sobota , 1 października 2022
Strona główna / Lokalne / Święto Służby Więziennej

Święto Służby Więziennej

30 czerwca br. uroczystą mszą świętą w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie rozpoczną się Centralne Obchody Święta Służby Więziennej. Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się: uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski Służby Więziennej, wręczenie odznaczeń państwowych i odznak resortowych oraz defilada funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Spośród funkcjonariuszy pełniących służbę w jednostkach podstawowych szczecińskiego okręgu, w czasie uroczystości w Warszawie 3 funkcjonariuszy będzie awansowanych na wyższy stopień służbowy, a jeden funkcjonariusz otrzyma odznaczenie resortowe.  Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie będzie także reprezentowany przez poczet sztandarowy oraz funkcjonariuszy szczecińskiej Grupy Interwencyjnej.

Służba Więzienna to przede wszystkim ludzie. Ludzie którzy zdecydowali się włożyć mundur, podjąć trud służenia Ojczyźnie. Poświęcić część swojego życia pomocy drugiemu człowiekowi, poprzez żmudną i często niewdzięczna pracę przywrócenia społeczeństwu ludzi, którzy popełnili przestępstwo.

W zakładach karnych i aresztach śledczych podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Szczecinie pełni służbę 1696 funkcjonariuszy oraz 86 pracowników cywilnych. Służba coraz bardziej otwiera się na „piękniejszą” płeć. W szczecińskim okręgu pracuje już 250 pań, co stanowi 15% ogółu zatrudnionych. Jesteśmy formacją nowoczesną i dobrze przygotowaną do pełnienia trudnej służby. Nasi funkcjonariusze w 52% posiadają wyższe wykształcenie. Większość z nas to ludzie młodzi i aktywni – 68% w przedziale wiekowym 30-40 lat.

W codziennej pracy staramy się wypełnić naszą misję, na która składają się trzy cele :

  • Ochrona społeczeństwa
  • Humanitarne i praworządne traktowanie osób pozbawionych wolności
  • Resocjalizacja skazanych.

W wykonywanej pracy wymagamy od osadzonych przestrzegania porządku i dyscypliny, postępując przy tym w sposób humanitarny, z poszanowaniem ich godności i przestrzeganiem przysługujących im praw. Przede wszystkim jednak resocjalizujemy – staramy się zmienić ludzką osobowość. W głównej mierze poprzez zatrudnienie skazanych ( pracę wykonuje  50% z nich) a także naukę, terapie i udział w programach resocjalizacji.

W naszej pracy cały czas mamy na uwadze, że w większości przypadków każda kara ma swój kres i skazany będzie musiał wcześniej, czy później wrócić do społeczeństwa. Nasze wysiłki mają na celu spowodowanie, aby po opuszczeniu zakładu karnego potrafił żyć bez popełniania przestępstw.

Służymy społeczeństwu, aby mogło żyć bezpiecznie.

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.