy w XXI wieku, nie ma kanalizacji. Ani plaży, ani chodników.  Z Przytoru i Łunowa, aby dojść do plaży, przez ostanie 70 lat trzeba przechodzić przez tory pomiędzy pędzącymi pociągami. Warszowska społeczność poza socjalnym gettem, które od lat „niszczy” tę dzielnicę wkrótce może mieszkać w prawdziwej przemysłowej strefie – bez dostępu do plaży, z siarką w porcie i tirami na swoich podwórkach.  W tym samy czasie na promenadzie powstają fontanny warte setki  tysięcy złotych. Świnoujście to jedno z najbogatszych miast w Polsce. Ale czy dla wszystkich mieszkańców?

Mieszkańcy nie kryją żalu, bo od lat obiecano im np. normalne kąpielisko. Remont drogi Ku Morzu, ścieżkę rowerową R-10, kładkę nad torami.  Jak na razie żadna z tych inwestycji nie została zrealizowana, a plaże  które planuje się zabetonować nie są oczyszczone z kidziny, bo… jest to niezgodne z przepisami o ochronie środowiska.

Gdy do tego dodamy działania samorządu, którego część przedstawicieli  mocno wspiera pomysł budowy terminal kontenerowego, czy można się dziwić, że poziom frustracji znacznej części świnoujskiego społeczeństwa mieszkającego na prawobrzeżu rośnie?

Parking i scena… od PLNG

Dla uczciwości warto dodać, że w ciągu ostatnich kilku lat na prawobrzeżu pojawiło się kilka inwestycji. Powstał najpiękniejszy  parking  w Świnoujściu –  przy plaży (wybudowany przez Polskie LNG),  nowoczesny plac zabaw ze sceną (wybudowany przez Polskie LNG), wyremontowano główną ulicę, halę sportową i boisko (bez zaplecza – młodzież jak na razie przebiera się na świeżym powietrzu – pod gołym niebem).

Czy te inwestycje na mieszkańcach nie robią wrażenia?  – Przecież to jest naprawdę dziś standard ! Tak jak np. normalna droga. Takich boisk w Polsce są tysiące – nawet w  malutkich gminach. To jest szaleństwo, w XXI wieku cieszymy się z wyremontowanej ulicy. Nie dajmy się zwariować, to jest zadanie samorządu, który takie inwestycje powinien zrealizować wiele lat temu – mówi jedna z mieszkanek.

Dla prawobrzeża w ostatnich miesiącach kwestią zasadniczą jest kierunek rozwoju ich dzielnic. I pytanie o terminal kontenerowy. Wszystko wskazuje, że część samorządowców postanowiło lokalnemu społeczeństwu „pomóc” w podjęciu decyzji.

Prezydent interweniuje

23 czerwca na  Warszowie mają się odbyć wybory do rady osiedla. Po rezygnacji trójki członków, wybory miały mieć charakter uzupełniający. Prezydent postanowił jednak inaczej. Jedna  z byłycz członkiń zarządu zebrałą wśród emerytów (przyp. obdarowywanych przez port np. termosami i pomocą na organizację konsumpcji) podpisy pod wnioskiem o odwołanie  pozostałych dwóch  członków rady osiedla, którzy nie we wszystkim zgadzali się z samorządem.  A trójka, która zrezygnowała podobno się… rozmyśliła i znowu chce być w radzie osiedla.

Lobby  zwane przez mieszkańców prawobrzeża  „przemysłowym” mobilizuje swoje szyki.  Sam prezydent w ciągu ostatnich tygodni – jak rzadko wcześniej, uczestniczy we wszystkich prawobrzeżnych imprezach. Towarzyszy mu nie tylko Paweł Sujka, ale i pierwszy zastępca – Barbara Michalska. Ba, w osiedlowym pikniku na prawobrzeżu wzięła nawet udział  prezes szpitala – Dorota Konkolewska (z partii Nowoczesna). Przy boku której  stanęli liderzy lokalnego PIS-u.  W akcję zaangażowali się także młodzi radni PO – zorganizowali akcję ulotkową, w której wzywają mieszkańców prawobrzeża do udziału w wyborach osiedlowych  i poparcie  kandydatów, którzy są za  rozwojem miedzy innymi świnoujskiej stoczni, którą PO notabene w ostatnim roku przez swoje rządzenie „skonsolidowała” wbrew załodze z plantującym tworem ze Szczecina. W wyborach wezmą udział także portowcy. Ich silna reprezentacja, która już nie raz przeważała szalę w takich głosowaniach na jedną ze stron – też jest mobilizowana przez jednego z lokalnych liderów.

Dawid kontra Goliat

Czy prawobrzeżny Dawid, którego można dziś utożsamiać ze społecznikami z prawobrzeża wygra z przemysłowym Goliatem, wspieranym przez prezydenta, port, PO, PIS, Nowoczesną i Grupę Morską?

– Ludzie muszą zdecydować, czy ważne są dla nich darmowe kiełbaski, pikniki,  termosy dla emerytów za pieniądze portu,  czy los ich dzieci i wnuków.  Czy chcą żyć na wyspach  hałasu, w przemysłowej strefie, czy blisko czystej plaży, bo tylko to nam zostało – mówi Bogdan Mazur ze Stowarzyszenia Prawobrzeże. – Nie wiemy, czy ten spór nam się uda wygrać, ale zrobimy wszystko, by mieszkańcy Świnoujścia mieli prawdziwe prawo wyboru. By reprezentowali ich ludzie nie przekupni i nie uwikłani w żadnej lokalne układy.

Czytaj dalej
13 komentarzy

1 Komentarz

 1. Sędzia ostateczny temu

  25 czerwca 2017 na 09:37

  Wygląda na to, że kiełbaski i fajerwerki przestają działać. Dobrze. Szkoda tylko, że dopiero wtedy, gdy 'pali się pod du*ą’. Pamiętajcie o tym przy wyborach samorządowych.

 2. ∜∞ⁿ temu

  24 czerwca 2017 na 13:17

  O powstaniu terminala kontenerowego powinni zadecydować mieszkańcy Warszowa i Międzyzdrojów, a nie przybłędy z rady wiejskiej i karierowicze z pis.po.gm, których problem nie dotyczy, a co do czego, to pierwsi podkulą ogon i spier____lą.

 3. Irek temu

  24 czerwca 2017 na 07:31

  na całe szczęście mieszkańcy zdecydowali, że GM, PO, PIS już dziękujemy! Jeszcze tylko wybory samorządowe

  • Anonim temu

   24 czerwca 2017 na 08:47

   rozumiem SLD też ????? 😉

   • wyspiarz temu

    24 czerwca 2017 na 16:44

    SLD jako jedyne opowiedziało się po stornie mieszkanców Warszowa i przeciwko zabraniu plaży i terenów pod port kontenerowy – więc SLD dziękujemy, ale za wsparcie i pomoc w walce o nasze prawa!

 4. Gosia temu

  23 czerwca 2017 na 23:18

  na fejsbuku pełowcy próbują dyskredytować autora i sam tekst- w tym akurat są niezrownani- wg adaniu..

 5. Burd - dane znane redakcji ;) temu

  23 czerwca 2017 na 19:32

  Mieszkańcami prawobrzeża są również członkowie PO, PIS, Nowoczesnej i Grupy Morskiej i mają takie samo prawo udziału w życiu Warszowa, Przytoru, Łunowa i Karsibora jak każdy inny mieszkaniec Świnoujścia. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnego podkreślam żadnego miarodajnego badania wśród mieszkańców, które by wskazywało w jakim kierunku ma pójść rozwój prawobrzeża Świnoujścia (w tym oczywiście czy zgodzić się na budowę terminalu kontenerowego czy nie). Grupa mieszkańców (społeczników jak Pan ładnie ich nazwał, aczkolwiek nie zgadzam się z tym określeniem) to jeszcze nie całe społeczeństwo prawobrzeża więc proszę nie powoływać się na reprezentowanie ich wszystkich.
  Mieszkańcy Świnoujścia mają wybór zawsze – co cztery lata wybierają swoich przedstawicieli do RM i to wtedy, jeśli uważają, że ktoś ich będzie źle reprezentował to na niego po prostu nie głosują !! a „oddają” głos na takiego który będzie to robił dobrze. Jeśli w obecnej radzie większość radnych potrzebowało tylko do 200 głosów, żeby zostać radnym to teraz możemy tylko mieć do siebie pretensje, że nie jesteśmy w tej radzie prawidłowo reprezentowani, to też oznacza dla Pana i waszego stowarzyszenia, jeśli chcecie mieć wpływ na to co wokół się was dzieje proszę wystartować w najbliższych wyborach (to już za rok) i wtedy, jeśli zostaniecie wybrani „pilnować waszych” spraw (interesów).

 6. ll temu

  23 czerwca 2017 na 17:39

  obawiam się, że ludzie jak to ludzie… kiełbach i tanie piwsko bliższe ciału

 7. Jassec temu

  23 czerwca 2017 na 17:14

  Jesli chodzi o brak kanalizacji w Karsiborzu, to mieszkancy sa poniekad sami sobie winni. Inwestycja mogla byc zrealizowana, gdyby mieszkancy zgodzili sie na symboliczna oplate za przejazd nowym mostem. Ten zabieg pozwolilby miastu odzyskac VAT (jesli mnie pamiec nie myli w wysokosci okolo 8 mln zl), ktory wg planow mial byc w calosci zainwestowany wlasnie w kanalizacje.

  • Ela z rodzina temu

   24 czerwca 2017 na 08:51

   Bzdury – analizy pokazaly ze tak sie nie dali. po drogie- miasto nie robi zadnej laski ze buduje w xxi wieku sracze

 8. waldek chemiki temu

  23 czerwca 2017 na 16:46

  warszow to juz slamsy przez hotel na modrzejewskiej A teraz kontenery siarka i co jeszcze o gazie nie wspomne

 9. mieszkanka temu

  23 czerwca 2017 na 16:02

  Oczywiście, że jesteśmy zawiedzeni. Miotanie naszym elektoratem od lat przez Prezydenta oraz Grupę Morską jest małostkowe. Do tego teraz dochodzą Radni PO, którzy nigdy na naszej stronie nie byli, nie rozmawiali oraz nie działali. Co do trzech radnych (współpracujących z Grupą Morską) to tylko brzydkie słowa się cisną na język

 10. Sędzia ostateczny temu

  23 czerwca 2017 na 15:09

  Dobrze napisane: „Ludzie muszą zdecydować, czy ważne są dla nich darmowe kiełbaski, pikniki, termosy dla emerytów za pieniądze portu, czy los ich dzieci i wnuków.”
  Co wybieracie? Kiełbaski?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524